Wiata definicja - prawo budowlane 2024. Jak postawić wiatę legalnie? Czy trzeba mieć pozwolenie czy tylko zgłoszenie? Wyjaśniamy!

2024-02-01 13:37

Jak zbudować wiatę? Czy na postawienie na swojej działce lekkiej konstrukcji, w której chcesz stawiać samochód lub rower albo schować pojemniki na śmieci czy gromadzić drewno na opał trzeba mieć pozwolenie czy tylko zgłoszenie? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Spis treści

  1. Co to jest wiata?
  2. Ile metrów może mieć wiata bez pozwolenia?
  3. Kiedy wiata z pozwoleniem na budowę?
  4. Czy wiatę trzeba zgłaszać - aktualne prawo 2024?
  5. Kiedy można ruszyć z budową wiaty na zgłoszenie?

Co to jest wiata?

Definicji, czym jest wiata nie ma w prawie budowlanym. Za wiatę uważa się obiekt budowlany o lekkiej konstrukcji stanowiący dach wsparty na słupach. Wiata może nie mieć ścian albo mieć ich kilka, ale nie może być zabudowana ze wszystkich stron jak budynek. Wiata może być samodzielnym obiektem budowlanym, może też stanowić element budynku, być do niego dostawiona. Powierzchnię zabudowy wiaty liczy się po zewnętrznym obrysie słupów lub ścian.

Ile metrów może mieć wiata bez pozwolenia?

Powierzchnia zabudowy wiaty, którą można wznieść bez pozwolenia na budowę może wynosić do 35 m2. Wystarczy tylko zgłoszenie zamiaru postawienia wiaty. Warto też pamiętać, że istnieje ograniczenie łącznej liczby wiat na działce. Nie może ona przekraczać 2 na każde 500 m2 powierzchni działki. Zatem jeśli posesja ma 1000 m2, możemy na niej wznieść 2 wiaty, a na działce 1500-metrowej – 3 wiaty.

Kiedy wiata z pozwoleniem na budowę?

Uzyskanie pozwolenia na budowę wiaty jest konieczne, gdy:

  • jej powierzchnia zabudowy jest większa niż 35 m2,
  • gdy chcemy zbudować kolejną wiatę więcej niż wynika to z przepisów,

czyli na przykład trzecią wiatę na 1000-metrowej działce.

Zależnie od wielkości wiaty, jej przeznaczenia I zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych może być konieczne wykonanie projektu wraz z odpowiednimi uzgodnieniami specjalistycznymi.

Czy wiatę trzeba zgłaszać - aktualne prawo 2024?

W przypadku zamiaru budowy wiaty o powierzchni do 35 m2 (w liczbie zgodnej z przepisami) wystarczy złożyć w urzędzie administracji architektoniczno-budowlanej zgłoszenie. Należy wypełnić druk zgłoszenia, w którym trzeba określić rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Niektóre urzędy wymagają, żeby do niego dołączyć szkic sytuacyjny (może być zrobiony nawet odręcznie). Zgłoszenie składa się w urzędzie osobiście, wysyła pocztą lub elektronicznie za pośrednictwem portalu e-Budownictwo.

Kiedy można ruszyć z budową wiaty na zgłoszenie?

Po zgłoszeniu należy odczekać 21 dni – tyle czasu ma urząd na zgłoszenie swoich uwag do planowanych robót budowlanych. Jeśli dokumentacja nie będzie prawidłowa lub kompletna, urząd może w ciągu tych 21 dni poprosić o jej poprawienie lub uzupełnienie, wraz z terminem wykonania tych zaleceń. Jeśli inwestor tego nie zrobi, urząd może zgłosić sprzeciw. Jeśli dokumentacja zgłoszenia jest prawidłowa, działa procedura milczącej zgody – urząd nie wysyła żadnej decyzji. Należy odczekać 21 dni i najlepiej skontaktować się z urzędnikiem, czy wydano jakąś decyzję (21 dni liczy się do dnia nadania ewentualnego pisma ze sprzeciwem).

Pogadane. Zbudowane. 1. Fotowoltaika

Patodeweloperka Warszawa. I tak niestety buduje się w Warszawie, zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.