Dom z Prywatnym Giewontem. Na Podhalu powstaje wyjątkowy dom jednorodzinny od BXB studio
Dom z Prywatnym Giewontem od BXB studio to jeden z najciekawszych domów jednorodzinnych powstających obecnie w Polsce. Uwagę przykuwają zwłaszcza ażurowe, ruchome panele, które pełnią jednocześnie rolę dekoracji, rolet regulujących dopływ światła oraz zabezpieczenia antywłamaniowego. Zobacz wizualizacje oraz zdjęcia z budowy.
Autor: BXB studio
Dom z Prywatnym Giewontem od BXB studio
Spis treści
- Dom z Prywatnym Giewontem. Na Podhalu rośnie nowy budynek od BXB studio
- Roleta, dekoracja i zabezpieczenie w jednym, czyli ruchome panele z włóknocementu
- Lewitująca kładka z widokiem na Giewont
Dom z Prywatnym Giewontem. Na Podhalu rośnie nowy budynek od BXB studio
Jak stworzyć budynek zarazem na wskroś nowoczesny, a jednocześnie inspirowany tradycyjną architekturą Podhala i harmonijnie współgrający z górskim krajobrazem? Zespół Bogusława Barnasia z BXB studio proponuje bardzo ciekawą odpowiedź na to pytanie. Dom z Prywatnym Giewontem, powstający aktualnie w Kościelisku, to dom jednorodzinny o powierzchni 327 m². Budynek oferuje wyjątkowy widok na Giewont – droga do platformy widokowej przypomina wspinaczkę na górski szczyt, a jej ostatni odcinek biegnie po zawieszonej nad salonem kładce.
Ideą Domu z Prywatnym Giewontem jest metafora wspinaczki górskiej po zaprojektowanym przez architektów szlaku. Dojście do domu architekci uformowali z lokalnych, naturalnie ułożonych skał formujących przestrzeń szlaku górskiego. Idea szlaku jednak najbardziej zaskakuje we wnętrzu domu. Formuje ją jego rdzeń; czarny, stalowy układ komunikacyjny, wijący się poprzez wnętrze każdej z czterech kondygnacji, a zwieńczony kilkutonową kładką nadwieszoną nad salonem, która przebija transparentną szklaną fasadę, tworząc na zewnątrz platformę widokową w najwyższym dostępnym punkcie w okolicy – podaje pracownia BXB studio.
- Przejdź do galerii: Dom z Prywatnym Giewontem od BXB studio. Zobacz wizualizacje i zdjęcia z budowy
Autor: BXB studio
Dom z Prywatnym Giewontem od BXB studio
Roleta, dekoracja i zabezpieczenie w jednym, czyli ruchome panele z włóknocementu
Patrząc z zewnątrz na ten budynek, przypominający bryłą tradycyjną zabudowę tej części Podhala, zauważa się przede wszystkim białe, ażurowe panele na elewacji. Nie jest to wyłącznie dekoracja, choć i taką rolę pełnią. Automatycznie sterowane panele Equitone z włóknocementu można przesuwać, regulując w ten sposób, jak dużo światła słonecznego przenika do wnętrza. Nawet przy całkowitym zamknięciu ażurowych paneli nieco światła przedostaje się przez otwory, tworząc we wnętrzu wyjątkowy efekt wizualny.
Na tym jednak nie koniec, gdyż panele stanowią także – po całkowitym zamknięciu – zabezpieczenie przed włamaniem. Architekci z BXB studio nazywają to „ogrodzeniem, którego nie sposób przeskoczyć”, bo wręcz przylega ono do elewacji. Podczas jednak gdy typowe zabezpieczenia antywłamaniowe są nieraz toporne w wyglądzie, ażurowe panele nawiązują wyglądem i fakturą do ośnieżonych górskich szczytów, a do tego stanowią współczesną wariację na temat tradycyjnej ludowej ornamentyki Podhala.
– Jest to prototypowe rozwiązanie opracowane przez BXB studio wspólnie z marką Equitone, wykonane zgodnie z autorską wizją projektową architektów. Fasadę budynku tworzą panele Equitone wykonane z włóknocementu. Jest to materiał elewacyjny powszechnie stosowany, jednak realizacja indywidualnie zaprojektowanej perforacji dla tego domu zostało opracowane po raz pierwszy w procesie prototypowania, metodą cięcia laserowego – wyjaśniają projektanci.
Lewitująca kładka z widokiem na Giewont
Według założeń Dom z Prywatnym Giewontem – jak większość projektów BXB studio – miał harmonijnie komponować się z otoczeniem. W tym wypadku projektanci mówią wręcz o „architektonicznej interpretacji krajobrazu Tatr”. Budynek nawiązuje do gór już kolorystyką:
- biel ażurowych paneli przywołuje na myśl śnieg na szczytach gór,
- szarość dachu to nawiązanie do barwy okolicznych skał,
- czerń zastosowana w przypadku schodów wewnętrznych i kładki ma się kojarzyć z górskim szlakiem.
W tej interpretacji Giewont nie jest jedynie elementem widocznego za oknami krajobrazu, ale inspiracją dla całego budynku. Wspinając się po schodach zewnętrznych ku budynkowi, a następnie po schodach wewnętrznych przez kolejne poziomy domu, człowiek ma przeżyć coś na kształt wędrówki przez góry, zakończonej zdobyciem szczytu – w tym wypadku oglądanego z platformy widokowej. Najciekawszy jest ostatni etap tej wędrówki, biegnący po wspomnianej już czarnej, stalowej kładce wiszącej z pozoru na trzech cienkich cięgnach. To jednak tylko złudzenie.
- Sprawdź również: Dom wśród świerków nad jeziorem - tak spełniają się marzenia
– Architekci zastosowali tutaj kilka zabiegów iluzji, aby wzmocnić surrealistyczny efekt lewitującej konstrukcji. Jeden to zintegrowana ze ślusarką okienną konstrukcja stalowa na której wspiera się kładka i platforma widokowa – tłumaczą architekci z pracowni Bogusława Barnasia. – Nadwieszona kładka została poprowadzona w płaszczyźnie wznoszącej, a jej stalowa balustrada stopniowo zanika zamieniając się w całkowicie przeszkloną platformę widokową prowadzącą na zewnątrz pod samo zwieńczenie kalenicy.
Dom z Prywatnym Giewontem zaprojektowany został w latach 2018–2023. W skład zespołu projektowego wchodziły następujące osoby: Bogusław Barnaś, Magdalena Fuchs, Justyna Duszyńska, Łucja Janik, Bartłomiej Szewczyk, Bartek Mierczak, Mateusz Zima, Michał Kiercz, Jakub Dunal i Edyta Ptasznik. Budynek powstaje w Kościelisku w województwie małopolskim.
Autor: BXB studio Bogusław Barnaś
Typowy dla pracowni trójpodział bryły – nad betonowym parterem jest konstrukcja nawiązująca do konstrukcji zrębowej, potem ekspresyjny dach. Między tym, co statyczne, a tym, co dynamiczne, jest szkło