Nowe przepisy budowlane obowiązują od 28 czerwca 2015 r.

2015-04-28 16:56

Od 28 czerwca 2015 r. budowa wolno stojącego domu jednorodzinnego – gdy jego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na której został zaprojektowany – nie wymaga uzyskania decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę.

Dodatek Nowe Prawo budowlane
Autor: Andrzej Bućko

Od 28 czerwca 2015 r. budowa wolno stojącego domu jednorodzinnego – gdy jego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na której został zaprojektowany – nie wymaga uzyskania decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę.

Budujący mogą skorzystać z nowej uproszczonej procedury zwanej zgłoszeniem z projektem (warto wiedzieć, że będzie można wybrać, czy dokonać zgłoszenia z projektem, czy z jakichś powodów jednak ubiegać się o pozwolenie na budowę).

W tej sytuacji inwestorzy, którzy mają już opracowany projekt budowlany, zastanawiają się, czy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę jeszcze przed 28 czerwca czy też poczekać do tego dnia i już zgłosić budowę.

Największe znaczenie dla budujących ma zwykle czas oczekiwania na rozstrzygnięcie urzędu i liczba wymaganych dokumentów. Która z procedur pozwoli na szybsze rozpoczęcie budowy?

Czas oczekiwania na zgodę

Na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę domu nie powinniśmy czekać dłużej niż 65 dni i tyle mniej więcej wynosi średni czas oczekiwania na tę decyzję w Polsce (krócej w małych miejscowościach, dłużej w wielkich miastach).

Zgłoszenie z projektem podlega natomiast tak zwanej milczącej zgodzie. Jeśli starosta nie ma zastrzeżeń do zgłoszonego projektu i nie wniesie w ciągu 30 dni sprzeciwu, zostanie on natychmiast ostemplowany. A to oznacza, że po zawiadomieniu nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia budowy można od razu do niej przystąpić.

Powyższe terminy dotyczą sytuacji, gdy został złożony kompletny wniosek/zgłoszenie i urząd nie musiał wzywać inwestora do uzupełnienia braków (na czas uzupełniania dokumentacji ustawowe terminy na załatwienie sprawy są zawieszane).

Warto się więc dowiedzieć, ile czasu zwykle zajmuje w danym powiecie wydanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. W sprawnie działających urzędach można je uzyskać w ciągu miesiąca. Nie ma wówczas sensu czekanie na nowe przepisy. Zwłaszcza że trzeba by wtedy uzupełnić projekt o niezbędną informację o obszarze oddziaływania obiektu.

Zakres dokumentacji projektowej

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć cztery egzemplarze projektu budowlanego domu, który oprócz projektu architektoniczno-budowlanego i projektu zagospodarowania działki powinien zawierać: oświadczenia przedsiębiorstw sieciowych o dostawie mediów i warunkach przyłączenia do sieci (wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i gazowej), oświadczenie zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną oraz opinię geotechniczną (zależnie od potrzeb).

W nowym stanie prawnym, czyli od 28 czerwca, nie będzie się już załączać do projektu budowlanego domu oświadczeń o dostawie mediów i warunkach przyłączenia oraz o możliwości połączenia działki z drogą gminną lub powiatową. W wypadku działek położonych przy drodze krajowej lub wojewódzkiej trzeba będzie przedstawić stosowne oświadczenie zarządcy drogi. Nie można jednak zapomnieć, że to, czy budynek został podłączony do mediów i ma dostęp do drogi publicznej, będzie weryfikowane na etapie oddawania go do użytku (więc uzyskanie warunków przyłączenia oraz zezwolenia na wykonanie zjazdu i tak nie ominie inwestora). Zawsze będzie natomiast wymagany nowy element projektu - informacja o obszarze oddziaływania obiektu, która może być sporządzona wyłącznie przez projektanta. Gdy projekt jej nie zawiera, trzeba zlecić opracowanie takiej informacji.

Uwaga! Jeśli z informacji o obszarze oddziaływania obiektu wynika, że wykracza on poza obszar działki, trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę i z rozpoczęciem budowy zaczekać do wydania tej decyzji administracyjnej. Wówczas jedyną różnicą między wymaganiami sprzed 28 czerwca i od tej daty na tym etapie formalności urzędowych jest liczba dokumentów, które trzeba załączyć do projektu budowlanego.

Więcej informacji o nowych przepisach Prawa budowlanego znajdziesz w dodatku do "Muratora" nr 5/2015 "Nowe Prawo budowlane".

Nasi Partnerzy polecają