Murator C280 Wykwintny. Mały dom na małą działkę

2014-01-13 14:54
Minimalne zmiany w projekcie
Autor: Jzabela Mandla Dom został zbudowany zgodnie z projektem, jedynie ściankę kolankową podniesiono o jeden pustak. Pieczołowicie wykonano detale elewacji

"Wykwintny" to mały dom, który może stanąć na małej działce. Nie jest też drogi w budowie. Ten jest wyjątkowo piękny, bo został zbudowany zgodnie z projektem i dopieszczony przez inwestorkę.

Inwestorka zaczęła od szukania działki. Znalazła malutką parcelę na obrzeżach miasta. Do centrum można się stąd wybrać na piechotę. Dom w stanie deweloperskim nie mógł kosztować więcej niż 300 tys. zł. Wybór projektu okazał się dość oczywisty. „Wykwintny” z Kolekcji Muratora jest tak prostym domem (za to proporcjonalnym), że trudno szukać w nim wad. Zalety? Działka ma 24 m szerokości, a dom z garażem zaledwie 11 m, więc bez trudu mieści się na wąskiej działce.

Mały dom, ale prosty i elegancki

Dom z zewnątrz jest proporcjonalny. Ma coś, co go wyróżnia – wysunięty wejściowy ryzalit oraz taras, który półkoliście otacza budynek z trzech stron. Kuchnia jest otwarta, lecz niewidoczna z salonu. Dom ma też przestrzeń gospodarczą: spiżarnię, garaż, kotłownię z pralnią oraz wyjściem na ogród. Cała ta użyteczna strefa ma aż 40 m2 powierzchni i sprawia, że część mieszkalna domu może być elegancka, odświętna, niezabudowana. Jest też duża rodzinna łazienka. Znakomitym pomysłem jest hol na poddaszu oświetlony oknami połaciowymi, na tyle obszerny (18 m2) i tak zaprojektowany, że pod skosem można urządzić biuro.

Niewielkie zmiany w projekcie

Ten dom w niewielkim stopniu różni się od projektu. Na parterze nie ma drzwi wydzielających wiatrołap – przechodzi się od wejścia wprost do salonu. Kominek został przesunięty bliżej kuchni i połączony ścianą z wnęką kuchni. Zmiana na poddaszu to pomniejszenie okien szczytowych o 20 cm, do szerokości 1 m.

Zbudowany przez dewelopera, wykończony przez wlaściciela
Autor: Andrzej T. Papliński Budowa rozpoczęła się w marcu 2011 r. Stan surowy otwarty wykonał deweloper. Prace wykończeniowe prowadziła już sama inwestorka wspierana przez córki

Dom z keramzytobetonu

Dom jest zbudowany z pustaków keramzytobetonowych o szerokości 25 cm, ocieplonych 15-centymetrową warstwą styropianu. Strop jest żelbetowy. Dach został pokryty dachówką betonową w kolorze antracytowym. Połacie są ocieplone wełną mineralną o grubości 15 cm. Okna mają profile z PCW i są oklejone imitacją drewna. Współczynnik przenikania ciepła okien jest bardzo dobry – wynosi 1,0 W/(m²·K).

Nowoczesne wyposażenie

W garażu zamontowano bramę segmentową. Chwalonym elementem domu są rolety zewnętrzne – opuszczone zwiększają bezpieczeństwo domu, chronią przed słońcem, a także wydatnie ograniczają straty ciepła przez okna.

Starannie wykończony

Dom z zewnątrz stanowi powód do zadowolenia twórcy projektu – inwestorce podobały się wszystkie pomysły, a szczególnie wstawki na elewacji z układanych poziomo desek. Pierwsze podejście wykonawcy do tego elementu zakończyło się demontażem – pomalował deski na czarno. Córka w imieniu inwestorki powiedziała zdecydowane „nie!”. Za drugim razem był już brąz – tak jak być powinno.

Wykwintność zobowiązuje

Ryzalit wejściowy oraz ściany szczytowe są wyłożone kremowym gresem o wymiarach 70 x 35 cm. Eleganckie są również podjazd i ścieżki – z kostki betonowej imitującej naturalną kostkę granitową, o kształcie trapezu, dzięki czemu można z niej układać różne wzory. Na podłogach parteru są ułożone duże płyty (60 x 60 cm) gresu polerowanego w kolorze złamanej bieli. Prawie centralnie usytuowany kominek został wykończony ciętym blokiem marmurowym, dodano też elementy drewniane z orzecha amerykańskiego. W kuchni jest nowoczesna zabudowa. Laminowane blaty robocze wyglądają tak, jakby były z czarnego kamienia (mają boki ścięte pionowo bez zaokrągleń na rogach). Front obudowy lodówki i piekarnika jest z orzecha amerykańskiego.

POLECAMY: Zobacz projekty gotowe domów z kolekcji MURATORA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE