Dom parterowy z garażem. Projekt domu z garażem jednostanowiskowym
Domy z garażem jednostanowiskowym w bryle budynku cieszą się dużą popularnością. Za projektami takich domów przemawia przede wszystkim wygoda użytkowania. Garaż to nie tylko miejsce na samochód, ale także dodatkowa przestrzeń na wszystko, na co trudno znaleźć miejsce w domu.
Projekt domu z garażem w bryle budynku to rozwiązanie praktyczne, choćby ze względu na minimalizowanie powierzchni zabudowy i funkcjonalne połączenie przestrzeni technicznej i mieszkalnej. Najczęściej spotykamy projekty gotowe domów z garażem jedno- lub dwustanowiskowym.
W przypadku projektu domu parterowego z garażem należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na jego połączenie z częścią mieszkalną domu. Najczęściej buforem zabezpieczającym przed nadmiernym wdzieraniem się zapachów z garażu do domu, jest połączenie go z pomieszczeniem gospodarczym i zamknięcie ognioodpornymi drzwiami.
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Dom parterowy z garażem - wejście do garażu przez strefę buforową
Projekt: Piasek pustyni – wariant II – Murator M212b
architekt Ewa Dziewiątkowska
Kompaktowe rozwiązanie - część mieszkalna + garaż - bywa krytykowane ze względu na możliwość wyczuwania zapachu spalin w wiatrołapie. Ci, którzy się tego obawiają, a zależy im na wpisaniu garażu w główną bryłę domu, mogą zdecydować się na odizolowanie go. Tak jest w tym projekcie. Rolę strefy buforowej pełnią kotłownia (7 m²) i dwie łazienki (7 i 3 m²). Przy czym kotłownia daje możliwość przejścia z garażu do wiatrołapu.
To nietypowy garaż – jednostanowiskowy, ale z dużą wnęką o powierzchni aż 26,3 m². Może ona z powodzeniem stać się pojemnym schowkiem albo klatką schodową, jeśli inwestorzy zdecydują się na adaptację poddasza i powiększenie powierzchni użytkowej domu o dodatkowe 37,0 m².
Ale nawet bez adaptacji ten mały dom (89,9 m²) będzie wygodny dla trzyosobowej rodziny. W strefie nocnej są dwie sypialnie (11,3 i 13,6 m²), w pobliżu dwie łazienki – mniejsza na granicy ze strefą dzienną.
Proste rozwiązanie na większe oddzielenie różnych funkcjonalnie stref to zamontowanie drzwi w małym korytarzu prowadzącym do sypialń.
Ten prezentowany dom ma 89,9 m² powierzchni użytkowej. Można go wybudować na działce o minimalnych wymiarach 20,70 x 22,10 m.