Siedlisko - czyli jak wybudować dom na działce rolnej?

2009-08-03 2:00
Zabudowa siedliskowa
Autor: Piotr Mastalerz Zabudowa siedliskowa

Zabudowę siedliskową mogą bez większych ograniczeń rozpocząć rolnicy. Siedlisko jest bowiem bezpośrednio związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Jeśli nie spełniamy ustawowych warunków bycia rolnikiem, musimy odrolnić działkę, żeby wybudować dom.

Co obejmuje zabudowa siedliskowa?

W skład zabudowy siedliskowej może wchodzić budynek mieszkalny oraz budynki gospodarcze (stodoła, obora itp.). Muszą być usytuowane zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego bądź zgodnie z warunkami zabudowy uzyskanymi przez właściciela gruntu (rolnika).

Jeżeli w gminie obowiązuje plan miejscowy, jest w nim z pewnością ustalona minimalna powierzchnia działki wymagana w danej gminie do budowy domu (w zabudowie siedliskowej). Jeśli działka jest mniejsza, to nie uzyskamy pozwolenia na budowę. Jeśli jest większa lub równa, możemy bez przeszkód składać wniosek o pozwolenie na budowę w systemie zabudowy siedliskowej.

Gdy jednak nie ma planu w gminie, musimy uzyskać warunki zabudowy dla siedliska. Otrzymamy je pod warunkiem spełnienia wymogów dotyczących uzbrojenia terenu, dostępu do drogi publicznej i zabudowy na sąsiednich działkach. Jeżeli jednak wielkość gospodarstwa rolnego związanego z budową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa w danej gminie (określa ją rada gminy w uchwale), nie trzeba spełniać wymogu dobrego sąsiedztwa.

Jeśli jednak nie spełniamy ustawowych warunków bycia rolnikiem, musimy odrolnić naszą działkę, żeby wybudować na niej dom.

Kto wg prawa jest rolnikiem?

Rolnikiem według przepisów obowiązującego prawa jest osoba, która dysponuje gruntem o powierzchni co najmniej 1 ha w formie własności, wieczystego użytkowania czy dzierżawy i ma odpowiednie kwalifikacje. Zgodnie z art. 6 ust. 3 pkt. 1 o kształtowaniu ustroju rolnego osoba fizyczna ma odpowiednie kwalifikacje, jeżeli:

  • uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze albo wykształcenie średnie lub wyższe (wykładnia gramatyczna tego przepisu jest niejasna. Niektórzy uznają, iż każdy stopień wykształcenia musi mieć profil rolniczy, inni natomiast uważają, że obowiązek profilu rolniczego dotyczy jedynie szkoły zasadniczej, a wymóg przepisu art. 6 spełniony jest po ukończeniu jakiejkolwiek szkoły średniej lub wyższej) lub
  • osobiście prowadziła gospodarstwo rolne albo pracowała w gospodarstwie rolnym przez co najmniej pięć lat.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają