Kto może wystawić świadectwo energetyczne
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami autorem świadectwa energetycznego może być zarówno projektant budynku, jak i jego wykonawca. Do sporządzania świadectw energetycznych uprawnione są osoby, które łącznie spełniają poniższe warunki.
Kto sporządza świadectwa
Uprawnione do ich sporządzania świadectw energetycznych są osoby, które spełniają łącznie poniższe warunki:
- ukończyły studia magisterskie (jakiekolwiek) albo studia inżynierskie na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych;
- mają uprawnienia budowlane (projektowe lub wykonawcze) w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej albo odbyły szkolenie o programie określonym w przepisach i zdały ministerialny egzamin, albo ukończyły na odpowiednim kierunku (architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewny w zakresie audytu energetycznego na potrzeby termomodernizacji oraz oceny energetycznej budynków);
- zawarły umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku ze sporządzaniem świadectwa charakterystyki energetycznej. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami autorem świadectwa może być zarówno projektant budynku, jak i jego wykonawca.
Kiedy autorem świadectwa może być właściciel domu
Można wystawić świadectwo energetyczne dla własnego budynku, jeśli ma się odpowiednie uprawnienia, ale – uwaga! – nie w każdej sytuacji.
Prawo budowlane w art. 5 ust. 4 i 4a nie zezwala, aby w przypadku umów przeniesienia własności i najmu budynku lub jego części stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową świadectwo było sporządzone przez właściciela tego budynku czy jego części.
Przykładowo jeśli inżynier budownictwa z uprawnieniami wykonawczymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej buduje własny dom, może być autorem tego certyfikatu. Gdyby jednak miał zamiar po wybudowaniu sprzedać lub wynająć budynek, powinien zamówić to opracowanie u innej uprawnionej osoby.
Za kilka lat znaczenie świadectw energetycznych wzrośnie
Nowe domy wznoszone na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku mają mieć niemal zerowe zużycie energii. Oznacza to, że będą musiały mieć bardzo wysoką charakterystykę energetyczną, a konieczna energia powinna pochodzić w znacznym stopniu ze źródeł odnawialnych energii wytwarzanej na miejscu lub w pobliżu (na przykład z paneli słonecznych).
Zmieni się też metodologia obliczania charakterystyki energetycznej budynków. W Polsce, podobnie jak w pozostałych krajach Unii, to właśnie budynki są największymi „konsumentami” energii i odpowiadają za ponad 40% jej zużycia. Oszczędności w zużyciu prądu elektrycznego, gazu czy oleju opałowego mają zrekompensować koszt inwestycji proekologicznych.