Domy z przestronną strefą gospodarczą. Zobacz najlepsze projekty gotowe!
Odpowiednio zaplanowana część gospodarcza z miejscem do przechowywania nie tylko ubrań, lecz także produktów spożywczych i różnego rodzaju sprzętów, ułatwi życie w każdym domu. Dodatkowe pomieszczenia sprawdzą się jako spiżarnia, garderoba czy schowek na mniej używane przedmioty, miejsce na kosiarkę i akcesoria ogrodowe. Przedstawiamy gotowe projekty z różnymi pomysłami na przechowywanie rzeczy i sprzętów.
Spis treści
- Dom ze schowkami przy garażu
- Projekt gotowy domu z dużym garażem i licznymi schowkami
- Miejsce do przechowywanie na przestronnym strychu
- Dom z pomieszczeniami gospodarczymi w piwnicy
- Dom parterowy z dużą kotłownią
- Maleńki dom z poddaszem do adaptacji
Dom ze schowkami przy garażu
Przedwiośnie – wariant I to zgrabny dom w nowoczesnym stylu. Na 126,2 m² powierzchni użytkowej zaplanowano cztery pokoje i salon (23,5 m²) z dwoma dużymi oknami z widokiem na ogród. Można z niego wyjść na taras przekryty pergolą. Atrakcją jest kominek usytuowany w centrum pomieszczenia. Półzamknięta kuchnia to idealne rozwiązanie dla większej rodziny – gotowanie i rozmowy nie będą przeszkadzać osobom, które w tym czasie odpoczywają w salonie. Na parterze można umieścić niewielką szafę w sąsiedztwie łazienki i jednej z sypialni. W przedsionku jest też miejsce na szafę do przechowywania ubrań wierzchnich.
Sprawdź, jak projekt domu wybrać na Twoją działkę. Skorzystaj z analizy architekta Murator PROJEKTY
W tym projekcie duża część gospodarcza znajduje się na parterze obok jednostanowiskowego garażu. Kotłownia może zostać podzielona na strefy – na przykład pralnię czy spiżarnię. Za garażem jest kolejna przestrzeń, gdzie zmieszczą się rowery, sprzęt narciarski czy schowki na narzędzia lub inne potrzebne w domu rzeczy. Od strony ogrodu zaprojektowano dodatkowe zadaszone, częściowo zabudowane pomieszczenie. To idealne miejsce do przechowywania sprzętów, mebli ogrodowych i toreb z nawozami i ziemią ogrodową.
Na poddaszu zaplanowano trzy sypialnie: dwie po 14,8 m² powierzchni użytkowej i jedną 11,3 m². Na tej kondygnacji znajdzie się dużo miejsca na przechowywanie – szafy w pokojach i oddzielna garderoba o powierzchni użytkowej ponad 3 m², która może służyć do przechowywania ręczników, pościeli czy ubrań. W dużej łazience zmieszczą się liczne szafki, które ułatwią przechowywanie kosmetyków itp.
Autor: www.muratorprojekty.pl
Prostą bryłę ożywia dodatkowa część o kubicznym kształcie i płaskim dachu, w której mieści się jednostanowiskowy garaż oraz pomieszczenie gospodarcze
Projekt gotowy domu z dużym garażem i licznymi schowkami
Projekt domu Idealny 1 to aż 178,8 m² powierzchni użytkowej. Na parterze znajduje się przestronny pokój dzienny z dużą jadalnią (39,6 m²). Przestrzeń jest doświetlona z trzech stron – duże okna wprowadzają do wnętrza naturalne światło o każdej porze dnia. Z salonu – połączonego z otwartą kuchnią z wyspą kuchenną (16,1 m²) – można podziwiać ogród i wyjść na taras. Obok ulokowano niewielki pokój (gabinet lub pokój gościnny) oraz małą łazienkę z wanną (3,3 m²).
