Odległość domu od drogi - ważny plan miejscowy lub warunki zabudowy
W jakiej odległości od drogi zbudować dom? Nie określają tego przepisy ogólne. Sprawdzisz to natomiast w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a jeśli go nie ma - w warunkach zabudowy. Zobacz, gdzie znajduje się tzw. linia rozgraniczająca i jak przebiega linia zabudowy.
Linia rozgraniczająca
Minimalna lub obowiązująca odległość domu od drogi zazwyczaj wynika z ustaleń lokalnych zapisanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Plan miejscowy pokaże, gdzie wytyczona jest prawna granica drogi, czyli tak zwana linia rozgraniczająca, która oddziela tereny przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną od terenów o przeznaczeniu publicznym: dróg, chodników. Jeśli gmina ma taki plan, musimy poprosić o wypis i wyrys. Jeżeli go nie ma, trzeba wystąpić o warunki zabudowy.
Linia zabudowy
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajdziemy też linię zabudowy. Może to być linia obowiązująca, taka, przy której musi stanąć dom, albo linia nieprzekraczalna – taka, przed którą nie może wyjść zabudowa.
Przeważnie minimalna odległość budynku od linii rozgraniczającej wynosi 5 m. Niekiedy linię zabudowy może wyznaczać front domu sąsiada – jeśli stoi w większej niż minimalna odległości od linii rozgraniczającej.
Zobacz też: Projekty domów z kolekcji Muratora >>