Czy można obciąć czubek świerka bez zezwolenia? O ile można skrócić drzewo bez zezwolenia?
Przycinanie drzew i krzewów we własnym ogrodzie to zabieg estetyczny, ale również pielęgnacyjny. Większość gatunków dla prawidłowego rozwoju wymaga przycięcia. Ile można skrócić drzewo bez zezwolenia?
Spis treści
- Przycinanie – jakie wymagania?
- O ile można skrócić świerk bez zezwolenia?
- O ile można skrócić drzewo bez zezwolenia?
Przycinanie – jakie wymagania?
Przycinanie konarów i gałęzi drzew ma pozytywny wpływ na ich kondycję. Wycinanie chorych czy uschniętych elementów jest nawet wskazane ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie drzew. Często przycięcie ratuje życie zaatakowanego przez szkodniki i choroby drzewa i jest nawet wymagane.
Można przycinać gałęzie drzew bez zezwolenia, jeśli nie ingerują one w przewody energetyczne, linie telekomunikacyjne ani inne instalacje publiczne, gdy przycinanie nie zagraża życiu, zdrowiu i mieniu sąsiadów, a także gdy drzewo nie znajduje się na terenach chronionych lub w strefach ochrony przyrody. Dotyczy to także przycinania na wysokość. Każde przycięcie poza powyższymi warunkami jest dozwolone bez pozwolenia pod jednym dodatkowym warunkiem, że ingerencja w koronę nie przekroczy 30% jej wielkości.
O ile można skrócić świerk bez zezwolenia?
Świerki mają stożkową formę i najwyższa ich część to niewielki procent całości drzewa. Przycięcie ma za zadanie zagęszczenie szerszej, dolnej części.
Po przycięciu najwyżej położone gałęzie rozpoczynają współzawodnictwo o przewodnictwo. Czasami wyłania się nie jeden a kilka przewodników, które zaczynają „ciągnąć” drzewo ku górze. Warto pozostawić najsilniejszy, czasami będzie to najgrubszy, a pozostałe znowu obciąć.
Do świerka stosuje się podobną jak w przypadku innych drzew zasadę możliwości przycięcia o 30%. Przeważnie aby zachował on ładną strzelistą formę przycina się końcówkę na wysokość maksymalnie 3 przyrostów rocznych licząc od wierzchołka. Większe przycięcie powoduje zniekształcenie drzewa.
O ile można skrócić drzewo bez zezwolenia?
W ustawie o ochronie przyrody nie przewidziano zapisu o długości na jaką można skrócić drzewo. Przyjęto możliwość ingerencji w jego koronę, która nie przekracza 30% jej objętości. Pozbawienie drzewa 50% korony uważane jest za jego zniszczenie i może zostać ukarane. Urząd lub inna instytucja może w określonych warunkach nakazać większe podcięcie lub nawet wycięcie, ale samemu nawet na własnej działce nie można podejmować takich decyzji.
W przypadku obumarcia konaru, który stanowi większą niż 30% korony warto wykonać dokumentację fotograficzną i udać się do urzędu. Jeśli zagraża on bezpieczeństwu pozwolenie na przycięcie można uzyskać bez zbędnych formalności.
Odpowiednia pielęgnacja drzew i okresowa przycinka wykluczy powstanie sytuacji, w której trzeba ingerować w koronę i wysokość drzewa większą niż zakładają przepisy.