Termomodernizacja domu w Podwilku nagrodzona w konkursie RenOwacje2024. Wskaźnik EP spadł niemal czterokrotnie

2024-01-30 15:48

Nagrodzona w konkursie RenOwacje2024 renowacja domu jednorodzinnego w Podwilku (woj. małopolskie) to świetny przykład tego, jak duże oszczędności może przynieść termomodernizacja. W wyniku wymiany źródła ciepła i innych prac udało się znacząco obniżyć wskaźnik EP, a co za tym idzie – rachunki.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Spis treści

  1. Termomodernizacja domu w Podwilku w konkursie RenOwacja2024
  2. Wskaźnik EP niższy o prawie 75%

Termomodernizacja domu w Podwilku w konkursie RenOwacja2024

W styczniu 2024 r. ogłoszono wyniki konkursu RenOwacja, w którym wyróżniono ciekawe modernizacje budynków z ostatnich lat. Szczególną uwagę jury zwracało na uzyskaną w wyniku modernizacji poprawę efektywności energetycznej. Zbudowany w malowniczej małopolskiej wsi dom w Podwilku zwyciężył w kategorii „Budynek mieszkalny jednorodzinny” i może stanowić przykład tego, jak skutecznie przeprowadzać termomodernizację. W budynku wykonano następujące prace:

  • ocieplenie przegród budowlanych,
  • wymiana pieca na paliwa stałe na powietrzną pompę ciepła DAIKIN,
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, w tym okien i drzwi balkonowych, okien połaciowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych.

– Wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań sprawiły, że budynek jest w pełni ekologiczny i ekonomiczny – podają organizatorzy konkursu RenOwacje2024. – Połączenie bezobsługowej pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną pozwoliło na maksymalne wykorzystanie energii elektrycznej i obniżenie rachunków.

Wskaźnik EP niższy o prawie 75%

Zwycięska termomodernizacja z Podwilka pozwoliła znacząco obniżyć zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną. Porównanie wartości wskaźnika EP robi wrażenie:

  • przed termomodernizacją wartość EP dla domu w Podwilku wynosiła 236,79 kWh (na m² na rok),
  • po termomodernizacji wartość EP dla domu w Podwilku wyniosła 59,5 kWh (na m² na rok).

Oznacza to niemal czterokrotne obniżenie zapotrzebowania na energię (dokładnie o 75,9%), a tym samym rachunków, co bez wątpienia odczuł właściciel budynku.

Warto przypomnieć, że jury konkursu RenOwacje2024 doceniło także takie walory jak poprawa komfortu użytkowania budynku, jakość zastosowanych materiałów oraz walory estetyczne.

– Startując z konkursem RenOwacja2024 chcemy pokazać dobre praktyki w zakresie kompleksowej modernizacji budynków różnych typów. Efektem dobrze zrealizowanych renowacji budynków, czy to mieszkalnych, czy użyteczności publicznej i komercyjnych, poza niższymi kosztami energii, są ciekawe architektonicznie, komfortowe, a także estetyczne przestrzenie, w których się dobrze mieszka, pracuje, czy spędza wolny czas – mówi Justyna Glusman, Dyrektor Zarządzająca Fali Renowacji.

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.