Ile kosztuje budowa domu w 2023? Liczymy!

2023-03-07 12:41
Koszty budowy domu
Autor: Weskad-Bud Próbujemy oszacować koszty budowy domu w 2023

Ile kosztuje budowa domu w 2023? To naprawdę duży wydatek, który zresztą rośnie z roku na rok. Wiadomo, że na koszty budowy domu składa się wiele czynników. Trudno jest więc dokładnie oszacować, ile trzeba wydać, żeby zamieszkać we własnym domu. Podajemy przybliżone koszty budowy domu w 2023.

Spis treści

  1. Ile kosztuje budowa domu w 2023
  2. Jakie koszty budowy domu z firmą wykonawczą?
  3. Ile kosztuje budowa domu wg GUS?
  4. Koszty materiałów na dom
  5. Koszty robocizny
  6. Jaki koszt wykończenia domu?

Ile kosztuje budowa domu w 2023

Każdy inwestor chciałby wiedzieć, jakie są koszty wzniesienia budynku mieszkalnego, żeby oszacować, czy stać go na to przedsięwzięcie. Przedstawiamy stan na rynku budowlanym na początku 2023. Jesteśmy przed rozpoczęciem sezonu budowlanego, więc rzeczywiste koszty, zwłaszcza materiałów, mogą jeszcze nieco wzrosnąć, ponieważ zwykle tak się dzieje, gdy sezon rusza.

Co się będzie działo w 2023, trudno przewidzieć ze względu na sytuację geopolityczną, która może się różnie rozwinąć. Koniec ubiegłego roku to początek spadku cen niektórych materiałów budowlanych. Andrzej Oślizło, prezes zarządu firmy deweloperskiej Develia S.A. podsumował:

“W ostatnich miesiącach koszty generalnego wykonawstwa i materiałów zaczęły się stabilizować”. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma pewności co do cen energii elektrycznej i innych paliw oraz transportu, a one też mają wpływ na koszty w budownictwie.

Karolina Bronszewska, członek zarządu, dyrektor marketingu i innowacji w Ronson Development tak to skomentowała: “Koszty materiałów budowlanych raczej się ustabilizowały, jednak ciężko przewidzieć, jak będą się kształtować w 2023 roku. Ceny uzależnione są od kosztów energii, które w 2023 roku mają wzrosnąć, czy też kosztów logistyki. Ze względu na utrzymujący się konflikt w Ukrainie, nadal są też wydłużone łańcuchy dostaw.”

[email protected] 23.03. Wybieramy pompę ciepła

Jakie koszty budowy domu z firmą wykonawczą?

Najwygodniej jest zlecić budowę domu jednej firmie. Można to rozłożyć na etapy – do stanu surowego zamkniętego lub deweloperskiego albo pod klucz. Ze względu na kłopoty z finansowaniem wielu inwestorów wybiera budowę etapami. Firmy budowlane wyceniają średnio koszt budowy domu na 2000-2500 zł/m² do stanu surowego oraz 4000-5000 zł/m² do stanu deweloperskiego.

Można znaleźć też znacznie mniej kosztowne oferty, np. jedna z firm w Wielkopolsce wystawia rachunek na 2200 zł/m² stanu surowego zamkniętego i tylko 3500 zł za stan deweloperski. To oczywiście koszt budowy domu o standardowych, nieskomplikowanych rozwiązaniach. Podpisując umowę, zawsze trzeba dokładnie określić, jakie materiały i urządzenia zostaną wykorzystane w naszym domu.

Ważne jest, że w odczuciu firm budowlanych rynek wygląda stabilniej. Są wykonawcy, którzy proponują nawet umowy z gwarancją ceny. Korzystną zmianą jest też to, że czas od podpisania umowy do rozpoczęcia prać uległ skróceniu. W wielu firmach mowa jest o natychmiastowym ruszeniu z budową albo w ciągu 2-3 miesięcy od podpisania umowy.

Ile kosztuje budowa domu wg GUS?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego budowa domu z roku na rok staje się droższa. Koszt wybudowania 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego w 2021 r. wynosił od 4944 zł (I kwartał) do 5134 zł (IV kwartał). W roku 2022 było to 5252 zł w I kwartale, w II – 5020 zł, a w III – 5295 zł.

Roboty budowlano-montażowe podrożały w 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim (listopad 2021/listopad 2022) o od 6 do 20%, najczęściej o10-14%. W bieżącym roku oczekuje się spadku cen robocizny w związku ze zdecydowanie mniejszą liczbą prowadzonych budów.

