Pytanie:
Kupiłem działkę w pobliżu jeziora. Chciałbym postawić na niej drewniany domek letniskowy o wymiarach 5,5 x 7 m z gotowych elementów oferowanych przez jedną z miejscowych firm. Dom letniskowy będzie posadowiony na betonowych belkach niezwiązanych z gruntem, będą podłączone woda i prąd, a ścieki odprowadzane do szamba. Czy muszę uzyskać pozwolenie na budowę, czy wystarczy zgłoszenie do urzędu?
Odpowiedź:
Dom letniskowy wymaga pozwolenia na budowę
Budowa domu letniskowego wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. W świetle obowiązującej ustawy Prawo budowlane dla budowy takiego domu trzeba załatwić podobne dokumenty i formalności jak dla budowy domu jednorodzinnego. Przepisy nie przewidują zwolnienia domu letniskowego z uzyskania pozwolenia na budowę. Listę inwestycji, które nie wymagają takiego pozwolenia, zawiera art. 29 Prawa budowlanego. Należy podkreślić, że lista ta stanowi katalog zamknięty i nie można wykazanych w niej obiektów i robót interpretować rozszerzająco.
Co do pozwolenia na budowę domku
Wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć we właściwym starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu:
- cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z wymaganymi opiniami i uzgodnieniami. W przypadku sprzedaży domu z gotowych elementów sprzedawca powinien dostarczyć jego projekt. Naszym zadaniem będzie znalezienie projektanta, który sporządzi projekt zagospodarowania terenu, uwzględniając ustalenia planu miejscowego (lub decyzji o warunkach zabudowy);
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- decyzję o warunkach zabudowy – w przypadku braku aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Po uzyskaniu pozwolenia, a przed rozpoczęciem prac trzeba ustanowić kierownika budowy i zawiadomić powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót (co najmniej siedem dni wcześniej), załączając oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków.
Formalności związane z zakończeniem budowy domu letniskowego
Po zakończeniu budowy domu letniskowego należy zawiadomić nadzór budowlany o zakończeniu budowy, załączając:
- oryginał dziennika budowy;
- oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanym, warunkami pozwolenia na budowę i przepisami oraz o uporządkowaniu terenu budowy;
- protokoły badań i sprawdzeń (instalacji elektrycznej, szczelności szamba);
- geodezyjną inwentaryzację powykonawczą (jej wykonanie trzeba zlecić uprawnionemu geodecie);
- protokoły potwierdzające odbiór wykonanych przyłączy.
Samowolna budowa domu letniskowego może być bardzo kosztowna, gdyż opłata legalizacyjna wynosi 25 000 zł.
Podstawa prawna: ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118 z późn. zm.)
Kiedy na dom letniskowy wystarczy zgłoszenie
Jeśli domek letniskowy nie jest trwale związany z gruntem, kwalifikuje się do kategorii tymczasowych obiektów budowlanych. Takie obiekty są co prawda zwolnione z uzyskania pozwolenia na budowę (trzeba dokonać ich zgłoszenia), jednakże tylko wtedy, gdy są przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym przez inwestora w zgłoszeniu – z zastrzeżeniem, że nie może on być dłuższy niż 120 dni od rozpoczęcia budowy. Po upływie tego terminu nie ma możliwości jego przedłużenia.