POLECAMY: Zobacz projekty gotowe domów energooszczędnych z kolekcji MURATORA
Co jest częścią wspólną w budynku
Wspólne są te wszystkie części budynku i instalacje, które nie służą do wyłącznego użytku właściciela lokalu, na przykład ściany nośne, stropy, dach, piony wodne, kanalizacyjne i wentylacyjne, instalacja centralnego ogrzewania rozumiana jako zorganizowany system przewodów i urządzeń o określonej mocy, klatki schodowe, korytarze, elewacja, orynnowanie, instalacje piorunochronne, urządzenia ochrony przeciwpożarowej. Jakiekolwiek naruszanie tych części wspólnych czy zabudowa części korytarza na własne potrzeby to już ingerencja w części wspólne.
Kiedy nie mamy do czynienie z naruszeniem części wspólnych
Inaczej natomiast wygląda sprawa zabudowy loggi czy balkonu. W świetle najnowszego orzecznictwa sądowo-administracyjnego każdy członek wspólnoty mieszkaniowej może zabudować loggię bez konieczności podejmowania uchwały przez wszystkich jej członków (tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 31 stycznia 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 2073/13). Należy jednak zastrzec, że takie stanowisko zostało wyrażone w sprawie dotyczącej oceny decyzji administracyjnej, natomiast nie koniecznie musi być podzielone w orzecznictwie sądów powszechnych, zwłaszcza gdyby taka zabudowa wiązała się ze zmianą powierzchni lokalu, a tym samym zmianą udziałów w częściach wspólnych.
Jakie prace remontowe nie wymagają zgody wspólnoty mieszkaniowej
Prace remontowe wykonywane wewnątrz mieszkania, jeśli nie naruszają części wspólnych budynku, nie wymagają pozwolenia wspólnoty mieszkaniowej. Również roboty instalacyjne, jeżeli ograniczają się tylko do wymiany urządzeń końcowych (na przykład kuchenek, piecyków, grzejników, urządzeń sanitarnych lub wewnętrznych instalacji doprowadzających wodę), bez naruszania pionów mogą być wykonywane przez właściciela lokalu bez zgody pozostałych mieszkańców.
Więcej na temat prac remontowych, na które potrzebna będzie zgoda wspólnoty lub spółdzielni przeczytasz w najnowszym numerze Muratora 4/2014