Ten ładny dom stanął w miejscu wyburzonego wcześniej budynku. Jedną ścianą został dobudowany do stojącego obok starego domu, który niczym szczególnym się nie wyróżnia. Nowy ma prostą bryłę, jest wytworny i elegancki, ale wtapia się w otoczenie. Co więcej, dodaje szczególnego charakteru całej posiadłości.
Afrykańskie inspiracje w domu
Właściciele pięknego domu od początku wiedzieli, jakiego domu potrzebują. Na ich wybór główny wpływ miał długoletni pobyt w Republice Południowej Afryki, a zwłaszcza dom, w którym mieszkali.
Wracając do Polski, zaopatrzyli się w schematy tamtego budynku, które uwzględniały układ pomieszczeń i ich proporcje. Przy wykańczaniu wnętrz pomogły zdjęcia i wspomnienia.
Dom zaprojektowała architekt Barbara Kierejewska-Zielińska. Stanęła ona przed nie lada wyzwaniem: jak zaadaptować pomysły prosto z Afryki do polskich realiów? Od rozpoczęcia prac nad projektem było wiadomo, że zewnętrzna bryła rezydencji będzie inna niż ta w Afryce. Po pierwsze, tamtejszego budynku nie dałoby się dopasować do drugiego domu stojącego na działce. Po drugie, nie pozwoliłby na to nasz klimat. Po trzecie, wielkość działki ograniczała dosyć znacznie metraż domu.
Właściciele zgodzili się zatem na zmniejszenie skali pomieszczeń, ale przy zachowaniu ich proporcji, tak by utrzymać układ wnętrz. Taki zamysł pani architekt zamknęła w domu, który ma w sobie cechy południowoafrykańskie: białą elewację, dużo przeszkleń, przestronne wnętrza, a także układ osiowy.