Koszty materiałów na dom

Informacje o spadku cen brzmią optymistycznie, jednak trzeba pamiętać, że jest to spadek w stosunku do bardzo wysokich cen jesienią 2021 r. i wiosną 2022 r. Ceny nie wrócą do poziomu sprzed pandemii i kryzysu, więc jeśli ktoś chce się budować, musi podjąć tę decyzję, nie licząc na duże spadki. Obecne korekty to jest kilka procent w dół w stosunku do cen sprzed kilku miesięcy. Tak jest w przypadku wielu materiałów, np. pokryć dachowych, stali zbrojeniowej, materiałów murowych.

Jednym z materiałów, który bardzo zdrożał w 2022 r., był styropian. Kolosalne podwyżki rok temu wynikały z powodu awarii w kilku fabrykach i braku surowca na rynku. W drugiej połowie roku ceny styropianu spadły. Ewa Stela, dyrektor sprzedaży w firmie Termo Organika, wyjaśnia, że “obecnie sytuacja jest stabilna. Rynek jest w pewnym uśpieniu przed rozpoczęciem sezonu budowlanego. Jeśli nie nastąpią jakieś nieprzewidywane wydarzenia, ceny styropianu mogą pozostać na tym samym poziomie”. Na stronach internetowych niektórych hurtowni pojawiają się informacje o cennikach obowiązujących od….” które chyba mają napędzić panikę, że stanie się to co przed rokiem, że każda dostawa towaru z fabryki równała się nowym cenom. Jednak są tam też cenniki obowiązujące od grudnia.

Koszty robocizny

Bardzo trudno jest określić, ile zapłacimy za prace budowlane. Jest bardzo duża rozpiętość cen za te same roboty. Murowanie ścian z bloczków lub pustaków może kosztować 60-90 zł/m² zależnie od ekipy lub rejonu Polski. Najwyższe ceny są w dużych miastach i aglomeracjach oraz ich okolicy. Im dalej od centrów, ceny maleją. Podobnie jest w przypadku każdej czynności. Na forach budowlanych na Facebooku znajdziemy rozmaite informacje dotyczące kosztów.

Na przykład ułożenie blachodachówki modułowej na prostym dachu kosztowało ostatnio różnych inwestorów: “50 zł m², w tym obróbka komina, wykończenia i gięcie blachy, założenie rynien”, „pomorskie - od 60 do 100 zł m² koszt robocizny”, „tyle co blacha, tyle robocizna, czyli ok. 60 zł/m²”, „krycie dachu + więźba – 55 zł/m²”, „płaciłem około 65 zł za zrobienie dachu od podstaw do blachy z obróbką trzech kominów”.

Jeśli chcemy zaoszczędzić, wiele prac można wykonać samodzielnie. Są inwestorzy, którzy w tym celu sami zajmują się budową, zwłaszcza pracami wykończeniowymi, np. malowaniem ścian czy układaniem płytek. Posadzkarze biorą ponad 100 zł za ułożenie 1 m² płytek. Biorąc pod uwagę, jak dużo powierzchni jest tak wykańczanych, oszczędności mogą iść w tysiące.

Jaki koszt wykończenia domu?

Ile zapłacimy za ten etap zależy od standardu, w jakim chcemy wykończyć budynek. Przyjmuje się, że oszczędnie można to zrobić za 1500 zł/m². Górna granica to może być 3000, a nawet i 5000 zł/m2 lub więcej. Panele podłogowe można kupić za 30 zł/m² i położyć je samemu. Można też zapłacić za nie ponad 200 zł/m². Jeśli wybierzemy deski z drewna egzotycznego, za sam materiał można zapłacić 400-500 zł/m2, a do tego trzeba doliczyć jeszcze połowę tej kwoty za robociznę i chemię parkieciarską.

Oszczędne wykończenie domu jest możliwe nawet za 1000 zł/m², ale wymaga to dużego zaangażowania inwestora, który sam wybiera materiały i szuka najbardziej atrakcyjnych ofert. Pani Monika na jednym z forów budowlanych napisała, że mieści się w ok. 1 tys./m². Nie stawiała na tanie materiały, ale takie ze średniej półki cenowej i szukała najlepszych ofert w sklepach internetowych. Różnice w porównaniu ze sklepami stacjonarnymi osiągnęła spore, np. na płytkach ok. 40 zł/m², na armaturze łazienkowej, sanitariatach nawet po kilkaset złotych na sztuce. Na tak niski koszt wpłynęło również zatrudnienie stolarza i wykończeniowca, „którzy nie zdzierają skóry, a są naprawdę solidni”. Wiele może wyjaśnić to, że nie buduje się w dużym mieście, lecz na Lubelszczyźnie.

Nie lubisz poranków? Są na to proste sposoby!

Posłuchaj, co radzi Krystyna Mirek, autorka książki "Uwierz w szczęście"!

Listen on Spreaker.