Znasz już warunki zabudowy? Czas na projekt budowlany!

2007-11-08 1:00

Przed wyborem gotowego projektu domu czy zleceniem projektu architektowi, inwestor musi uzyskać z urzędu gminy decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Na jjej podstawie można przygotować projekt budowlany. Wyjaśniamy, jak powienien przebiegać cały proces.

Kompletny projekt
Autor: Jupiterimages

Pierwszym zadaniem architekta jest opracowanie koncepcji budynku zgodnej z warunkami zabudowy. Po zatwierdzeniu wybranej koncepcji przez inwestora, architekt wykonuje projekt budowlany. Po złożeniu projektu budowlanego i innych wymaganych dokumentów w urzędzie gminy, inwestor otrzymuje pozwolenie na budowę.

Projekt budowlany powinien zawierać:

  • plan zagospodarowania przestrzennego działki;
  • projekt architektoniczno-budowlany (czyli opis techniczny, rzuty, przekroje i elewacje budynku, obliczenia i rysunki elementów konstrukcyjnych); 
  • projekty instalacji wewnętrznych (nie wszystkie urzędy wymagają tych projektów).

Domy jednorodzinne najczęściej budowane są na podstawie projektu budowlanego, dla większych obiektów opracowywany jest dokładniejszy projekt wykonawczy. Dla większych domów jednorodzinnych często wykonuje się tzw. projekt jednostadiowy, będący połączeniem projektu budowlanego i wykonawczego. Na jego podstawie można zarówno uzyskać pozwolenie na budowę, jak i wybudować dość skomplikowany dom.

Kto nadzoruje realizację projektu budowlanego?

Architekt powinien też wykonać kosztorys przetargowy (zestawienie materiałów i prac niezbędnych do realizacji budynku). Na jego podstawie firmy budowlane wykonują swój kosztorys, a inwestor wybiera najatrakcyjniejszą ofertę.

Pracowni projektowej można zlecić nadzór autorski oraz nadzór inwestorski (inwestycyjny). Wówczas architekt staje się pełnomocnikiem inwestora, dbającym nie tylko o realizację zgodną z projektem budowlanym, ale też o cały przebieg budowy. Wykonanie kosztorysu przetargowego, nadzór autorski i inwestycyjny zleca się niezależnie od wykonania dokumentacji projektowej.

Najczęściej stosowany obecnie sposób wyceny pełnej dokumentacji projektowej to wartość umowna uzgodniona między inwestorem i architektem albo cennik SARP - tu cena równa jest określonemu procentowi (dla domów jednorodzinnych o powierzchni użytkowej poniżej 500 m2 jest to zwykle 6%) szacowanego wstępnie kosztu inwestycji (obliczonego na podstawie publikowanych przez GUS czy Sekocenbud wskaźników kosztów budowy).