Pozwolenie na użytkowanie konieczne, gdy mieszkasz w nieukończonym domu. Co jeszcze?
Jeśli chcesz zamieszkać w domu, którego budowa nie dobiegła końca, pamiętaj o złożeniu wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Jest to koniecznie, aby legalnie się wprowadzić. To jednak nie koniec formalności. O czym jeszcze pamiętać po przeprowadzce do nowego domu, nie tylko nieukończonego? Sprawdź!
Zanim zamieszkasz w nieukończonym domu
Powinieneś złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie budynku. Prawo budowlane mówi, że nadzór budowlany będzie zobligowany do przeprowadzenia w ciągu 21 dni obowiązkowej kontroli budowy pod kątem zgodności z pozwoleniem i projektem. O jej terminie inwestor musi być zawiadomiony w ciągu siedmiu dni od złożenia wniosku.
Jeżeli kontrola nie wykaże nieprawidłowości, nadzór budowlany pozwoli na użytkowanie domu. Może je jednak uzależnić od wykonania określonych robót budowlanych w oznaczonym terminie (na przykład zabezpieczenia schodów prowadzących na niewykończone poddasze użytkowe). Może też określić termin wykonania robót, które inwestor zostawił na później.
Inwestor jest obowiązany zawiadomić nadzór o zakończeniu robót prowadzonych na podstawie pozwolenia na użytkowanie.
W przypadku stwierdzenia istotnych odstępstw od projektu na inwestora zostanie nałożona kara (1000 zł za każdą nieprawidłowość), a ponadto nadzór nie zezwoli na użytkowanie nieukończonego budynku.
Numer domu
Wniosek o nadanie numeru porządkowego posesji składa się w urzędzie gminy, załączając inwentaryzację powykonawczą, kopię zawiadomienia o zakończeniu budowy i akt notarialny albo wypis z księgi wieczystej. Jeśli występujesz o numer w trakcie budowy domu, dołącz pozwolenie na budowę.
Meldunek
Wniosek o zameldowanie składasz w urzędzie gminy, dołączając zaświadczenie o wymeldowaniu (z innej gminy), a do wglądu m.in. kopię zawiadomienia o zakończeniu budowy i o nadaniu numeru posesji.
Podatek od nieruchomości
Do 14 dni od zakończenia budowy należy złożyć w urzędzie gminy formularz informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych. Podatek będziesz płacić od 1 stycznia następnego roku.
Zmiana w ewidencji gruntów i budynków
W ciągu 30 dni od zakończenia budowy należy zgłosić to w wydziale geodezji urzędu gminy, załączając kopię pozwolenia na budowę i zawiadomienia o jej zakończeniu.
Wpis do księgi wieczystej
Można, choć nie trzeba, złożyć wniosek w sądzie wieczystoksięgowym o sprostowanie oznaczenia nieruchomości przez ujawnienie zmiany sposobu korzystania (na formularzu KW-WPIS), załączając wypis z rejestru gruntów opatrzony stosowną klauzulą.
Przegląd domu
Obowiązkowe kontrole to: co roku instalacji gazowej i przewodów kominowych, raz na 4 lata kotła na gaz i innego kotła o wydajności ponad 20 kW, raz na 5 lat stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu i instalacji elektrycznej. (asz