Budowa domu metodą gospodarczą - na czym polega, jakie koszty? Jak zbudować dom metodą gospodarczą krok po kroku?
Budowa domu metodą gospodarczą wymaga dużego nakładu pracy. Ale jeśli jej się nie boisz, dom możesz zbudować taniej. Jak zbudować dom metodą gospodarczą? Ile można zaoszczędzić, budując systemem gospodarczym? Czy warto budować samodzielnie? Jakie są etapy budowy domu systemem gospodarczym?
Spis treści
- Na czym polega budowa domu metodą gospodarczą?
- Czy budowa metodą gospodarczą trwa dłużej?
- Dla kogo budowa domu metoda gospodarczą?
- Budowa domu samemu metodą gospodarczą
- System gospodarczy to mniejsze koszty budowy domu
- Jakie koszty budowy metodą gospodarczą?
- Budowa domu metodą gospodarczą krok po kroku
Kryzys gospodarczy ma duży wpływ również na rynek budowlany. Wiele osób zrezygnowało z budowy, bo nie mają zdolności kredytowej. Inni postanowili taniej budować, a sposobem na to jest budowa domu metodą gospodarczą. To pozwala ograniczyć koszty budowy, ale wymaga zdecydowanie większego zaangażowania ze strony inwestora. Jednak jeśli uda się pomyślnie zakończyć budowę, daje to dużą satysfakcję.
Na czym polega budowa domu metodą gospodarczą?
W takiej sytuacji inwestor staje się organizatorem procesu budowlanego, a często także wykonawcą. Do jego zadań należy:
- załatwienie formalności przed budową,
- wybór technologii,
- wybór i zakup materiałów budowlanych,
- znalezienie ekip wykonawców, omówienie standardu prac i podpisanie z nimi umów.
Osoba, która zdecyduje się na budowę domu w systemie gospodarczym, musi zdobyć bardzo dużo wiedzy, żeby podejmować najlepsze decyzje. Chcąc nie chcąc, musi zamienić się w budowlańca. Dlatego budowa domu metodą gospodarczą pochłonie znacznie więcej czasu, niż gdybyśmy zlecili wszystkie pracy jednej firmie.
Z drugiej strony, to my będziemy decydować, jakie materiały i urządzenia zostaną użyte w naszym domu. Zlecając budowę jednemu wykonawcy, polegamy na jego fachowości i doświadczeniu, co nie zawsze musi być dla nas dobre. Siłą rzeczy ufamy, że dokona za nas właściwych wyborów. Często jednak zdarza się, że nie wszystko zostało wykonane po naszej myśli, np. wolelibyśmy okna innej firmy, trochę większą kuchnię, inne wykończenie posadzek.
Czy budowa metodą gospodarczą trwa dłużej?
Tak, ale ma to wiele plusów. Ponieważ sami będziemy zajmować się budową, nie będzie czasu na odpoczynek. Na budowie lub w związku z budową spędzimy popołudnia, weekendy, urlopy. Dlatego wolniejsze budowanie oraz robienie przerw po zakończeniu kolejnych etapów, pozwala przeżyć ten trudny czas.
Dla kogo budowa domu metoda gospodarczą?
Nie każdy dysponuje kapitałem albo kredytem, żeby szybko zbudować dom. Metoda gospodarcza jest dla tych, którzy mają pewne środki na początek, żeby ruszyć. A potem można robić dłuższe przerwy, żeby zdobyć wiedzę oraz pieniądze na dalszą budowę. W międzyczasie mogą nastąpić konieczne przerwy technologiczne, budynek ma na przykład czas osiąść, tynki czy wylewki mogą na spokojnie wyschnąć, a my możemy rozpoznać technologie kolejnego etapu budowy, poszukać wykonawców i zamówić materiały.
Budowa domu samemu metodą gospodarczą
Ten sposób wznoszenia domu jest też dla osób, które same potrafią i chcą wykonać pewne prace budowlane. Również dla tych, którzy mają ojca, teścia, brata czy sąsiada, którzy pomogą podczas budowy. Ekipy fachowców wynajmuje się tylko do wykonania bardziej skomplikowanych albo cięższych prac, np. ułożenia stropu, wykonania więźby dachowej, pokrycia dachowego, instalacji urządzeń grzewczych, wentylacyjnych itp. Obecnie z pomocą poradników budowlanych, korzystając z wymiany doświadczeń na forach osób budujących domy oraz oglądając filmy na stronach internetowych producentów lub w serwisach takich jak You Tube, można zdobyć mnóstwo cennej wiedzy o tym, jak postawić dom.
