Mapy geodezyjne - mapa zasadnicza, ewidencyjna, do celów projektowych i inwentaryzacyjna

2012-10-23 13:12
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Autor: bip.warszawa.pl Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Rysunek projektu planu miejscowego

Przeczytaj, czym się różnią poszczególne mapy geodezyjne i do czego mogą Ci się przydać podczas budowy domu? Do czego służy mapa zasadnicza, ewidencyjna, inwentaryzacyjna i mapa do celów projektowych? Czego można się dowiedzieć z planu miejscowego?

Plan Zagospodarowania Przestrzennego definiuje, co i w jaki sposób możesz wybudować na swojej działce. Z planu dowiesz się, czy na posesji w ogóle jest możliwa budowa domu. Sprawdzisz, czy na sąsiedniej działce za kilka lat nie powstanie np. uciążliwy zakład produkcyjny, pokaźnych rozmiarów inwestycja mieszkaniowa czy też trasa szybkiego ruchu.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego określa, czy na danej działce inwestor może postawić dom jednorodzinny, szeregowiec, czy budynek o zabudowie bliźniaczej. Ponadto wskazuje także wysokość budynku – piętrowy lub parterowy, czy też parterowy z poddaszem, kąt nachylenia dachu a nawet kolor dachówki. Ważna jest też linia zabudowy, którą taki Plan szczegółowo określa. Dokument ten zawiera również informację o przyłączach.

Niestety, nie każda działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W tej sytuacji konieczne jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Mapa zasadnicza i ewidencyjna

Wśród map geodezyjnych najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje:

Mapę zasadniczą inwestor uzyskuje we własnym zakresie w Wydziale Geodezji w Starostwie Powiatowym na danym terenie. Najczęściej wydawana jest w skali 1:500-1:1000. Mapa zasadnicza określa nam granice i media, jakie znajdują się na danym terenie. Przeważnie zawiera informacje archiwalne, rzadko aktualizowane. W przypadku braku mapy zasadniczej dla danego terenu można ją zastąpić bardziej ogólną mapą ewidencyjną. Mapa zasadnicza zwykle wykorzystywana jest na etapie uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy. Koszty uzyskania takiej mapy nie są duże i wahają się w granicy. 30-50 zł za format A4 .

Mapa do celów projektowych

Mapa do celów projektowych jest konieczna do uzyskania pozwolenia na budowę. Stanowi załącznik do projektu architektoniczno-budowlanego. Jej ważność jest ograniczona w czasie. Mapa służy także do projektowania przyłączy do budynku i potrzebna jest do wykonania projektu zagospodarowania działki.

Wykonanie mapy do celów projektowych inwestor powinien zlecić geodecie. Zamówienie warto również skonsultować z architektem.

Inwestor powinien zamówić 3 egzemplarze mapy do celów projektowych. Najczęściej na wszelki wypadek zamawia się 4 lub 5 egzemplarzy, aby można było wykonać ewentualne dodatkowe uzgodnienie. Koszt wykonania mapy waha się w granicy od 500-1000 zł. Cena zależy od wielkości działki. Na mapę czeka się od 2 do 4 tygodni.

Mapa inwentaryzacyjna i mapa geodezyjna multimedialna

Mapy inwetaryzacyjne wykorzystywane są na etapie finalizacji budowy, aby zgłosić dom do użytkowania. Istnieje kilka rodzajów takich map, które wykonuje się osobno: domu i ogrodzenia posesji oraz wszystkich przyłączy. Po zakończeniu budowy lub pewnych etapów budowy wykonujemy mapę inwentaryzacyjną. Koszt jej wykonania dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego wynosi ok. 400 zł.

Innym rodzajem map, choć jeszcze nie tak bardzo rozpowszechnionym w Polsce, są mapy geodezyjne multimedialne. Takie mapy są pomocne, gdy inwestor, który przychodzi po poradę ekspercką nie ma ze sobą ani mapy zasadniczej, ani mapy do celów projektowych. Wtedy, aby porozmawiać, można skorzystać z map, które zamieszczone są na portalu geoportal.gov.pl. Możemy zobaczyć orientacyjną szerokość i długość działki oraz jej otoczenie.

Definicje map geodezyjnych

Mapa zasadnicza – określa granice i media, jakie się znajdują na konkretnej działce. Ze wzglądu na bardzo rzadką aktualizację tego rodzaju mapy i możliwy brak informacji o aktualnej zabudowie, służy przeważnie do celów informacyjno-poglądowych. Czasem jest podstawą do wydania pozwolenia na budowę.

Mapa do celów projektowych – wymagana jest jako ząłącznik do projektu architektoniczno-budowlanego. Wykorzystuje się ją także na etapie projektowania przyłączy do budynku. Jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Wykonywana przez geodetę – poprzez uaktualnienie mapy zasadniczej. Jej ważność nie jest określona przez przepisy prawa.

Mapa inwetaryzacyjna – wykonywana po zakończeniu budowy lub jej etapów. Potrzebna jest, aby zgłosić dom do użytkowania. Mapy inwentaryzacyjne domu i ogrodzenia posesji oraz wszystkich przyłączy wykonuje się osobno.

Mapa geodezyjna multimedialna – zamieszczona online, np. na stronie geoportal.gov.pl. Najczęściej wykorzystywana przy braku innych map dotyczących konkretnego terenu.

Szacunkowe koszty uzyskania map geodezyjnych

  • mapa zasadnicza, informacyjna – 50 zł
  • mapa do celów projektowych – od 500 do 1000 zł
  • mapa inwentaryzacyjna – 400 zł
  • Czas oczekiwania uzyskania map geodezyjnych:
  • mapa zasadnicza, informacyjna – od ręki
  • mapa do celów projektowych – do 4 tygodni
  • mapy multimedialne – dostępne na www.geoportal.gov.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE