Nowe zasady segregowania śmieci w Katowicach. Zobacz, co zmieniła ustawa śmieciowa
1 lipca 2013 roku wchodzi w życie tzw. ustawa śmieciowa. Do tej pory mieszkańcy Katowic muszą poznać nowe zasady segregowania śmieci, które wprowadzają aż pięć rodzajów pojemników na śmieci różniących się przeznaczeniem oraz kolorami. Dowiedz się, jakie śmieci trzeba wyrzucać do różowego pojemnika na odpady, a jakie do żółtego.
Autor: Andrzej Szandomirski
Od 1 lipca mieszkańcy domów jednorodzinnych będą mieli obowiązek gromadzenia poszczególnych rodzajów segregowanych śmieci nie we wspólnym pojemniku, lecz w workach o ściśle określonej kolorystyce.
Co oznaczają poszczególne kolory pojemników na odpady?
Dla potrzeb selektywnej zbiórki odpadów w zabudowie wielorodzinnej stosuje się pojemniki o pojemności co najmniej 1,5 m3 o następujących kolorach:
- brązowy - przeznaczony na odpady ulegające biodegradacji,
- niebieski - przeznaczony na papier (w tym karton) oraz opakowania wielomateriałowe,
- różowy - przeznaczony na metale,
- zielony - przeznaczony na szkło,
- żółty - przeznaczony na tworzywa sztuczne.
Jak będą segregować śmieci mieszkańcy domów jednorodzinnych?
Do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w domach jednorodzinnych będą wykorzystywane worki polietylenowe PE-HD o pojemności 120 l w kolorystyce odpowiadającej barwom pojemników do zabudowy wielorodzinnej, przeznaczonych na: tworzywa sztuczne, metale, szkło, papier, odpady wielomateriałowe oraz odpady ulegające biodegradacji.
Kto odpowiada za dostarczenie pojemników i worków na odpady?
Pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów będą dostarczane właścicielom nieruchomości przez przedsiębiorcę wywożącego śmieci, tak samo zresztą jak worki do selektywnej zbiórki odpadów w domach jednorodzinnych (będzie się to odbywać raz w miesiącu).
Co zrobić z odpadami niesegrogowanymi?
Niesegregowane odpady komunalne powstające na terenie nieruchomości powinny być gromadzone w pojemnikach o pojemności: 120, 140, 240, 360 i 1100 l oraz w kontenerach o pojemności: 5, 7, 10 m3 lub większych, przystosowanych do obsługi przez śmieciarki.
Jakich śmieci nie można umieszczać w pojemnikach?
Do pojemników na odpady komunalne nie wolno wyrzucać odpadów medycznych ani weterynaryjnych powstających na terenie nieruchomości w wyniku prowadzonej działalności w zakresie usług medycznych lub weterynaryjnych. Nie można również wyrzucać do nich śniegu, lodu, gorącego popiołu czy żużla, gruzu budowlanego, szlamów, substancji żrących i wybuchowych, a także odpadów z działalności gospodarczej.
Jak często będą wywożone odpady?
Odpady komunalne zawierające składniki ulegające biodegradacj będą odbierane zależnie od ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów, jednak nie rzadziej niż:
- dwa razy w tygodniu – dla budynków wielorodzinnych,
- raz na dwa tygodnie – dla budynków jednorodzinnych.
Data publikacji: 03.06.2013