Jaka jest cena za prąd budowlany? Kiedy prywatni odbiorcy mogą korzystać z taryfy C11? Czy prąd budowlany obejmie zamrożenie cen?

2022-12-05 10:10

Co to jest prąd budowlany i ile kosztuje. Dlaczego prąd budowlany jest tak drogi? Jaka taryfa obowiązuje na prąd budowlany? Czy prąd budowlany zostanie objęty zamrożeniem cen energii elektrycznej? Mamy odpowiedź ministerstwa.

prąd budowlany C11
Autor: Andrzej Szandomirski Podczas budowy domu korzysta się z tymczasowego przyłącza prądu budowlanego (taryfa C11)

Do redakcji wpłynął e-mail od Czytelnika, Pana Jakuba, zaczynający się od słów: "Czy mógłbym prosić o zajęcie się tematem cen prądu budowlanego?". O co chodziło naszemu Czytelnikowi? O wyjaśnienie ceny - dlaczego prąd budowlany jest tak drogi i dlaczego nie objęło go zamrożenie cen prądu?

Ale zacznijmy po kolei.

Spis treści

  1. Co to jest prąd budowlany?
  2. C11 taryfa na prąd budowlany
  3. Dlaczego prąd budowlany jest droższy niż prąd w taryfie G
  4. Prąd budowlany cena. Stawki za prąd budowlany nie podlegają regulacji przez Urząd Regulacji Energetyki
  5. Taryfa C11,12a12b – ile za prąd budowlany
  6. Prąd budowlany nieobjęty zamrożeniem cen prądu
  7. Odpowiedź ministerstwa

Co to jest prąd budowlany?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytania, co to jest prąd budowlany, kto z niego korzysta? Otóż prąd budowlany to nic innego, jak energia elektryczna użytkowana podczas budowy domu. Zanim wzniesiemy dom i go odbierzemy, można korzystać z tzw. prądu budowlanego. Zaczyna się od podpisania umowy z miejscowym zakładem energetycznym i zbudowania tak zwanej prowizorki budowlanej, czyli umieszczenia na placu budowy skrzynki z licznikiem. Zwykle jest ona mocowana na słupie. Na podłączenie prądu w standardowej taryfie dla gospodarstw domowych G trzeba bardzo długo czekać. Przedsiębiorstwa energetyczne dają wielomiesięczne, a nawet kilkuletnie terminy. Prąd budowlany można mieć podłączony o wiele szybciej.

C11 taryfa na prąd budowlany

Żeby korzystać z prądu budowlanego trzeba podpisać umowę z przedsiębiorstwem energetycznym. Dostarczanie energii na plac budowy jest objęte taryfą C. Może to być taryfa:

  • C11jednostrefowa, dla osób planujących prace budowlane o dowolnej porze,
  • C12a - dwustrefowa, szczytowa i pozaszczytowa, w której cena 1 kWh prądu budowlanego zależy od pory dnia, wyższe stawki obowiązują w godz. 6-13 i 15–22,
  • C12b - dwustrefowa nocna, najkorzystniejsza dla osób planujących większość prac budowlanych w nocy (od 22 do 6), stawka za prąd w godzinach 6-22 jest znacznie wyższa.

Na budowach domów jednorodzinnych najczęściej korzysta się z taryfy C11. Taryfy C są też stosowane przez małe przedsiębiorstwa.

Dlaczego prąd budowlany jest droższy niż prąd w taryfie G

Moc potrzebnej do budowy domu energii elektrycznej określana jest na podstawie sumy mocy maszyn, które będą wykorzystywane podczas budowy domu oraz technologii, w jakiej jest on wznoszony, czyli liczby i rodzaju stosowanych urządzeń elektrycznych (trzeba wziąć też nieduży zapas). Pobór prądu w czasie budowy domu może być większy niż podczas dalszej jego eksploatacji, gdy w nim mieszkamy. Różnica w cenie prądu budowlanego (taryfa C) i bytowego (taryfa G) wynika przede wszystkim z tego, że pewne pozycje, np. stałe stawki sieciowe oraz opłaty przejściowe, są przemnażane przez zadeklarowaną moc umowną. Również opłaty dystrybucyjne zależą od zadeklarowanej w umowie mocy. Do tego trzeba doliczyć opłaty abonamentowe i handlowe. W efekcie opłaty za prąd budowlany są nawet o połowę wyższe niż w taryfie dla gospodarstw domowych, w której pewne opłaty są zawsze stałe - ich wysokość nie jest uzależniona od ilości zużytej energii.

