Dom typu stodoła - zobacz nasze TOP 3 projektów gotowych!
Dom typu stodoła zyskał społeczny awans nie tylko poprzez zakorzenienie w tradycji i fakt, że zazwyczaj doskonale komponują się z już istniejącą zabudową, także powszechne w wielu regionach prawo, pozwalające na budowę domów tylko z dachem spadzistym. W takiej sytuacji dom stodoła to z reguły wybór optymalny.
Spis treści
- Dom typu stodoła z dużym tarasem
- Galeria zdjęć z wnętrza domu
- Dom typu stodoła z zielonym dachem
- Dom typu stodoła - z przedłużonym dachem
Dom typu stodoła, to nietypowa forma architektoniczna, która ma swoje własne charakterystyczne cechy. Taki dom charakteryzuje się nietypową konstrukcją, która przypomina tradycyjną stodołę.
W domach typu stodoła zazwyczaj stosuje się wysokie sufity i przestronne wnętrza. Często w aranżacji wnętrz spotyka się rozwiązanie antresoli, które dodatkowo nadaje przestrzeni we wnętrzu. Z reguły wnętrza tych domów, dzięki swojemu kształtowi, stwarzają poczucie przestronności i otwartości. Co więcej, we wnętrzach często zauważalne są drewniane belki i konstrukcje, które nadają budynkowi rustykalny i naturalny wygląd. Mimo tego, wnętrza domów typu stodoła mogą być zaprojektowane w nowoczesnym stylu. Można spotkać minimalistyczne wykończenia, duże otwarte przestrzenie, nowoczesne meble i udogodnienia.
Skontaktuj się z Doradcą Muratora, w ciągu 24h wybierze dla Ciebie odpowiednie projekty domów >>>
Kolejną cechą charakterystyczną tego domu są duże okna. Największe przeszklenia są zazwyczaj od strony ogrodu. Okna często montowane są od podłogi aż po kalenice.
Jednak najbardziej rozpoznawalną cechą tych domów, poza planem prostokąta, są ich dachy. Często mają strome nachylenie, przypominające dach stodoły lub strzechę. Czasami dachy mogą mieć również niesymetryczne kształty, dodając unikalny urok budynkowi.
Autor: www.muratorprojekty.pl
A113+AR2 Dobry wybór 2 to dom o powierzchni użytkowej 96 m² (plus 56,5 m² na poddaszu) można wybudować na działce o minimalnych wymiarach 21 x 17,8 m
Dom typu stodoła z dużym tarasem
W tym projekcie uwspółcześnianie stodoły nie wymagało ukrycia orynnowania czy braku kominów. Jedno i drugie doskonale wpisało się w projekt nowoczesnego domu, którego trzon stanowi tradycyjna architektoniczna forma.
Co więcej, tym razem orynnowanie jest częścią przemyślanej kompozycji, w której jego wyeksponowanie jest istotne – służy harmonii. Najlepiej widać to w prezentowanej przez nas wersji projektu z elewacjami wykończonymi grafitową blachą na rąbek i fragmentami drewnianej oblicówki. W tym przypadku rynny można traktować nawet jak namiastkę architektonicznej biżuterii. Z jednej strony zdobią, z drugiej scalają kompozycję.
Właśnie ta wersja projektu – z ujednoliconym materiałem na dachu i elewacjach – jest najbardziej nowoczesna, bo takie ujednolicenie służy uproszczeniu architektonicznej formy. Drewniane elewacyjne pasy modelują bryłę – obniżają i nasuwają skojarzenia z ideową podstawą projektu, czyli stodołą. Optycznej korekcji służy też wyeksponowana od frontu część bryły w kontrastowej bieli – kryjąca kotłownię (10 m²) i przechodząca w długie zadaszenie kuchennego okna i strefy wejściowej. Pewną kontynuacją tego rozwiązania jest tarasowa pergola za prostopadłościanem kryjącym kotłownię. W ten sposób mieszkalna stodoła została ujęta z dwóch stron w betonowo-drewnianą ramę.
