Obecnie znaczna część inwestorów decyduje się na budowę domu beż garażu w bryle budynku. Większość z nich kieruję się zaletami finansowymi i oszczędnościami. Ale dom bez garażu to także idealne rozwiązanie z innych względów.
Dlaczego warto postawić na budowę domu bez garażu?
Decyzja o wyborze projektu domu to zawsze indywidualna kwestia. Każdy ma własne preferencje i gusta. Budowa domu bez garażu dla jednych ma same zalety, dla innych nie ma sensu. Do głównych zalet wyboru projektu domu bez garażu, jest możliwość budowy go na małej działce. Dzięki mniejszej powierzchni zabudowy zyskamy większą przestrzeń ogrodu a także możemy zaoszczędzić przy zakupie działki, bo nie będzie nam potrzebny bardzo duży metraż aby wybudować funkcjonalny dom bez garażu.
Co więcej, domy bez garażu w bryle pozwalają na bardziej funkcjonalną aranżację wnętrza domu i zwiększenie przestrzeni użytkowej. Pamiętajmy, że dobudowa garażu jest możliwa w przyszłości, jeżeli pozostawimy na działce miejsce na takie rozwiązanie i będzie możliwość "dolepienia" go do istniejącej bryły budynku. Pamiętajmy, że garaż w bryle budynku to nie jedyne rozwiązanie, na przechowywanie samochodu. Możemy równie dobrze postawić wiatę samochodową, czy dobudować budynek garażu na działce razem z pomieszczeniami gospodarczymi, gdzie trzyma się narzędzia ogrodowe.

i
Projekt domu bez garażu na małą działkę
Projekt: Niezawodny – wariant II – Murator M236b; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska
Spośród prezentowanych projektów ten można wybudować na najmniejszej działce – mającej zaledwie 285,6 m². Powierzchnia zabudowy to zaledwie 79,2 m².
Nieduża, zwarta bryła kryje 88,5 m² powierzchni użytkowej i aż pięć pokoi. Są tu dwie strefy nocne.Ministrefa na parterze to sypialnia (11,2 m²) usytuowana tuż przy wejściu, sąsiadująca z łazienką (3,9 m²), która jest ogólnodostępna. Tak położona sypialnia może stać się wygodnym lokum dla seniorów. Na poddaszu są trzy pokoje o niemal identycznych powierzchniach blisko 14,7/8,5 m² oraz wspólna łazienka z wydzielonym miejscem na pralnię (w sumie 7,7/4,7 m²).
Zapleczem gospodarczym tego małego domu jest duża kotłownia (8,0/6,6 m²) z wyjściem do ogrodu. Jej powierzchnia pozwoli na przykład na wydzielenie drugiej pralni (dla mieszkańców sypialni na parterze) lub pojemnej przestrzeni magazynowej.
Ten kompaktowy dom, zaprojektowany na planie zbliżonym do kwadratu 8,8 x 9 m, dopełnia funkcjonalnie narożny taras, z wyjściem ze strefy dziennej (29,6 m²). Przebywanie na takim tarasie można dostosowywać do różnych pór dnia i zmieniającego się nasłonecznienia. To, pozornie niedużej wagi, racjonalne rozwiązanie okaże się bardzo ważne przez ponad pół roku tarasowej aktywności. Ten projekt udowadnia, że nawet mały, ekonomiczny dom dzięki przemyślanym rozwiązaniom może być bardzo wygodny.

i

Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt A112
Ponad 25 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu Inwestorom z całej Polski – pomożemy i Tobie. W naszej ofercie znajdziesz ponad 6 000 gotowych projektów domów. Doświadczony zespół Doradców i Architektów pomoże w znalezieniu projektu odpowiadającego Twoim oczekiwaniom, dopasowanego do wymiarów. Do zakupionego projektu otrzymasz pakiet DODATKÓW i GRATISÓW, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.