System gospodarczy to mniejsze koszty budowy domu
Zdecydowanie tak. Ponieważ wiele prac będziemy wykonywać samodzielnie, możemy obniżyć koszty. Jest to ważne zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdy ekipy fachowców mają bardzo wysokie stawki. To efekt boomu z wcześniejszych lat, gdy robocizna w budowlance zdecydowanie podrożała. Być może spowolnienie w budownictwie sprawi, że ceny trochę spadną, ale na razie nie widać wielkich zmian.
Budując samemu, można też taniej kupić materiały i urządzenia. Jeśli poświęcimy na to czas, będziemy przeglądać oferty sklepów internetowych albo szukać bezpośrednio u producentów, zdecydowanie zmniejszymy koszty. Ceny można negocjować. Kupując duże partie towaru na dom, warto się targować. Prywatny inwestor ma bezpośrednie przełożenie, że jeśli znajdzie produkt w dobrej cenie lub ją wynegocjuje, to więcej mu zostanie w portfelu na dalszą budowę.
Jakie koszty budowy metodą gospodarczą?
Ocenia się, że budując systemem gospodarczym ido tego własnymi siłami można zaoszczędzić 15-20% kosztów. Przyjmuje się, że 1 m2 domu zbudowanego systemem gospodarczym może kosztować 2000-2500 zł. Dom kupowany w stanie deweloperskim, czyli jeszcze do wykończenia, potrafi kosztować 3500-5000 zł. Oczywiście wiele zależy także od zastosowanej technologii oraz przyjętego standardu, więc nie można robić prostych porównań.
Oto kilka przykładów kosztów budowy domu z ankiety przeprowadzonej przez jednego z członków grupy Budowa domu samemu na Facebooku:
- Dom piętrowy, 120 m² pow. użytk., dom wykończony bez elewacji, budowa systemem zleconym w 2022 - 590 000 zł;
- Dom parterowy, 121 m² pow. użytk., dom wykończony bez struktury na elewacji, większość prac wykonana samodzielnie w 2021 - 270 000 zł;
- Dom z poddaszem użytkowym, 190 m² pow. użytk., dom wykończony, budowany przez jedną firmę, 2022 - 800 000 zł;
- Dom parterowy, 150 m² pow. użytk., dom wykończony, budowany przez jedną firmę, 2022 - 1 115 000 zł;
- Dom parterowy, 150 m²pow. użytk., dom wykończony, budowany pół na pół samodzielnie i z firmami, 2022 - 700 000 zł;
- Dom z poddaszem użytkowym, 145 m² pow. użytk., stan deweloperski, budowany samodzielnie, 2021 - 420 000 zł;
- Dom z poddaszem użytkowym, 130 m² pow. użytk., stan deweloperski, budowany systemem gospodarczym i samodzielnie, 2022 - 350 000 zł;
Budowa domu metodą gospodarczą krok po kroku
Najważniejsze etapy budowy domu to:
- stan zerowy,
- stan surowy otwarty,
- stan surowy zamknięty,
- roboty wykończeniowe.
W trakcie każdego etapu należy wykonać określone prace, które pozwalają osiągnąć pewien stan budynku.
- Stan zerowy to wykonanie wykopów i prac fundamentowych wraz z hydroizolacjami, zakończony wykonaniem podłogi na gruncie. W trakcie tych prac trzeba wykonać przyłącza i doprowadzić instalacje.
- Żeby uzyskać stan surowy otwarty, trzeba wznieść ściany, stropy, kominy, ewentualnie wybetonować schody. Zakończeniem prac jest wykonanie więźby i pokrycia dachowego.
- Wykonanie stanu surowego zamkniętego polega na wstawieniu okien, drzwi bramy garażowej oraz wzniesieniu ścianek działowych.
- Etap wykończeniowy obejmuje ułożenie instalacji wewnętrznych i podłączenie urządzeń, ułożenie tynków, posadzek, okładzin ceramicznych, malowanie ścian. Zwieńczeniem budowy jest wykończenie elewacji oraz zagospodarowanie terenu wokół domu z nawierzchniami oraz ogrodem.