Współwłasność nieruchomości: co sprawdzić, gdy kupujemy dom na spółkę

2011-03-29 16:23

To samo, co w przypadku kupna domu w pojedynkę. Gdy kupujesz dom wspólnie z rodziną albo przyjaciółmi obowiązkowo sprawdź księgę wieczystą i ewidencję gruntów. Dlaczego? Bo dowiesz się m.in., czy nieruchomość jest obciążona hipoteką, kto jest jej właścicielem i jaka jest powierzchnia nieruchomości.

Współwłasność nieruchomości: co sprawdzić, gdy kupujemy dom na spółkę
Autor: Andrzej Szandomirski

Co sprawdzić w księdze wieczystej

Przed zawarciem umowy sprzedaży należy dokładnie zbadać księgę wieczystą nieruchomości:

  • w dziale II sprawdzamy, czy nieruchomość jest przedmiotem prawa własności, czy też użytkowania wieczystego oraz kto jest właścicielem (użytkownikiem wieczystym). Jeżeli nieruchomość jest współwłasnością lub przedmiotem współużytkowania wieczystego, umowę sprzedaży całej nieruchomości trzeba zawrzeć ze wszystkimi współwłaścicielami czy też współużytkownikami wieczystymi;
  • na podstawie treści działu III ustalamy, czy komuś nie przysługuje roszczenie o przeniesienie prawa własności nieruchomości albo prawo jej pierwokupu, odkupu, najmu, dzierżawy, służebność lub prawo dożywocia;
  • w dziale IV księgi sprawdzamy, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką;
  • należy również zbadać w dziale III, czy nie ma wpisu o wszczęciu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości (wówczas nie można jej prawnie nabyć poza tym postępowaniem). Niepokojące będzie również ostrzeżenie o niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości – może ono oznaczać, że osoba wpisana jako właściciel w rzeczywistości nim nie jest albo też nie jest jedynym właścicielem tej nieruchomości. Warto jeszcze upewnić się, czy w księdze wieczystej nie ma innych wzmianek o złożonych wnioskach o wpis, które już wpłynęły do sądu, a które nie zostały jeszcze rozpoznane.

Co sprawdzić w ewidencji gruntów i budynków

W ewidencji gruntów i budynków powinniśmy sprawdzić, jaka jest powierzchnia nieruchomości, w tym znajdujących się na niej budynków.

Dane w ewidencji mogą się różnić od danych dotyczących powierzchni zawartych w dziale I księgi wieczystej, jednak to właśnie ewidencja gruntów i budynków jest w tym przypadku wiarygodniejsza.