Pilnuj swojej nieruchomości. W wyniku zasiedzenia możesz stracić do niej prawo

2011-05-05 16:13

Kto traci na zasiedzeniu nieruchomości? Przede wszystkim jej dotychczasowy właściciel. Jeżeli nie dba o swoją nieruchomość ani nie płaci podatków, może stracić swoje dotychczasowe prawa na rzecz posiadacza samoistnego, który wykonuje te czynności. Podpowiadamy, jak właściciel nieruchomości może się bronić przed zasiedzeniem i odebrać posiadaczowi swoją własność.

Pilnuj swojej nieruchomości. W wyniku zasiedzenia możesz stracić do niej prawo
Autor: Jupiterimages

Dbaj o swoją nieruchomość, płać podatki

Po pierwsze powinien płacić podatki za swoją nieruchomość, gdyż jeśli posiadacz samoistny wykonuje ten obowiązek wobec fiskusa, potwierdza w ten sposób swoje prawo do zasiedzenia nieruchomości. Właściciel powinien też dbać o swoją nieruchomość, czyli dokonywać koniecznych czynności porządkowych (jak koszenie trawy, wycinanie drzew, sianie i zbieranie plonów).

Przeczytaj:

Wezwij posiadacza do wydania nieruchomości

Jeżeli nieruchomość od dłuższego czasu zajmuje posiadacz samoistny, właściciel powinien wezwać go do jej wydania.

Uwaga! Odebranie nieruchomości powinno nastąpić na drodze prawnej. Jeśli właściciel pominie ten tryb i odbierze posiadanie na własną rękę, posiadaczowi samoistnemu będzie przysługiwać roszczenie o przywrócenie jego prawa, co narazi właściciela na dodatkowe koszty i stratę czasu.

Złóż pozew do sądu

W przypadku braku odzewu na wezwanie należy wystąpić na drogę sądową z roszczeniem o wydanie nieruchomości. Pozew wnosi się do sądu rejonowego właściwego dla danej nieruchomości, podlega on opłacie stosunkowej w wysokości 5% sumy odpowiadającej trzymiesięcznemu czynszowi najmu lub dzierżawy należnemu od danego rodzaju nieruchomości (opłata nie może być niższa niż 30 zł i wyższa niż 100 000 zł).

Czynsz ten należy ustalić samemu. Do pozwu właściciel powinien dołączyć odpis z księgi wieczystej potwierdzający jego prawo do nieruchomości lub inny dokument.

Uwaga! Można również żądać w sądzie ustalenia istnienia danego prawa (na przykład własności nieruchomości albo przerwania biegu zasiedzenia), ale to środek pośredni, gdyż właściciel i tak będzie zmuszony do odzyskania swojej nieruchomości. Roszczenie o wydanie nieruchomości jest tu więc najlepszym rozwiązaniem.

Zgłoś się do komornika

Prawomocne orzeczenie o obowiązku wydania nieruchomości jest tytułem egzekucyjnym, na podstawie którego po opatrzeniu przez sąd klauzulą wykonalności można żądać od komornika wszczęcia egzekucji i odebrania własności.

Nasi Partnerzy polecają