Opłata za wywóz śmieci - czy rodziny wielodzietne mogą skorzystać z ulgi?

2015-05-27 12:55

Rada gminy może w drodze uchwały zwolnić rodzinę wielodzietną z opłaty za wywóz śmieci. Zwolnienia i ulgi są niezależne od kryterium dochodowego.

Opłaty za wywóz śmieci
Autor: thinkstockphotos.com Zwolnienie z opłat za wywóz śmieci lub ulga w opłacie ma być stosowana niezależnie od kryterium dochodowego

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 r. (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 1399, z późn. zm.) umożliwia od 1 lutego 2015 r. gminom prawo zwolnienia, w drodze uchwały, w całości lub w części, z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości w gospodarstwach domowych, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, czyli tzw kryterium dochodowe, określone w ustawie z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 182, ze zm.).

Kto skorzysta z ulg w opłatach za wywóz śmieci?

Wiele samorządów przed nowelizacją ustawy przyznawało rodzinom wielodzietnym ulgi przy ustalaniu stawek opłat za wywóz śmieci. Od 1 lutego 2015 r. jest to już jednak niemożliwe, ponieważ znowelizowane przepisy pozwalają na zastosowanie ulg wyłącznie mieszkańcom, których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny umożliwia samorządom uchwalanie programów przyznających rożnego rodzaju uprawnienia członkom rodzin wielodzietnych, w tym między innymi zniżki w komunikacji miejskiej, zniżki przy wstępie na basen lub do instytucji kultury.

Proponowane zmiany w opłatach za wywóz śmieci

Złożony w Sejmie poselski projekt nowelizacji ustawy o karcie Dużej Rodziny oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach umożliwia radzie gminy zwolnienie w drodze uchwały w całości lub w części członków rodzin wielodzietnych z opłaty za wywóz śmieci. Zwolnienie to lub ulga w opłacie ma być stosowana niezależnie od kryterium dochodowego. Zgodnie z założeniami ta zmiana miałaby wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia omawianej nowelizacji w Dzienniku Ustaw.

Omawiany projekt zmian w ustawie o Karcie Dużej Rodziny oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach trafi teraz do pierwszego czytania w Sejmie.

27.05.2015

Segregowanie śmieci - czy warto?

Segregacja odpadów. Dlaczego warto segregować śmieci?