Prąd budowlany cena. Stawki za prąd budowlany nie podlegają regulacji przez Urząd Regulacji Energetyki

Taryfy, czyli tabele opłat za energię elektryczną, są zatwierdzane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Choć prąd budowlany jest wykorzystywany przez przyszłe gospodarstwa domowe, które będą objęte taryfą regulowaną G, on nie podlega kontroli URE. W związku z tym jego cena prądu budowlanego jest ustalana indywidualnie przez sprzedawców energii elektrycznej. W tej chwili kryzys energetyczny spowodował znaczny wzrost cen energii elektrycznej, dlatego sprzedawcy prądu budowlanego podnieśli ceny i różnica między ceną prądu bytowego a budowlanego stała się jeszcze większa. Obecnie wolnorynkowa cena prądu budowlanego to ponad 2 zł.

Taryfa C11,12a12b – ile za prąd budowlany

Oto przykłady stawek opłat za prąd budowlany w Enerdze.

  • C11 - 2,2986 zł/kWh netto
  • C12a

Szczytowa - 2,8981 zł/kWh netto,

Pozaszczytowa - 2,0652 zł/kWh netto,

  • C12 b

Dzienna - 2,6481 zł/kWh netto,

Nocna - 1,8112 zł/kWh netto.

Prąd budowlany nieobjęty zamrożeniem cen prądu

I to właśnie zbulwersowało naszego Czytelnika. “Wiele osób przed odbiorem wygrzewa budynki, np. pompami ciepła, co generuje duże zużycie prądu. Dopóki prąd normalny był za 40 gr, a budowlany za 70 gr, nie miało to aż takiego znaczenia, teraz jednak wolnorynkowa cena prądu [budowlanego] to 2 zł. Ustawa o zamrożeniu cen prądu dla mikroprzedsiębiorstw pominęła odbiorców prywatnych taryfy C11, którzy używają go do celów budowlanych. Z pierwszej obniżki także nie mogli oni skorzystać, bo była dla taryfy G11. W rozmowie telefonicznej z ministerstwem wprost powiedziano mi, że to przeoczenie”.

Przeczytaj też: Zamrożenie cen prądu dla firm i małych przedsiębiorstw. Koniecznie złożenie oświadczenia

Napisałam e-mail do rzecznika prasowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska z prośbą o ustalenie, czy jest możliwa aktualizacja "Ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej" uwzględniająca osoby budujące dom i korzystające z prądu budowlanego. Czy prąd budowlany będzie też objęty zamrożeniem cen?

Odpowiedź ministerstwa opublikujemy natychmiast po jej otrzymaniu.

Odpowiedź ministerstwa

Otrzymaliśmy odpowiedź z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Niestety, osoby prowadzące budowę domu będą musiały płacić wyższe stawki za energię elektryczną - nie dotyczy ich ustawa o zamrożeniu cen energii. A oto treść odpowiedzi.

"W obliczu rosnących kosztów energii, spowodowanych czynnikami zewnętrznymi (przede wszystkim wojną w Ukrainie), priorytetem rozwiązań przygotowanych w ramach Ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej jest zabezpieczenie funkcjonowania gospodarstw domowych i zapewnienie im dostępu do energii elektrycznej na poziomie dotychczas ponoszonych opłat.

 Mechanizm mrożenia rachunków do określonych limitów zużycia (2MWh, 2,6 MWh i 3 MWh) miał na celu objęcie odbiorców zużywających energię na potrzeby prowadzonych gospodarstw domowych. Szczególnym wsparciem, polegającym na podwyższeniu limitów zużycia, do zamrożenia cen i stawek opłat zostali objęci odbiorcy o szczególnych "wrażliwościach" tj: osoby niepełnosprawne, osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny czy też rolnicy. 

Na etapie realizacji inwestycji, tj. budowy domu, nie korzysta się z energii elektrycznej na potrzeby prowadzenia gospodarstwa domowego (z oczywistych względów nie mamy do czynienia z zamieszkiwaniem i gospodarowaniem). Plac budowy jest zaopatrywany w energię elektryczną w ramach przyłącza tymczasowego i przeznaczonej na ten cel taryfy C.

Ustawa wchodzi w życie. Rząd będzie obserwował i analizował skutki jej wdrożenia. W tym momencie nie przewiduje się zmian w przepisach".