Na parterze domu dwie strefy dzienną i nocną rozdziela korytarz (8,4 m) i dwuskrzydłowe drzwi. Pierwsza to przestronny salon (33,7 m²) z dwoma wyjściami na narożny taras (32,6 m²), połączony z kuchnią (12,2 m²).
W strefie nocnej są dwie sypialnie – większa (15,2 m²) z wydzieloną garderobą (3,6 m²) i mniejsza (12,4 m²), vis-à-vis której jest szafa/garderoba we wnęce. Są też dostępne z korytarza łazienka (5 m²) i WC (1,8 m²).
Projekt tego niedużego domu (96 m² powierzchni użytkowej) jest interesującą propozycją dla inwestorów, którym zależy na podzieleniu budowy na etapy. Umożliwi to poddasze do indywidualnej adaptacji – dodatkowe 56,5 m2 powierzchni użytkowej. Ale już przed jego adaptacją w domu może komfortowo żyć trzyosobowa rodzina.
Projekt: Dobry wybór 2 – A113+AR2; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska
Galeria zdjęć z wnętrza domu
Autor: www.muratorprojekty.pl
W projekcie A113+AR2 Dobry wybór 2 nie uwzględniono klasycznego kominka, ale w aranżacji wnętrz zaproponowano biokominek
Dom typu stodoła z zielonym dachem
Nietypowa stodoła doskonale komponuje się z nietypową łąką. Choć łąka została przez autora projektu zlokalizowana 3,2 m nad ziemią – na dachu płaskim przylegającym do mieszkalnej stodoły, zestawienie nasuwa odległe skojarzenia z wiejską architekturą. Efekt jest bardzo interesujący, zważywszy na to, że przywołuje je bardzo nowoczesna architektura. Zielony dach, mimo ujęcia w grafitowe ramy o technicznym wyrazie, przeciąga ten projekt na stronę naturalności.
Tym razem stodole nadano wręcz techniczny rys – służy temu uproszczenie bryły przez rezygnację z detali zarówno funkcjonalnych, jak i ozdobnych. Nie ma tu okapów, orynnowania, a połacie dachu i elewacje, choć wykończone innymi materiałami (dachówka płaska i tynk), niemal się ze sobą zlewają. Granica między nimi została zatarta przez zastosowanie zbliżonych barw (jasnej szarości i bieli), a także za sprawą sześciu okien kolankowych, które przecinając obie płaszczyzny, spinają je. Na nowoczesność tej architektury oprócz uproszczenia formy bryły wpływa także kontrastowe zestawienie materiałów – rozbielanej szarości i bieli z grafitem. Tak wyraźny kontrast został wykorzystany do podkreślenia prostej geometrycznej formy – charakterystycznej dla współczesnych projektów. Jasnej stodole z dwóch stron towarzyszy grafitowa rama. Ujęte w nią lub bezpośrednio jej towarzyszące drewniane fragmenty elewacji i żaluzje wprawdzie nieco łagodzą ten kontrast, ale ich pasiaste kształty również służą podkreśleniu prostej kompozycyjnej geometrii.
Wyraźny podział na część jasną i ciemną jest odbiciem różnic funkcjonalnych wnętrza domu. W części grafitowej mieści się strefa gospodarcza z dwustanowiskowym garażem (29,6 m²), dużą kotłownią (15,7 m²), małą łazienką (2,9 m²), przedsionkiem (5,3 m²) i holem wejściowym (9,1 m²). W jasnej bryle zlokalizowana jest część mieszkalna – na parterze to przestronna strefa dzienna: wysoki po połacie salon (39,1 m²) otwarty na jadalnię połączoną z kuchnią (21,4 m²), przy której jest nieduża spiżarnia (2,6 m²).
Na parterze jest także komfortowy master bedroom z sypialnią (19,8 m²), garderobą (9,7 m²) i łazienką (8,3 m²). Udało się tu także wygospodarować miejsce na nieduży gabinet (9,8 m²). Poddasze to strefa nocna z trzema sypialniami (13,2-154 m²) i dostępnymi z holu dużą łazienką (9,4 m²) i WC (2,2 m²). Długi korytarz (15,9 m2) tworzy widokową część poddasza – z której można patrzeć z góry na salon i na niebo przez okna dachowe. To także trakt prowadzący na taras na zielonym dachu.
