Projekt domu z garażem w bryle budynku to rozwiązanie praktyczne, choćby ze względu na minimalizowanie powierzchni zabudowy i funkcjonalne połączenie przestrzeni technicznej i mieszkalnej. Najczęściej spotykamy projekty gotowe domów z garażem jedno- lub dwustanowiskowym.
W przypadku projektu domu parterowego z garażem należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na jego połączenie z częścią mieszkalną domu. Najczęściej buforem zabezpieczającym przed nadmiernym wdzieraniem się zapachów z garażu do domu, jest połączenie go z pomieszczeniem gospodarczym i zamknięcie ognioodpornymi drzwiami.
Dom parterowy z garażem - wejście do garażu przez strefę buforową
Projekt: Piasek pustyni – wariant II – Murator M212b
architekt Ewa Dziewiątkowska
Kompaktowe rozwiązanie - część mieszkalna + garaż - bywa krytykowane ze względu na możliwość wyczuwania zapachu spalin w wiatrołapie. Ci, którzy się tego obawiają, a zależy im na wpisaniu garażu w główną bryłę domu, mogą zdecydować się na odizolowanie go. Tak jest w tym projekcie. Rolę strefy buforowej pełnią kotłownia (7 m²) i dwie łazienki (7 i 3 m²). Przy czym kotłownia daje możliwość przejścia z garażu do wiatrołapu.
To nietypowy garaż – jednostanowiskowy, ale z dużą wnęką o powierzchni aż 26,3 m². Może ona z powodzeniem stać się pojemnym schowkiem albo klatką schodową, jeśli inwestorzy zdecydują się na adaptację poddasza i powiększenie powierzchni użytkowej domu o dodatkowe 37,0 m².
Ale nawet bez adaptacji ten mały dom (89,9 m²) będzie wygodny dla trzyosobowej rodziny. W strefie nocnej są dwie sypialnie (11,3 i 13,6 m²), w pobliżu dwie łazienki – mniejsza na granicy ze strefą dzienną.
Proste rozwiązanie na większe oddzielenie różnych funkcjonalnie stref to zamontowanie drzwi w małym korytarzu prowadzącym do sypialń.
Ten prezentowany dom ma 89,9 m² powierzchni użytkowej. Można go wybudować na działce o minimalnych wymiarach 20,70 x 22,10 m.