Świadectwo energetyczne budynku 2023 - kto musi mieć? Od kiedy obowiązkowe? Kto wydaje świadectwo energetyczne?

2023-03-10 11:54
Świadectwo energetyczne budynku 2023
Autor: Getty Images Świadectwo energetyczne budynku 2023 - nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości

Świadectwo energetyczne budynku będzie obowiązkowe od 28 kwietnia 2023 roku! Świadectwo będzie wymagane nie tylko dla nowo zbudowanych domów lub mieszkań w budynkach wielorodzinnych, lecz także dla tych wcześniej zbudowanych. Dodatkowo będą wymagane kontrole systemów ogrzewania i klimatyzacji. Czy świadectwa charakterystyki sprawią, że zaczniemy budować domy energooszczędne?

W artykule wyjaśniamy, co się zmieni po wejściu w życie nowelizacji Ustawy o świadectwach charakterystyki energetycznej budynków. Czy wydanie kilkuset złotych na ten dokument poprawi jakość budownictwa w Polsce? Czy wszystkie domy będą musiały mieć świadectwo energetyczne? Czy od 2023 roku każdy właściciel domu lub mieszkania będzie musiał zapłacić za wystawienie świadectwa energetycznego? 

Spis treści

 1. Kiedy trzeba mieć świadectwo energetyczne?
 2. Jak długo jest ważne świadectwo energetyczne?
 3. Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej 2023?
 4. Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków
 5. Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku
 6. Świadectwa charakterystyki energetycznej dla każdego budynku?
 7. Kto wystawia świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?
 8. Co to jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków?
 9. Kto musi zamówić świadectwo charakterystyki energetycznej?
 10. Obowiązkowa kontrola ogrzewania i klimatyzacji
 11. Sprzedaż i wynajem mieszkania tylko ze świadectwem energetycznym

Kiedy trzeba mieć świadectwo energetyczne?

Kiedy jest potrzebne świadectwo charakterystyki energetycznej domu? Czy za jego brak grożą kary? Nowelizacja Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków wejdzie w życie po 6 miesiącach od dnia jej ogłoszenia, czyli nie później niż 27 kwietnia 2023 roku. Od tego czasu będzie obowiązek dołączania kopii świadectwa energetycznego do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie, a także jeżeli będziemy chcieli wynająć lub sprzedać dom. Świadectwo energetyczne będzie można dołączyć w formie papierowej albo elektronicznej.

Świadectwa energetyczne będą obowiązkowe również w przypadku mieszkań w blokach. W jakich przypadkach?

Jak długo jest ważne świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat. Pod warunkiem, że w domu nie dokonano termomodernizacji i np. wymiany okien, czy modernizacji systemów ogrzewania.

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej 2023?

Koszt przygotowania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku wynosi od 500 zł do 1000 zł. W dużych miasta jest najdrożej.

Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków

Prezydent Andrzej Duda 18 października podpisał ustawę o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy - Prawo budowlane, która wdraża do krajowego porządku prawnego przepisy dyrektyw Parlamentu Europejskiego w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i w sprawie efektywności energetycznej.

Przypomnijmy, że 7 października Sejm uchwalił ustawę o konieczności przygotowania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Nowe przepisy wprowadzające zmiany w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków oraz w prawie budowlanym, stanowią dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych. Świadectwa energetyczne obowiązują w Polsce dla nowo budowanych domów (od 2009 r.), a także domów i mieszkań przeznaczonych do sprzedaży. Umowę wynajmu można było zawrzeć bez tego dokumentu.

Nowelizacja przepisów polega na tym, że każdy, kto ma nieruchomość, nieważne, czy jest to dom jednorodzinny, czy wielorodzinny, powinien posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej, niezależnie od tego, czy nieruchomość jest na sprzedaż, wynajem, czy na własne cele mieszkaniowe. Przeczytaj więcej na ten temat: Sprzedaż i wynajem mieszkania tylko ze świadectwem charakterystyki energetycznej!

[email protected] 23.03. Wybieramy pompę ciepła

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, nazywane też paszportem energetycznym, to zbiór danych i wskaźników określających całkowite zapotrzebowania budynku na energię niezbędną do użytkowania danego budynku. Zawiera informacje o zapotrzebowaniu energii potrzebnej do: ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody, a także klimatyzacji i oświetlenia, określa też źródła pochodzenia energii i emisję dwutlenku węgla przez budynek. Dowiedz się więcej: Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku bez tajemnic

Świadectwa charakterystyki energetycznej dla każdego budynku?

Każdy budynek i każde mieszkanie ma mieć opracowaną charakterystykę energetyczną. Ma to służyć rozpoznaniu ich stanu technicznego oraz zapotrzebowania na energię do ogrzewania oraz chłodzenia. Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej pozwoli zdefiniować niezbędne działania w celu podniesienia efektywności energetycznej budynku i w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki. W rezultacie możliwe będzie zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku, zwłaszcza energii elektrycznej.

