Jak przyspieszyć wydanie pozwolenia na budowę? Złóż ponaglenie lub skargę!

2023-08-18 15:28

Trwa upraszczanie procesu budowlanego, tak żeby można było szybciej realizować inwestycje. Ile czasu ma urząd na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę? Czy zawsze obowiązuje ustawowy termin wydania decyzji? Co zrobić, gdy urząd nie wydał w terminie pozwolenia na budowę? Jak złożyć ponaglenie lub skargę?

Jak przyspieszyć wydanie pozwolenia na budowę.
Autor: Getty Images Jak przyspieszyć wydanie pozwolenia na budowę?

Spis treści

  1. Ile czasu ma urząd na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę?
  2. Jak ponaglić urząd w sprawie wydania pozwolenia na budowę?
  3. Co to znaczy "bez zbędnej zwłoki"?
  4. Kiedy złożyć ponaglenie?
  5. Jak złożyć ponaglenie?
  6. Kiedy złożyć skargę do sądu?

Obecne przepisy pozwalają wznosić większość domów jednorodzinnych po uprzednim zgłoszeniu takiej inwestycji. Bywają jednak sytuacje, gdy pozwolenie na budowę jest konieczne. Jest tak na przykład, gdy planowany budynek będzie oddziaływał na działkę sąsiednią albo chcemy się budować na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, albo gdy urząd w decyzji o sprzeciwie wobec wykonania robót budowlanych objętych zgłoszeniem nakazał uzyskać pozwolenie na budowę. Przygotowanie koniecznej dokumentacji i załatwienie formalności zajmuje sporo czasu. Jak nie tracić go bez przyczyny? Jak przyspieszyć wydanie pozwolenia na budowę?

Ile czasu ma urząd na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę?

W celu uzyskania pozwolenia na budowę należy złożyć wniosek wraz z projektem budowlano-technicznym oraz wymaganą dokumentacją. Urząd ma 65 dni od daty złożenia wniosku na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Jak ponaglić urząd w sprawie wydania pozwolenia na budowę?

Jeśli pozwolenie nie zostało wydane w ciągu 65 dni od złożenia wniosku inwestor może złożyć ponaglenie. Podstawą prawną jest art. 37 kodeksu postępowania administracyjnego (kpa).

W prostych sprawach, gdy dokumentacja jest kompletna i nie budzi zastrzeżeń, ponaglenie można złożyć nawet wcześniej, ponieważ prawo stanowi, że postępowanie nie powinno być prowadzone dłużej niż jest to niezbędne, czyli jak najszybciej. Urzędy administracji państwowej powinny działać bez zbędnej zwłoki. Tak mówi art. 35 par. 1 kpa.

Warto wiedzieć

Co to znaczy "bez zbędnej zwłoki"?

Określenie „bez zbędnej zwłoki” oznacza, że sprawa powinna być załatwiona tak szybko, jak to jest możliwe. Pracownik urzędu nie może odkładać wydania decyzji do dnia upływu ustawowego terminu jej załatwienia, ale powinien zrobić to w jak najkrótszym terminie.

Kiedy złożyć ponaglenie?

Nie ma powodów, dla których pozwolenie na budowę w niebudzącej wątpliwości sytuacji miałoby zostać wydane później niż w terminie 10 czy 14 dni od złożenia wniosku.

Par. 2 i 3 art. 35 kpa mówią, że jeżeli sprawa wymaga postępowania wyjaśniającego, powinna być zakończona nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawa skomplikowana - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Czyli można przyjąć, że zapisany w prawie termin 65 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dotyczy nawet najbardziej skomplikowanych wniosków.

Jak złożyć ponaglenie?

Ponaglenie można złożyć ze względu na:

  • niezałatwienie sprawy w ustawowym terminie,
  • przewlekłe załatwianie sprawy.

Można je złożyć podczas wizyty w urzędzie, listownie lub elektronicznie. Wnosi się je do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie lub do organu prowadzącego postępowanie, jeśli nie ma organu wyższego stopnia. Jeśli wniosek o pozwolenie na budowę domu składaliśmy do starostwa, to ponaglenie kieruje się do urzędu wojewódzkiego.

Kiedy złożyć skargę do sądu?

W sytuacji gdy ponaglenie nie przyniosło rezultatu i wciąż nie mamy pozwolenia na budowę, pozostaje złożenie skargi do sądu administracyjnego na bezczynność lub przewlekłość postępowania urzędowego. Skargę składa się (w większości wypadków) do wojewódzkiego sądu administracyjnego za pośrednictwem urzędu, którego postępowanie chcemy zaskarżyć. Na podstawie art. 149 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (ppsa) sąd może zobowiązać urząd do wydania decyzji w określonym terminie.

Nasi Partnerzy polecają