Dach płaski czy dwuspadowy? Plusy i minusy dachu płaskiego i dwuspadowego
Chciałbym mieć dom z płaskim dachem, ale wiele osób odradza mi to rozwiązanie. Bo dach płaski podobno trudniej uszczelnić niż skośny. Czy to prawda? Jakie są plusy i minusy dachu płaskiego i dwuspadowego? Oto, co radzą uczestnicy dyskusji na grupie Forum Muratora.
Spis treści
- Jaki dach wybrać - płaski czy dwuspadowy?
- Chcesz dach płaski? Podoba ci się? To taki rób
- Hydroizolacja dachu płaskiego jest pracochłonna
Jaki dach wybrać - płaski czy dwuspadowy?
Pan Łukasz napisał na grupie Muratora: architekt chce mi zaprojektować dach płaski, a wszyscy inni mi to odradzają. Szczególnie wykonawcy. Twierdzą, że będą problemy z przeciekaniem. Doradźcie, jaki dach wybrać - płaski czy dwuspadowy? Plan miejscowy daje mi dowolność. Wolałbym dach płaski.
Społeczność grupy „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową” odpowiada:
Chcesz dach płaski? Podoba ci się? To taki rób
- Rób płaski, jeżeli chcesz. Bardzo uważnie: sprawdzony wykonawca, umowa z gwarancją zawarta pisemnie, żadnych zmian na gębę, wszystko pod nadzorem kierownika - wówczas będzie ok. Jeżeli któryś z wykonawców nie chce dać podpisu i gwarancji, masz odpowiedź, dlaczego tyle dachów płaskich ma problem. Są trudniejsze do wykonania niż skośne, jest ich mało, przeciętne firmy nie zdobywają w tym doświadczenia.
- Rób płaski, tylko daj porządną przemysłową membranę i masz spokój. Żadne papy.
- Płaskich dachów jest mało także z powodu warunków zabudowy.
- Jak dach płaski jest dobrze zrobiony, to nie ma problemów.
- Na dzień dzisiejszy, kiedy są płyty PIR, styropiany spadkowe, EPDM, to taki dach będzie nawet tańszy od dwuspadowego i wcale nie gorzej zaizolowany termicznie.
- Mam dach płaski i polecam. Cały zaizolowany membraną, do tego podgrzewane spusty. Dużym plusem dachu płaskiego jest w pełni swobodna aranżacja pomieszczeń na piętrze, ze względu na brak skosów.
- Jako architekt zawsze doradzam dach dwuspadowy, brak okien dachowych, balkonów, tarasów, zamiast barierek na piętrze dzielone okno. Jeżeli robimy pergole, to jako oddzielną konstrukcję, a nie wystający kawał żelbetu, czyli wielki mostek termiczny, co jest nagminne w dzisiejszych projektach. Im mniej gadżetów, tym taniej i mniejsze ryzyko błędu.
- Z dachu skośnego woda spłynie, liście spłyną, śnieg spadnie sam. Robisz raz i na 20 lat zapominasz. A stropodach to nieustanna zabawa, wybieranie liści, wywalanie śniegu, udrażnianie odpływów, mycie elewacji. Samo wykonanie jest dużo droższe i dużo trudniejsze. Nie dość, że jest obróbka z blachy, to jeszcze izolacja bitumiczna.
- Moim zdaniem dach dwuspadowy jest zwyczajnie ładniejszy. Problemy techniczne zawsze można pokonać. Tylko po co? Nie lepiej wcale ich nie mieć?
- A jeśli problemem miałaby być "ustawność" pomieszczeń, to zawsze można dać wyższą ścianę kolankową
- Ja przez 5 lat marzyłam o płaskim dachu, ale gdy już zaczęłam konkretnie wybierać koncepcję projektu, to urzekły mnie nowoczesne stodoły i mam dach dwuspadowy. Wcześniej mieszkałam w szeregówce z płaskim dachem i papą. W ciągu 12 lat dwa razy musiałam poprawiać zgrzewy. Ale usterki zdarzają się i w dachu skośnym.
- Stare metody uszczelniania dachów płaskich papą termozgrzewalną to było ryzyko przecieku, zwłaszcza zimą, gdy zamarzał odpływ, a śnieg się topił. Wówczas woda się zbierała i przedostawała pod papę. Jakakolwiek nieszczelność była miejscem kapania wody tak długo, aż nie usunęliśmy zbiornika wody na dachu. Dzisiaj dach płaski izolujemy membraną DPE z materiału podobnego w strukturze do gumolitu, zbrojoną włóknem węglowym. Jasny kolor sprawia, że się tak nie nagrzewa. Zgrzewamy gorącym powietrzem i możemy z niej zrobić nawet basen. Tysiące hektarów dachów na halach fabrycznych jest uszczelnianych tą metodą. Na takim dachu możemy ułożyć matę kubełkową do gromadzenia wody i zbudować dach pokryty roślinnością. To zabezpiecza dach przed wysoką temperaturą i bezpośrednim działaniem słońca. Dach czarny latem nagrzewa się do ponad 70oC, jasnoszary do około 55oC, a dach zielony, gdzie mamy efekt cienia tworzonego przez rośliny i efekt parowania wody poniżej temperatury powietrza, czyli powiedzmy 30oC. Dachy płaskie umożliwiają zbudowanie tarasów użytkowych z ogrodem.
Ekspert Muratora dopowiada:
Hydroizolacja dachu płaskiego jest pracochłonna
Dach płaski sprawia wrażenie prostej konstrukcji, która w niczym nie zwiastuje kłopotów wykonawczych. Ale poza kształtem nie ma tu nic prostego. Kłopoty sprawiają przygotowanie płyty stropowej i jej ocieplenie, ale przede wszystkim poprawne ułożenie izolacji przeciwwodnej, będącej jednocześnie pokryciem takiego dachu. Wykonując ją, trzeba bowiem uwzględnić mnóstwo elementów mogących w przyszłości stać się miejscami przecieków: ściany attykowe, obrzeża płyty, wpusty odwadniające i kominki wentylacyjne. Wymaga to dużo pracy i dużo staranności.
Najczęściej popełniane błędy w hydroizolacji dachu płaskiego, to:
1. brak paroizolacji,
2. brak spadku na płycie stropowej w kierunku odpływów,
3. brak papy podkładowej,
4. niestaranny montaż papy - źle wykonane zakłady, klejenie lub zgrzewanie tylko na zakładach, niewłaściwe połączenie, zaginanie pod kątem prostym
5. montaż hydroizolacji na zawilgoconym podłożu.