Dom na działce: zasady usytuowania domu i zagodpodarowania działki
Dobre usytuowanie domu na działce sprawia, że żyje się wygodniej. Działkę rozsądnie zagospodarowaną łatwiej też później sprzedać. Podpowiadamy, jak rozplanować przestrzeń działki północnej i południowej, jak zaplanować zieleń, gdzie usytuować garaż i szopę. Sprawdź, na jakim terenie nie warto budować domu.
Usytuowanie domu na działce północnej i południowej
Usytuowanie tego samego domu na inaczej względem stron świata położonych działkach zapewni mieszkańcom zupełnie inne warunki życia.
Najłatwiejsze jest usytuowanie domu na działce, do której dojazd lub droga prowadzą od północy lub północnego wschodu – wówczas ogród za domem jest jednocześnie nasłoneczniony i osłonięty od ulicy. Na północ skierowane są pomieszczenia, które nie potrzebują dużo słońca, za to dobrze jest skontaktować z przestrzenią publiczną: wiatrołap, sień, kuchnię, kantorek przedsiębiorcy, pracownię specjalisty wolnego zawodu, gabinet lekarza...
Z salonu lub sypialni chciałoby się mieć jak najbliżej do ogrodu, a jeśli działka jest w ładnym otoczeniu – także widok na krajobraz.
Na działkach z wjazdem od południa dobrze jest usytuować dom dalej od ulicy. Wygospodarowany w ten sposób słoneczny ogród od frontu trzeba osłonić od drogi. Czasem budynek garażu można wykorzystać jako zasłonę oddzielającą okna i ogród od ruchliwej ulicy czy uciążliwego sąsiedztwa. Czasem trzeba wybierać, co jest ważniejsze – dobrze nasłoneczniony ogród czy ładny widok z salonu, większy ogródek czy wygodniejszy wjazd do garażu.
Warunki terenu a usytuowanie domu
Wyznaczenie rzędnej parteru to bardzo ważny element projektu. Dom powinien być raczej usytuowany w wyżej położonej części działki. Daje to lepszą ekspozycję w otoczeniu i lepsze widoki z okien, zabezpiecza przed zalewaniem przez wodę.
Jeśli dom jest usytuowany zbyt nisko w stosunku do ulicy, możemy mieć prozaiczne problemy z odprowadzeniem ścieków do kanalizacji – nazywa się to fachowo „zbyt wysoką rzędną odbiornika” i może oznaczać zalane piwnice czy cofanie się ścieków przy nawalnym deszczu.
Zdarza się, że na części działki nie należy sytuować domu ze względu na złe podłoże – gliniasty grunt, ukryte pod piaskiem torfowisko, wysoki poziom wód gruntowych. Jeżeli w porę tego nie uwzględnimy, może nas to drogo kosztować.
Zagospodarowanie działki
Dobre usytuowanie domu to takie, które ułatwia właściwe zagospodarowanie działki. Czy powierzchnia działki wolna od zabudowy będzie kształtnym nasłonecznionym ogrodem, czy wąskim i wydłużonym paskiem terenu wystawionym na widok z balkonu sąsiadów lub przyległym do ruchliwego skrzyżowania ulic? Czy będzie to przyjazna przestrzeń, w której znajdziemy spokój i nie będziemy się czuli skrępowani wzrokiem obcych?
Obowiązują tu zasady znane z psychologii społecznej i psychologii przestrzeni: jeśli widzimy sąsiadów z takiej samej pozycji i odległości co oni nas, to wszyscy zachowają dobre stosunki i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli jednak to sąsiedzi mają na piętrze okna z widokiem na nasz ogród, nie będziemy się czuli dobrze...
Zieleń na działce
Wybierając miejsce na dom, powinniśmy uwzględnić rosnące na działce drzewa. Na działkach zadrzewionych warto wykonać rzetelną inwentaryzację drzew – z naniesieniem ich na mapę, opisaniem gatunku, stanu zdrowotnego i wieku – dowiemy się wówczas, czy można je wyciąć, i poznamy cenę za wycięcie, która jest ustalona w urzędowych cennikach.
Drzewa i krzewy można w projekcie działki wykorzystać do uformowania wnętrza ogrodu, zacienienia tarasu, ukrycia się przed wzrokiem obcych, hałasem, kurzem z drogi i innymi uciążliwościami.
Mała urbanistyka
Każdy zbudowany obiekt – dom, garaż, szopa czy mur – wyznacza na działce nowe miejsca. Za ich pomocą – dobrze lub źle, marnotrawnie lub oszczędnie – dzieli się teren na podjazd, miejsce przed wejściem, taras przy salonie, plac zabaw, kącik gospodarczy. To taka mała urbanistyka, czyli rozgraniczanie przestrzeni o różnym charakterze – prywatnych, wspólnych, gospodarczych, technicznych, rekreacyjnych. Granice między nimi powinny być czytelne.
Przestrzeń jest cennym dobrem, warto dołożyć starań, by jej nie zmarnować. Na źle zaprojektowanej działce źle się żyje. Nie uzyska się też dobrej ceny przy sprzedaży.