NIE PRZEGAP: Rewolucja w prawie budowlanym. Od 2023 roku zmiana przepisów

Intencją ustawodawców jest również to, żeby w Polsce budowano nowoczesne i energooszczędne budynki. Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii powiedział w sejmie: “Celem zmian jest to, by w Polsce powstawały budynki o jak najwyższych parametrach cieplnych, z nowoczesnymi, dobrej jakości ekologicznymi rozwiązaniami”.

Przeczytaj też: Dom energooszczędny: 7 elementów, po których poznasz projekt domu taniego w eksploatacji

Tomasz Błeszyński, ekspert rynku nieruchomości, tak skomentował dla serwisu money.pl: “Jak te zmiany wpłyną na rynek nieruchomości? Optymalizacja kosztów energii stanie się faktem. W Polsce przepisy dotyczące oszczędności energetycznej były traktowane po macoszemu, teraz to się zmieni”.

Wielu ekspertów negatywnie komentuje czas ogłoszenia nowych przepisów - kryzys energetyczny, drastyczny wzrost kosztów energii, ogrzewania itp. Tomasz Błeszyński uznał go za “niefortunny”. Jednak zaznaczył, że nowe przepisy przyspieszą zmiany, które już zachodzą na rynku nieruchomości: “Najlepszym bodźcem zmuszającym do oszczędzania są czynniki ekonomiczne. W momencie, gdy drożeją koszty energii, automatycznie rosną także koszty utrzymania nieruchomości. Optymalizacja kosztów utrzymania nieruchomości stanie się w tej chwili kluczowa”. Być może więc trwający kryzys sprawi, że inwestorzy zaczną inaczej budować domy, to znaczy tak, żeby były jak najtańsze w eksploatacji.

Nie przegap: 20 zł miesięcznie za utrzymanie domu. To nie żart! Jak zbudować tani w eksploatacji dom

Kto wystawia świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Nowe przepisy określają, że od 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej może wykonać osoba wpisana do wykazu osób uprawnionych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Wykaz takich osób znajdziemy na stronie ministerstwa rozwoju i technologii - rejestrcheb.mrit.gov.pl

Co to jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków?

Kolejna nowość to powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej, które znajdują się w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Ma się też poprawić jakość świadectw charakterystyki energetycznej. Dotyczyć to będzie także raportów sporządzanych z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji. Wprowadzone zostaną też kary grzywny za przekazanie świadectwa i protokołu wykonanego poza systemem centralnego rejestru oraz za nieprzekazanie świadectwa nabywcy lub najemcy.

Do podstawowych informacji zawartych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków ma być powszechny dostęp. Zebrane tam dane pozwolą oszacować stan budownictwa publicznego i prywatnego w Polsce. Na ich podstawie minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa opracuje projekt długoterminowej strategii renowacji budynków służącej wspieraniu renowacji krajowych zasobów budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, zarówno publicznych, jak i prywatnych.

Kto musi zamówić świadectwo charakterystyki energetycznej?

Nowe przepisy wprowadzą obowiązek dołączenia przez inwestorów (w tym deweloperów i inwestorów indywidualnych) świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

Obowiązek przygotowania świadectwa charakterystyki energetycznej będzie spoczywał na właścicielu nieruchomości. W przypadku domów jednorodzinnych może to być wydatek kilkaset złotych. Za brak świadectwa charakterystyki energetycznej będą groziły kary w wysokości do kilku tysięcy zł.

Obowiązkowa kontrola ogrzewania i klimatyzacji

Nowe regulacje mają na celu poprawienie skuteczności obecnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce. Nowy rozdział stanowią przepisy dotyczące wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji. Zaproponowano odpowiednie okresy kontroli zależnie od rodzaju i mocy systemów ogrzewania i klimatyzacji. Z kontroli będą zwolnione budynki, w których zainstalowano systemy automatyki i sterowania umożliwiające optymalne wytwarzanie, dystrybucję, magazynowanie i wykorzystywanie energii.

Sprzedaż i wynajem mieszkania tylko ze świadectwem energetycznym

Właściciele mieszkań muszą przygotować się na nowy wydatek. Sprzedaż lub wynajem mieszkania będą możliwe tylko po przedstawieniu świadectwa energetycznego.

Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale także dla właścicieli mieszkań. Każdy kto chce sprzedać lub wynająć mieszkanie będzie musiał posiadać odpowiedni dokument. Co więcej, na mocy nowelizowanych przepisów wprowadzony zostanie obowiązek poinformowania o świadectwie już w ogłoszeniu zbycia lub najmu, gdy dla budynku lub części budynku został ten dokument sporządzony. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Sprzedaż i wynajem mieszkania tylko ze świadectwem energetycznym. Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań!

Dom na czasie, czyli... Przyszłość to energia elektryczna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE