Murator C280 Wykwintny. Mały dom na małą działkę
"Wykwintny" to mały dom, który może stanąć na małej działce. Nie jest też drogi w budowie. Ten jest wyjątkowo piękny, bo został zbudowany zgodnie z projektem i dopieszczony przez inwestorkę.
Inwestorka zaczęła od szukania działki. Znalazła malutką parcelę na obrzeżach miasta. Do centrum można się stąd wybrać na piechotę. Dom w stanie deweloperskim nie mógł kosztować więcej niż 300 tys. zł. Wybór projektu okazał się dość oczywisty. „Wykwintny” z Kolekcji Muratora jest tak prostym domem (za to proporcjonalnym), że trudno szukać w nim wad. Zalety? Działka ma 24 m szerokości, a dom z garażem zaledwie 11 m, więc bez trudu mieści się na wąskiej działce.
Mały dom, ale prosty i elegancki
Dom z zewnątrz jest proporcjonalny. Ma coś, co go wyróżnia – wysunięty wejściowy ryzalit oraz taras, który półkoliście otacza budynek z trzech stron. Kuchnia jest otwarta, lecz niewidoczna z salonu. Dom ma też przestrzeń gospodarczą: spiżarnię, garaż, kotłownię z pralnią oraz wyjściem na ogród. Cała ta użyteczna strefa ma aż 40 m2 powierzchni i sprawia, że część mieszkalna domu może być elegancka, odświętna, niezabudowana. Jest też duża rodzinna łazienka. Znakomitym pomysłem jest hol na poddaszu oświetlony oknami połaciowymi, na tyle obszerny (18 m2) i tak zaprojektowany, że pod skosem można urządzić biuro.
Niewielkie zmiany w projekcie
Ten dom w niewielkim stopniu różni się od projektu. Na parterze nie ma drzwi wydzielających wiatrołap – przechodzi się od wejścia wprost do salonu. Kominek został przesunięty bliżej kuchni i połączony ścianą z wnęką kuchni. Zmiana na poddaszu to pomniejszenie okien szczytowych o 20 cm, do szerokości 1 m.
Dom z keramzytobetonu
Dom jest zbudowany z pustaków keramzytobetonowych o szerokości 25 cm, ocieplonych 15-centymetrową warstwą styropianu. Strop jest żelbetowy. Dach został pokryty dachówką betonową w kolorze antracytowym. Połacie są ocieplone wełną mineralną o grubości 15 cm. Okna mają profile z PCW i są oklejone imitacją drewna. Współczynnik przenikania ciepła okien jest bardzo dobry – wynosi 1,0 W/(m²·K).
Nowoczesne wyposażenie
W garażu zamontowano bramę segmentową. Chwalonym elementem domu są rolety zewnętrzne – opuszczone zwiększają bezpieczeństwo domu, chronią przed słońcem, a także wydatnie ograniczają straty ciepła przez okna.
Starannie wykończony
Dom z zewnątrz stanowi powód do zadowolenia twórcy projektu – inwestorce podobały się wszystkie pomysły, a szczególnie wstawki na elewacji z układanych poziomo desek. Pierwsze podejście wykonawcy do tego elementu zakończyło się demontażem – pomalował deski na czarno. Córka w imieniu inwestorki powiedziała zdecydowane „nie!”. Za drugim razem był już brąz – tak jak być powinno.
Wykwintność zobowiązuje
Ryzalit wejściowy oraz ściany szczytowe są wyłożone kremowym gresem o wymiarach 70 x 35 cm. Eleganckie są również podjazd i ścieżki – z kostki betonowej imitującej naturalną kostkę granitową, o kształcie trapezu, dzięki czemu można z niej układać różne wzory. Na podłogach parteru są ułożone duże płyty (60 x 60 cm) gresu polerowanego w kolorze złamanej bieli. Prawie centralnie usytuowany kominek został wykończony ciętym blokiem marmurowym, dodano też elementy drewniane z orzecha amerykańskiego. W kuchni jest nowoczesna zabudowa. Laminowane blaty robocze wyglądają tak, jakby były z czarnego kamienia (mają boki ścięte pionowo bez zaokrągleń na rogach). Front obudowy lodówki i piekarnika jest z orzecha amerykańskiego.
POLECAMY: Zobacz projekty gotowe domów z kolekcji MURATORA
Autor: Jzabela Mandla
Dom został zbudowany zgodnie z projektem, jedynie ściankę kolankową podniesiono o jeden pustak. Pieczołowicie wykonano detale elewacji