Stal zbrojeniowa. Ile jej potrzeba do budowy domu, aktualne ceny
Stal zbrojeniowa to podstawowy materiał budowlany stosowany we współczesnym budownictwie. Niemal w każdym domu wykonanym w technologii murowanej są jakieś elementy konstrukcji wykonane ze zbrojonego betonu.
Spis treści
- Stal zbrojeniowa na budowie domu
- Stal zbrojeniowa w projekcie budowlanym
- Stal zbrojeniowa – pręty i gotowe elementy
- Stal zbrojeniowa – klasy i gatunki
- Ile potrzeba stali zbrojeniowej do budowy domu?
- Jak jest cena stali zbrojeniowej?
Stal zbrojeniowa na budowie domu
Na zbrojenie wykorzystuje się pręty stalowe o różnych średnicach i kształtach w zależności od miejsca zastosowania. Rolą stali zbrojeniowej jest wzmocnienie betonu poprzez przenoszenie sił wewnętrznych. Występuje w postaci prętów lub w zwojach.
Stal zbrojeniowa w projekcie budowlanym
Każdy projekt budowlany ma zestawienie z zapotrzebowaniem na stal zbrojeniową. Zawiera ono dokładną listę z liczbą prętów, ich średnicą, długością oraz kształtem i klasą stali z jakiej muszą być wykonane. Informacja ta będzie rozdzielona na poszczególne elementy z wykorzystaniem zbrojenia, a więc będziemy wiedzieć ile go potrzeba na fundamenty, płyty, schody, słupy, wieńce, nadproża i inne elementy. Taka informacja pozwoli też oszacować koszt. Nie trzeba kupować od razu stali na cały dom, a można podzielić zakup na etapy związane z prowadzonymi kolejno pracami, co oszczędzi większych wydatków naraz.
Stal zbrojeniowa – pręty i gotowe elementy
Materiał na zbrojenie można kupić w prętach i zwojach i docinać je oraz formować na placu budowy. Można także zamówić już przycięte elementy i ewentualnie wstępnie przygotowane. Dostępne jest także złożenie zamówienia na konkretne gotowe już elementy.
Elementy zbrojeniowe wykonywane są w postaci siatek wykonanych z prętów powiązanych drutem wiązałkowym lub zgrzewanych (zbrojenie ścian, płyt, stropów) oraz szkieletów, zwanych koszami - przestrzennych elementów połączonych strzemionami (zbrojenie fundamentów, wieńców, słupów, belek itd.).
Wstępne przygotowane to oczywiście koszt, ale i oszczędność czasu – trzeba też wziąć pod uwagę, że ekipa przygotowująca elementy zbrojeniowe z surowych prętów też policzy to w ramach swojej usługi.
Stal zbrojeniowa – klasy i gatunki
Do budowy domów jednorodzinnych stosowane są przeważnie pręty ze stali w czterech klasach wytrzymałości: A-0, A-I, A-II, A-III i A-IIIN.
W pierwszych dwóch klasach występują pręty i druty zbrojeniowe gładkie, w kolejnych pręty żebrowane. Najsłabsze dwie klasy są stosowane do zbrojenia pomocniczego. Stali trzech wyższych klas używa się do wykonywania zbrojenia głównego.
Zgodnie ze stosowaną do niedawna normą PN-B-03264, stal zbrojeniowa dostępna jest na rynku w 16 gatunkach. Na placach budowy możemy spotkać stal: St0S-b, ST3SX-b, St3SY-b, PB240, St50B, 18G2-b, 20G2Y-b, 25G2S, 35G2Y, 34GS, RB400, RB400W, 20G2VY-b, RB500, RB500W. Można spotkać także nowe gatunki stali zbrojeniowej, nieuwzględnione w normie, ale posiadające certyfikaty dopuszczające je do użytku. Są to np. stal B500SPB oraz ST500S z certyfikatem jakości EPSTAL. Zgodnie z nową normą PN-EN 1992-1-1 czyli Eurokodu 2, parametrem decydującym o klasyfikacji stali zbrojeniowej jest ciągliwość. Stosując ten parametr wyróżniamy stal zbrojeniową o niskiej ciągliwości – A, np. stal gatunku B500A, średniej ciągliwości – B, np. B500B i wysokiej ciągliwości – C, np. B500SP.
Ile potrzeba stali zbrojeniowej do budowy domu?
Zapotrzebowanie na stal zbrojeniową zależy od wielu czynników. Przeciętnie przyjmuje się, że do budowy domu jednorodzinnego potrzebne jest 40 – 60 kg stali zbrojeniowej na każdy metr kwadratowy powierzchni domu.
Jak jest cena stali zbrojeniowej?
Ceny stali w ostatnich latach bardzo wzrosły. Ma na to wpływ sytuacja gospodarcza na świecie jak też uwzględnienie w cenie poziomu emisji dwutlenku węgla. Obecnie od dłuższego czasu na rynku dominuje stabilizacja z tendencją malejącą, ale prognozy na 2025 r. przewidują wzrost ceny stali zbrojeniowej do ok. 7%.
Miarą wielkości przy zakupie jest tona. Cena tony stali zbrojeniowej kształtuje się w zależności od gatunku stali, klasy, także średnicy prętów zbrojeniowych. Znaczenie może mieć wielkość zamówienia, ale trudno o rabat przy zamówieniu na dom jednorodzinny. Średnia cena prętów żebrowanych Fi 12 wynosi ok. 2700 zł. W podobnej cenie średniej występują też pręty o średnicach Fi 10 – Fi 16, Cieńsze pręty Fi 6 - Fi 8 są droższe o ok. 10%.
Autor: Katalog Murator Projekty
ZOBACZ PROJEKT