Podwójna stodoła nad jeziorem. Wyważony projekt w malowniczej scenerii

2024-02-14 15:13

W malowniczych Kujawach nad brzegiem jeziora stanął dom w formie dwóch stodół. Architekci idealnie wpisali budynek w krajobraz i wiejską zabudowę. Szklane ściany szczytowe zapewniają widok na lustro wody nawet z głębi domu. Ten widok jest najpiękniejszy zwłaszcza o zachodzie słońca.

Spis treści

  1. Miał być tylko letniskowy
  2. Dwie stodoły z pełnym przeszkleniem ścian szczytowych
  3. Dwie stodoły o odmiennych funkcjach
  4. Projekt z kontekstem regionu
  5. Otwarcie na jezioro, zamknięcie od ulicy
  6. Dodatkowe strefy wypoczynku na rozległych tarasach
  7. Zobacz też inne domy stodoły

Dwie stodoły z łącznikiem o powierzchni 410 m² zbudowano w technologii CLT. Budynek spełnia normy niskoemisyjne. Zasilany jest fotowoltaiką i pompą ciepła. Za projekt odpowiada warszawska pracownia Exterio.

Inspiracją dla architektów była tradycyjna zabudowa gospodarcza, którą od zarania dziejów cechował podział na część mieszkalną i gospodarczą. Obie bryły domu mają dwuspadowe dachy bez okapów, a w ścianach szczytowych ogromne okna kadrujące widok na jezioro.

Miał być tylko letniskowy

Właściciele działki rekreacyjnej z bezpośrednim dostępem do jeziora jeziorem od dawna marzyli zbudowaniu na niej domu letniskowego. Zaciszna okolica wydawała się idealna do stworzenia miejsca na wakacyjne wypady. Z czasem jednak zrodził się pomysł postawienia w tym miejscu domu, który łączyłby funkcje całorocznej rezydencji z letniskiem.

Trudności  przysparzał jednak kształt działki - wąski i długi. Zaprojektowanie na niej większego budynku, który wtapiałby się w otoczenie, zachowywał proporcje, a jednocześnie zapewniał widok na to, co w działce najcenniejsze - jezioro - wydawał się wyzwaniem.

Dwie stodoły z pełnym przeszkleniem ścian szczytowych

- Zaproponowaliśmy dom w formie zespołu nowoczesnych stodół, z pełnymi przeszkleniami ścian szczytowych od strony jeziora. Takie rozwiązanie pozwoliło w niemal naturalny sposób dostosować koncepcję obiektu do podłużnego kształtu działki i maksymalnie wykorzystać jej atuty - mówi architekt Marcin Klukowski z pracowni Exterio.

- Poszczególne funkcje w domu rozmieściliśmy w taki sposób, aby widok w stronę jeziora możliwy był nawet z głębi domu. Projekt wykorzystuje też ukształtowanie terenu i wraz z jego delikatnym spadkiem narzuca intuicyjny kierunek podążania po posesji - począwszy od wejścia, wzdłuż ścian budynków, po pomost nad jeziorem.

Dwie stodoły o odmiennych funkcjach

Aby budynek swoją skalą nie zdominował otoczenia, jego układ funkcjonalny został podzielony na dwie powiązane ze sobą bryły. Jedna mieści wnętrza dzienne oraz sypialnie, druga zaś pomieszczenia gospodarcze, salę do ćwiczeń oraz pokoje gościnne. Spaja je łącznik, w którym znajduje się główne wejście do budynku. W środku kompozycji zaaranżowano ogród, który tworzy pomiędzy bryłami zielony dziedziniec.

Projekt z kontekstem regionu

Od początku założeniem pracowni było osadzenie projektu w kontekście regionu - z poszanowaniem dla jego tradycji i uwarunkowań przyrodniczych, choć w nowoczesnej odsłonie.

- Postanowiliśmy stworzyć pomost pomiędzy architekturą modernistyczną, którą cechuje minimalizm, a regionalną, w której dominują spadziste dachy i wykorzystanie w wykończeniach drewna nawiązującego do wiejskich zabudowań - wskazuje architekt.

Cały dom obłożony jest deskami z modrzewia europejskiego. Naturalny, jasny kolor drewna nadaje lekkości bryle, tworząc wrażenie ciepła i przytulności. Elewacje na zasadzie kontrastu zestawiono tu z ciemnymi dachami, pokrytymi blachą na rąbek stojący.

Otwarcie na jezioro, zamknięcie od ulicy

Od ulicy dom ma mniej okien, co zapewnia jego mieszkańcom poczucie prywatności. Otwarcia budynku z ogromnymi przeszkleniami skierowane są na ogród i jezioro, które znajdują się po jego południowo-zachodniej stronie. Taka orientacja budynku względem stron świata zapewnia doskonałe doświetlenie wnętrz w południe i piękny widok na lustro wody o zachodzie słońca.

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Dodatkowe strefy wypoczynku na rozległych tarasach

Bliskość natury zapewniają zaprojektowane od strony jeziora zadaszone tarasy. Na jednym z nich znajduje się letnia kuchnia z dużym stołem, na sąsiednim natomiast jacuzzi oraz miejsce do ustawienia leżaków. Nad większym tarasem ciekawym rozwiązaniem jest pergola z ruchomymi panelami, które umożliwiają regulowanie dopływu światła. 

Zastosowanie tych samych materiałów wykończeniowych w pomieszczeniach i na zewnątrz domu, takich jak wielkoformatowe spieki kwarcowe na posadzkach i tarasach czy drewno o zbliżonej kolorystyce zarówno na elewacjach, jak i we wnętrzach, dają wrażenie przenikania się przestrzeni.

Zobacz też inne domy stodoły

Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.