Uwaga! Projekt EX 18 G2 oprócz wersji podstawowej z dopiskiem ENERGO PLUS ma też wersję EX 18 G2 SOFT. Pierwsza – podstawowa uwzględnia energooszczędne instalacje: pompę ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ogrzewanie podłogowe, fotowoltaikę, natomiast druga z dopiskiem „Soft” – standardowe instalacje: kocioł gazowy kondensacyjny, wentylację grawitacyjną, system solarny. Nieco różni się także w planie parteru – w układzie funkcji strefy wejścia i gospodarczej.
Projekt: EX 18 G2 ENERGO PLUS – AG144; autor projektu: architekt Artur Wójciak
Autor: www.muratorprojekty.pl
Kontrastowe barwy bryły stodołowej i dostawionej do niej z płaskim dachem symbolicznie zaznaczają równe funkcjonalnie strefy domu
Dom typu stodoła - z przedłużonym dachem
Tym razem stodołowa forma została unowocześniona w klasyczny już sposób. Autorka projektu zrezygnowała z okapów, ukryła orynnowanie i przeciągnęła pas materiału wykańczającego połacie dachu na elewacje. Wszystko służy uproszczeniu architektonicznej kompozycji, a przez to jej nowoczesności. Optyczna korekcja proporcji dachu i elewacji zbliża dom do pierwowzoru – dawnej stodoły. Jest konieczna, wynika z wysokości bryły, będącej z kolei konsekwencją zaprojektowania wygodnego, wysokiego do 2,78 m poddasza. Ponieważ samo sprowadzenie materiału połaciowego na elewacje nie zagwarantowałoby wystarczającego efektu, rolę korektora obniżającego optycznie bryłę pełnią też ceglane pasy między oknami na dwóch długich elewacjach i jednej ścianie szczytowej.
Ciekawym rozwiązaniem jest przedłużenie połaci dachu w szczycie domu i stworzenie zadaszenia przeszklonej ściany oraz tarasu. Odgrywa zarówno ważną rolę kompozycyjną, estetyczną, jak i funkcjonalną – chroni wnętrze domu przed przegrzaniem i jest osłoną tarasu.
Podział domowej przestrzeni jest na wskroś nowoczesny. Projekt otwiera ją w poziomie – strefa dzienna zajmuje ponad połowę planu parteru. To przestronny pokój (42,2 m² powierzchni użytkowej/45,5 m² powierzchni netto) otwarty na dużą kuchnię (11,7 m²), do której przylega praktyczna spiżarnia (2,4 m²). Przestrzeń strefy dziennej jest otwarta także w pionie po połacie – łączy się z antresolą (12,5 m²/15,6 m²) oraz, przeszkloną ścianą szczytową, z ogrodem. Strefa nocna została rozdzielona między dwie kondygnacje. Na parterze jej funkcję pełni sypialnia (13,8 m2) i zlokalizowane tuż przy niej, ale dostępne z korytarza garderoba (3,1 m²) i łazienka (4,9 m²). Na poddaszu – dwie sypialnie o takiej samej powierzchni (10,1/14,1 m²) oraz wspólne łazienka i pralnia (obie o powierzchniach (3,1/5,7 m²).
Na uwagę zasługuje praktycznie rozwiązana kotłownia (5,2 m²) z wyjściem do ogrodu i wejściem do holu (7,5 m²) części mieszkalnej domu.
Projekt może być zrealizowany na wąskiej lub płytkiej działce (o szerokości lub głębokości 16,5 m).
Autor: www.muratorprojekty.pl
A102 Dom z klimatem (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) o powierzchni użytkowej 142,1 m² można wybudować na działce o minimalnych wymiarach 23,5 x 16,5 m
Ponad 25 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu Inwestorom z całej Polski – pomożemy i Tobie. W naszej ofercie znajdziesz ponad 6 000 gotowych projektów domów. Doświadczony zespół Doradców i Architektów pomoże w znalezieniu projektu odpowiadającego Twoim oczekiwaniom, dopasowanego do wymiarów. Do zakupionego projektu otrzymasz pakiet DODATKÓW i GRATISÓW, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.