Porządek z odpadami w Poznaniu. Zasady segregacji śmieci w aglomeracji poznańskiej

2013-05-24 15:50

Zmiany w gospodarce odpadami, wprowadzone przez ustawę śmieciową, zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 r. Czy Poznań i sąsiadujące z nim 9 gmin, które tworzą Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej", są przygotowane na rewolucję? Sprawdź, jak powinieneś segregować śmieci w aglomeracji poznańskiej.

Pojemniki na odpady - Poznań - papier
Autor: goap.poznan.pl Pojemniki na odpady papierowe mają kolor niebieski

Nowe porządki z odpadami w Poznaniu

Od 1 lipca 2013 roku zarząd nad gospodarką odpadami, na terenie miasta Poznania i 9 sąsiednich gmin, przejmie Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej". Związek tworzy 10 gmin:

  • Miasto Poznań,
  • Miasto i Gmina Buk,
  • Gmina Czerwonak,
  • Gmina Kleszczewo,
  • Miasto i Gmina Kostrzyn,
  • Miasto i Gmina Murowana Goślina,
  • Miasto i Gmina Oborniki,
  • Miasto i Gmina Pobiedziska,
  • Gmina Suchy Las,
  • Miasto i Gmina Swarzędz.

Jedną z najważniejszych zmian jest ta dotycząca nowych zasad naliczania opłat i wysokości stawek za wywóz śmieci.
Związek w drodze przetargu wybierze również firmy odbierające śmieci, w dzięki czemu mieszkańcy nie będą już podpisywać indywidualnych umów na wywóz śmieci.
Ponadto segregacja śmieci zacznie się wreszcie opłacać, gdyż stawki za takie odpady będą niższe.

Sprawdź, jak w Poznaniu będą naliczane opłaty za śmieci i jaka będzie ich wysokość

Warto również zaznaczyć, że ZM GOAP zapewni właścicielom nieruchomości pojemniki na odpady oraz zadba o ich właściwe oznakowanie.

Szczegółów szukaj na stronie: www.goap.poznan.pl

Pojemniki na odpady segregowane w aglomeracji poznańskiej

Pojemnik niebieski przeznaczony jest na papier. Tu wrzucamy m.in.: gazety, czasopisma, ulotki, książki, opakowania tekturowe, kartony. W pojemniku na papier nie wolno umieszczać papieru samokopiującego, kalki, zatłuszczonego papieru, papieru woskowego.

Do pojemnika w kolorze żółtym wrzucamy plastik. Jest ona przeznaczony na zgniecione i puste butelki po napojach i chemii gospodarczej (bez nakrętek), plastikowe nakrętki, puszki aluminiowe i metalowe, zgniecione kartony po mleku i napojach, worki i reklamówki. Pamiętaj by nie wrzucać tu pełnych butelek i pojemników, zabawek, opakowań po lekach i wyrobach garmażeryjnych, a także tych po olejach spożywczych i silnikowych, części samochodowych, plastikowych mebli i ich elementów oraz talerzy i sztućców jednorazowego użytku.

Pojemniki biały i zielony służą do segregacji szkła – bezbarwnego i kolorowego. Możesz do nich wrzucać szklane butelki i słoiki bez zakrętek. Pamiętaj jednak, że nie wolno ci w nich umieszczać szyb, porcelany, ceramiki, luster, kineskopów, świetlówek, żarówek i opakowań po lekach.

Odpady problemowe, takie jak baterie, akumulatory, elektrośmieci, przeterminowane leki, opakowania po farbach, zużyty olej silnikowy, stare filtry czy zaoliwione ścierki są niebezpieczne dla środowiska i powinny być kierowane do odpowiednich punktów utylizacji odpadów.

Pozostałe odpady należy wrzucać do pojemników przeznaczonych na niesegregowane odpady komunalne.

Data publikacji: 24.05.2013