Na parterze zaplanowano również dużo miejsca do przechowywania. W przestronnym, dwustanowiskowym garażu (46,7 m²) poza samochodami zmieści się też motocykl lub rowery, a na jednej ze ścian – szafki na narzędzia czy inne przedmioty. Bezpośrednio z garażu można przejść do kotłowni.
Pomysłowym rozwiązaniem jest „podwójny przedsionek” – jeden z szafami znajduje się zaraz przy wejściu do domu, drugi zamykany drzwiami może być dodatkową garderobą na odzież wierzchnią, która nie jest używana w danej porze roku. Z tego drugiego można przejść do garażu. Pod schodami na poddasze ulokowano niewielką spiżarnię.
Na poddaszu zaprojektowano trzy przestronne i komfortowe sypialnie. W każdej z nich jest miejsce na szafę. W sypialni rodziców ciąg szaf tworzy otwartą garderobę, za którą umieszczono wejście do prywatnej łazienki. Do dyspozycji domowników są też otwarte pomieszczenie rekreacyjne, druga łazienka i pralnia. W dużej pralni zmieści się pralka, suszarka, a także miejsce na blat i typową suszarkę na ubrania.
Miejsce do przechowywanie na przestronnym strychu
Dom na rozstaju – wariant III to projekt w sam raz dla rodziny z dwójką czy trójką dzieci. Jest niewielki, bo ma jedynie 78 m², ale zaplanowano w nim aż pięć pokoi. Na parterze zaprojektowany został pokój dzienny (15,6 m²) połączony z kuchnią (8,4 m²) – rozdziela je jedynie stół jadalniany, z powodzeniem może tu jednak stanąć także wyspa kuchenna. Jest tu również łazienka (3,3 m²) z prysznicem oraz jedna z czterech sypialni, która może też pełnić funkcję gabinetu lub pokoju gościnnego. Kondygnację uzupełnia kotłownia (5,1 m²), gdzie bez problemu wygospodaruje się przestrzeń na spiżarnię lub pralnię.
W jednostanowiskowym dużym garażu (z bezpośrednim wyjściem na ogród) możemy przechowywać rowery lub sprzęt ogrodowy.
Na użytkowym poddaszu znalazły się trzy sypialnie i łazienka. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie przestrzeni nad garażem. Wydzielono tu strych o powierzchni (po podłodze) ponad 20 m² – dach został w tym miejscu osadzony nieco niżej. Może to być miejsce na dodatkową garderobę albo do przechowywania mniej potrzebnych sprzętów, takich jak narty, torby podróżne.
Projekt wyróżnia zastosowanie kamienia na części elewacji, co dobrze komponuje się z klasyczną formą budynku i drewnianymi balustradami. Można do tego użyć lokalnie występującego materiału, który nada budynkowi rustykalny charakter.
Dom z pomieszczeniami gospodarczymi w piwnicy
Ten dom to idealne rozwiązanie na wąską miejską działkę, gdzie nie ma miejsca ani na garaż wbudowany w bryłę domu, ani na wolno stojący. Wschód słońca – wariant III (podpiwniczony) – Murator M74c został zaprojektowany z podpiwniczeniem, w którym zaplanowano dwustanowiskowy garaż, kotłownię i dwa przestronne pomieszczenia gospodarcze. Przestrzeń można wykorzystać na przechowalnię sprzętów sportowych, pralnię lub skład na narzędzia. Jedno z pomieszczeń ma wyjście do ogrodu, więc można w nim z powodzeniem umieścić sprzęt ogrodniczy.
Cały dom ma 139,5 m² powierzchni użytkowej. Lewą część parteru zajmuje salon połączony z jadalnią (32,7 m²). Do kuchni możemy wejść z dwóch stron: od strony jadalni lub bezpośrednio z przedsionka. Dzięki częściowemu zamknięciu kuchni uzyskano w niej sporo miejsca na liczne szafki, które ułatwią przechowywanie nawet dużej ilości produktów.
To kolejny projekt, w którym zastosowano podwójny przedsionek. Po wejściu do domu po lewej stronie znajdziemy szafę, a kolejną w pomieszczeniu za drzwiami po prawej stronie. Dodatkowo na parterze jest też miejsce na niewielką spiżarnię (2,1 m²).
Na parterze zaprojektowano również łazienkę z wanną i pokój gościnny (lub gabinet). Zarówno z tego pokoju, jak i z salonu można wyjść na duży taras.
Użytkowe poddasze to część prywatna z trzema sypialniami z miejscem na przestronną szafę w każdej. Jest tu łazienka, a także miejsce na pralnię – to również ważne pomieszczenie gospodarcze, którego wydzielenie na tej kondygnacji może domownikom ułatwić organizację życia.
Dom parterowy z dużą kotłownią
Perłowy świt – wariant I to 120 m² powierzchni użytkowej, na której wygospodarowano obszerną strefę gospodarczą. Już w przedsionku jest miejsce na dwie oddzielne szafy na odzież wierzchnią. Po prawej stronie zaprojektowano kotłownię na paliwo stałe. Aby pomieszczenie dawało możliwość wykorzystania go również na przechowywanie, warto zmienić źródło ciepła na kocioł gazowy. Wtedy będzie można wydzielić w nim pralnię i niewielką spiżarnię, przechowywać rowery i inne sprzęty, na przykład ogrodowe, lub urządzić niewielki warsztat.
Kuchnia (11,7 m²) to przestronne pomieszczenie, w którym zmieści się wiele szafek stojących i wiszących. Otwarcie na część jadalnianą uprości przenoszenie posiłków, a niewielka odległość od drzwi wejściowych ułatwi wnoszenie zakupów. W trzech sypialniach znalazło się miejsce na szafę dla każdego z domowników. Dodatkowy pokój może pełnić funkcję gabinetu lub pokoju gościnnego.
Dom z zewnątrz wyróżniają dekoracyjne elementy wykończenia: deskowanie w piaskowym kolorze, boniowanie, klinkierowy cokół i szara dachówka ceramiczna.
Projekt: Perłowy świt – wariant I – Murator M203a; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska
Maleńki dom z poddaszem do adaptacji
Projekt Senne marzenie (etap I) to jedynie 54,9 m², ale z powodzeniem zastąpi mieszkanie w bloku. Dodatkowo można zyskać 57,3 m² powierzchni użytkowej dzięki adaptacji poddasza. Zaletą domu jest ponad 30-metrowy taras przylegający do salonu – pozwala cieszyć się słońcem i bliskością natury przez większą część dnia.
Parter mimo niewielkiego metrażu jest bardzo funkcjonalnie rozwiązany. Salon z jadalnią to 26,7 m² powierzchni użytkowej połączonej z otwartą kuchnią (9 m²), gdzie dzięki zabudowie w kształcie litery U zmieści się wiele szafek z miejscem do przechowywania. Warto zwrócić uwagę na wydzielenie pomieszczenia pod schodami, do którego wchodzi się z przedsionka. Można tu urządzić garderobę lub spiżarnię. W tylnej części garażu można zaaranżować półki i szafki na narzędzia i drobne sprzęty. Dodatkową przestrzeń zyskamy w kotłowni za garażem, gdzie znajdzie się miejsce na sprzęty ogrodowe lub rowery.
Ten dom to idealnie rozwiązanie dla młodej rodziny, która z czasem, na przykład po jej powiększeniu, może wykończyć poddasze. Jest też wart polecenia seniorom – niewielki metraż i rozmieszczenie wszystkich funkcji na parterze ułatwiają użytkowanie domu; poddasze będzie częścią gospodarczą i przechowalnią.
Projekt: Senne marzenie (etap I) – Murator M201; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska
Tysiące sprawdzonych projektów domów, kompleksowa obsługa architekta i eksperta kredytowego, atrakcyjne promocje, bogaty pakiet dodatków i rabatów.