Adaptacja projektu. Przestawianie ścian działowych i powiększanie okien
Adaptacja projektu do potrzeb mieszkańców może wymagać wprowadzenia wielu zmian w projekcie, takich jak przestawianie ścian działowych, powiększanie okien lub zwiększanie ich liczby.
Autor: Mariusz Purta
Rezygnacja z niektórych ścian działowych i otwarcie kuchni na salon, to częste zmiany w projekcie, na jakie decydują się inwestorzy.
Zmiana liczby i wielkości okien
Korekta taka jest prosta, ale może mieć negatywne konsekwencje. Usunięcie otworów w ścianach nie jest problemem z technicznego punktu widzenia, ale już dodanie otworu lub jego poszerzenie niesie konsekwencje związane ze zmianą w projekcie liczby nadproży, a przy większych otworach może wymusić konieczność zaprojektowania nietypowego nadproża.
Nowe funkcje zaprojektowanych pomieszczeń
Jeśli w trakcie adaptacji projektu w grę wchodzi zamiana miejscami pomieszczenia z wentylacją i bez wentylacji (na przykład przeniesienie kuchni na miejsce pokoju), trzeba będzie zaprojektować nowe przewody wentylacyjne tam, gdzie nie były przewidziane. W większości projektów pomieszczenia kuchnie i łazienki, ze względu na konieczność umieszczenia w ich pobliżu przewodów wentylacyjnych czy pionów kanalizacyjnych, są projektowane blisko siebie lub nad sobą. Pozwala to ograniczyć liczbę kominów. Zmiana położenia kuchni, łazienki lub innego pomieszczenia wymagającego wentylacji może skutkować koniecznością zmiany usytuowania komina. W przypadku domów parterowych zadanie jest prostsze – tutaj ograniczeniem są jedynie elementy więźby dachu (nowy komin nie może kolidować z płatwiami, słupami czy krokwiami). W domach z poddaszem użytkowym należy dopilnować, aby nowy komin nie zmniejszył funkcjonalności pomieszczeń na poddaszu.
Przestawianie ścian działowych i ścian nośnych
Nowy układ ścian wewnętrznych może pomóc wykorzystać przestrzeń zgodnie z potrzebami użytkowników, na przykład otworzyć kuchnię na pokój dzienny. Stopień trudności takiej zmiany w projekcie zależy od tego, czy masz do czynienia ze ścianami konstrukcyjnymi, czy też ścianami działowymi. Usunięcie wewnętrznej ściany nośnej wiąże się z naruszeniem konstrukcji stropu lub dachu i wymaga wykonania nowego projektu podciągów, słupów, ław fundamentowych itp. Natomiast ściany działowe, oddzielające od siebie poszczególne pomieszczenia, nie są konstrukcyjnymi elementami budynku. Zmiana ich usytuowania lub likwidacja mogą być przewidziane w trakcie adaptacji projektu i naniesione w dokumentacji, ale decyzję o wprowadzeniu tych zmian inwestor może podjąć także w trakcie budowy.