Dom bez garażu. Jak rozwiązać problem parkowania samochodu?

2023-03-29 14:20
Domy bez garażu
Autor: www.muratorprojekty.pl Weranda 4 – DS023 (architekt Tomasz Sobieszuk)

Brak garażu nie musi być problemem nawet jeżeli posiadamy samochód. Jest sporo rozwiązań, które pozwolą bezpiecznie zaparkować i ochronić samochód. Oto jeden z naszych pomysłów na projekt domu bez garażu.

Spis treści

  1. Dom bez garażu w bryle - gdzie parkować?
  2. Dom bez garażu - projekt gotowy domu z wiatą na samochód

Wiele osób decyduje się na budowę domu bez garażu przede wszystkim ze względu na obniżenie kosztów budowy. Jednak brak garażu na danym etapie budowy nie oznacza, że nie będziemy mieć, gdzie parkować naszego samochodu. Są inne sposoby, aby znaleźć rozwiązanie tego problemu.

Dom bez garażu w bryle - gdzie parkować?

Jeżeli zdecydujesz się na budowę domu bez garażu, zawsze masz inne opcje, dzięki którym rozwiążesz problem z parkowaniem samochodu na terenie swojej posesji.

Wiata garażowa - może być dobudowana bezpośrednio do domu lub stanowić odrębny obiekt. Możesz ją wybudować razem z nowym domem lub pomyśleć o jej dobudowie w przyszłości.

Garaż wolnostojący - jeżeli posiadasz miejsce na działce, możesz w przyszłości pomyśleć o budowie garażu wolnostojącego, w którym znajdzie się dodatkowo pomieszczenie gospodarcze czy warsztat.

Dobudowanie garażu do bryły domu - budując dom jednorodzinny możesz założyć, że w przyszłości dobudujesz do niego garaż. Warto mieć w tym celu przygotowaną ścianę do której dolepisz budynek garażu. Pamiętaj, że musisz mieć zachowaną odpowiednią powierzchnię, która pozwoli na spełnienie warunków posadowienia takiego obiektu. To rozwiązanie na pewno sprawdzi się u osób, które potrzebują czasu aby uzbierać dodatkowe finanse na budowę, a chcą mieć garaż bezpośrednio przy domu

Domy bez garażu
Autor: www.muratorprojekty.pl Taka wiata zamiast garażu to rozwiązanie przyjazne dla portfela, funkcjonalne i estetyczne Link: Zobacz ten projekt >>>

Dom bez garażu - projekt gotowy domu z wiatą na samochód

Projekt: Weranda 4 – DS023; autor projektu: architekt Tomasz Sobieszuk

Nie dość, że wiata jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekonomicznym niż garaż, to jeszcze może okazać się ciekawszym architektonicznie. Tak jest tym razem. Zadaszenie wiaty i podpierające je trzy słupy, które nawiązują materiałowo do strefy wejścia, sprawiają, że kompozycja staje się bardziej dynamiczna. Poza tym dzięki wiacie oraz przytarasowym pergolom bryła jest optycznie poszerzana i wydłużana – przez to nieduży dom (116 m² powierzchni użytkowej) sprawia wrażenie znacznie większego i jest bardziej atrakcyjny wizualnie.

Oczywiście, podstawową rolą wiaty jest jej użyteczność. W tym projekcie nie została ona ograniczona do ochrony samochodu. Jej usytuowanie i połączenie z wnętrzem domu przez dodatkowe wejście prowadzące spod wiaty, przez kotłownie do wiatrołapu zlokalizowanego blisko kuchni, stworzyło bardzo wygodny trakt dla domowników wnoszących zakupy.

Racjonalne w tym projekcie jest także wyraźne rozdzielenie strefy dziennej, zlokalizowanej na parterze, od nocnej – na poddaszu z czterema sypialniami (7,1/11,1 – 9,3/13,4 m² powierzchni netto/użytkowej) oraz wspólną łazienką (5,6/8,0 m²). Bez wątpienia atutem tego domu jest przestronna strefa dzienna – 48,8 m² (salon 40,4 m² z otwartą kuchnią 7,7 m²), połączona z rozłożystym tarasem okalającym bryłę z trzech stron.

Salonowo-tarasowa strefa jest jednocześnie efektowna i urokliwa dzięki dwustronnemu kominkowi – z jednym paleniskiem w salonie i drugim na tarasie, usytuowanymi między dużymi przeszkleniami. Na uwagę zasługuje zewnętrzny kominek, niezbyt często pojawiający się w projektach domów, który w chłodne dni wydłuży czas spędzony przez domowników na tarasie. To kolejne rozwiązanie w tym projekcie służące zarówno estetyce, jak i funkcjonalności.

Domy bez garażu
Autor: www.muratorprojekty.pl Atutem projektu Weranda 4 – DS023 jest duży taras z kominkiem. Warto zwrócić uwagę na jego lokalizację, dzięki której projekt doskonale sprawdzi się na działkach z wjazdem od południa Link: Zobacz ten projekt >>>
Murator PROJEKTY – Spełnij marzenie o własnym domu
Projekty Gotowe Murator

Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl

Projekt A112

Ponad 25 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu Inwestorom z całej Polski – pomożemy i Tobie. W naszej ofercie znajdziesz ponad 6 000 gotowych projektów domów. Doświadczony zespół Doradców i Architektów pomoże w znalezieniu projektu odpowiadającego Twoim oczekiwaniom, dopasowanego do wymiarów. Do zakupionego projektu otrzymasz pakiet DODATKÓW i GRATISÓW, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE