Świadectwo energetyczne dla starych budynków 2023 - kiedy potrzebne? Czy obowiązkowe?

2023-04-26 11:27

Świadectwo energetyczne dla starych budynków - czy jest wymagane po 28 kwietnia 2023? To trzeba wiedzieć, bo dokument nie dotyczy wyłącznie budynków nowych. Świadectwo energetyczne będzie potrzebne zresztą nie tylko dla użytkowanych już budynków, ale i mieszkań. W jakich przypadkach? Lista budynków zwolnionych ze świadectwa energetycznego.

świadectwo energetyczne dla starych budynków
Autor: gettyimages Od 28 kwietnia świadectwo energetyczne wymagane jest dla budynków, nie tylko nowych, ale i tych wybudowanych przed 2009 rokiem

Spis treści

  1. Świadectwo energetyczne także dla starych budynków
  2. Kiedy świadectwo energetyczne dla starego budynku?
  3. Co zrobić, gdy nie ma dokumentacji budynku?
  4. Czy potrzebna jest wizja lokalna?
  5. Czy dla budynków starych - zabytkowych wymagane jest świadectwo energetyczne?
  6. Lista budynków zwolnionych ze świadectwa energetycznego
  7. Kto zleca wykonanie świadectwa energetycznego budynku?
  8. Jak wygląda świadectwo energetyczne budynku? WZÓR

Świadectwo energetyczne także dla starych budynków

Świadectwo energetyczne będzie obowiązkowe od 28 kwietnia 2023 nie tylko dla domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale także dla mieszkań. Co prawda, świadectwa energetyczne obowiązują w Polsce od kilku lat, ale do tej pory dotyczyły tylko budynków nowych, wybudowanych po 2009 roku. Teraz, znowelizowana ustawa o charakterystyce energetycznej budynków wprowadza obowiązek sporządzania świadectw energetycznych dla każdego budynku  indywidualnego czy wielorodzinnego, również tych starszych, czyli wybudowanych przed 2009 rokiem.

Trzeba jednak wiedzieć, że certyfikat energetyczny potrzebny jest tylko w określonych sytuacjach, a są też budynki całkowicie zwolnione z tego dokumentu.

Kiedy świadectwo energetyczne dla starego budynku?

Certyfikat należy sporządzić, kiedy użytkowany już dom czy mieszkanie mamy zamiar sprzedać lub wynająć. Co więcej, na mocy nowelizowanych przepisów mamy obowiązek poinformowania o świadectwie już w ogłoszeniu zbycia lub najmu, gdy dla budynku lub części budynku został ten dokument przygotowany.

Co zrobić, gdy nie ma dokumentacji budynku?

Właściciele wielu starych domów albo kupionych z drugiej ręki mogą nie mieć żadnej dokumentacji budowlanej. Mogą też nie orientować się w tej tematyce, żeby podać informacje o budynku do sporządzenia świadectwa. Co wtedy? Można zlecić przygotowanie inwentaryzacji budowlanej, która zostanie opracowana przez architekta lub inżyniera, tak żeby uzyskać dokładne dane o konstrukcji budynku oraz jego wyposażeniu związanym z ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją.

Trzeba zaznaczyć, że taka inwentaryzacja jest osobnym zleceniem, wycenianym dodatkowo.

Czy potrzebna jest wizja lokalna?

W budynkach mogły zajść duże zmiany od chwili ich powstania. Stare domy mogły być wielokrotnie remontowane. Jak wtedy określić ich stan? Można to sprawdzić właśnie podczas wizji lokalnej. Trzeba też zwrócić uwagę, że w wielu ogłoszeniach o przygotowywaniu świadectw energetycznych można znaleźć informację, iż wizja lokalna nie jest potrzebna. Trzeba wiedzieć, że zgodnie z metodologią sporządzania charakterystyki energetycznej budynku wizja lokalna jest konieczna. Pozwala ona zweryfikować plany, sprawdzić rodzaj okien, instalacji, określić orientację budynku względem stron świata, bo jest to ważne.

Czy dla budynków starych - zabytkowych wymagane jest świadectwo energetyczne?

Zgodnie z ustawą z obowiązku sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynki podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami są z tego obowiązku zwolnione.

Lista budynków zwolnionych ze świadectwa energetycznego

Są też budynki, które są całkowicie zwolnione ze świadectwa charakterystyki energetycznej. Są to budynki:

  1. podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
  2. używane jako miejsce kultu i do działalności religijnej,
  3. przemysłowe oraz gospodarcze niewyposażone w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego,
  4. mieszkalne, przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku, czyli domy letniskowe,
  5. wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m²,
  6. gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m³·rok).

Kto zleca wykonanie świadectwa energetycznego budynku?

Wykonanie certyfikatu charakterystyki energetycznej budynku zleca:

  • właściciel lub zarządca budynku (w przypadku sprzedaży lub najmu),
  • osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (w przypadku zbycia tego prawa),
  • najemca (w przypadku, o którym mowa w art. 11 ust. 3 ustawy).

Po wykonaniu certyfikat budynku powinien zostać przekazany nabywcy lub najemcy. Nabywcy lub najemcy przysługuje prawo do wykonania świadectwa energetycznego na koszt osoby sprzedającej albo wynajmującej budynek. Kupujący nieruchomość albo najemca nie mogą zrzec się prawa do otrzymania certyfikatu.

Jak wygląda świadectwo energetyczne budynku? WZÓR

Wzór świadectwa energetycznego

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają