Czy zmiana grubości ściany zewnętrznej podczas budowy domu to samowola budowlana?
Rozpocząłeś budowę domu i zastawnawiasz się nad grubszym ociepleniem i zwiększeniem grubości ścian zewnętrznych? Według prawa budowlanego w większości przypadków nie powinieneś narazić się na sankcje nadzoru budowlanego. Są jednak sytuacje, kiedy zmiana grubości ścian może nieść za sobą pewne konsekwencje.
Autor: Piotr Mastalerz
Jeżeli decydujesz się na zwiększenie grubości ścian, uważaj, żeby nie zwiększyć kubatury budynku. Jest to bowim istotne odstąpienie od projektu
Zwiększenie grubości ściany to zazwyczaj odstępstwo nieistotne
Wielu inwestorów już po rozpoczęciu budowy domu decyduje się na zwiększenie grubości warstwy ocieplenia albo nawet zmianę technologii, która też powoduje zmianę grubości ściany w stosunku do projektowanej. W większości sytuacji będzie to tak zwane odstąpienie nieistotne, które wystarczy zaznaczyć w projekcie (musi to zrobić projektant).
Polecamy: Czy większa grubość styropianu zawsze ma sens?
3 rzeczy, na które trzeba uważać podczas zwiększania grubości ścian zewnętrznych
1. Przy zwiększaniu grubości ścian zewnętrznych trzeba jednak uważać, żeby taka zmiana nie spowodowała niezgodności budowy z warunkami technicznymi polegającej na przekroczeniu dopuszczalnej odległości budynku od granicy działki sąsiada.
2. Ponadto ważne jest, żeby nie zwiększyć przy okazji kubatury budynku, bo to byłoby już odstąpienie istotne, które wymaga zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, czyli również wykonania projektu budowlanego.
3. Z najtrudniejszą sytuacją możemy mieć do czynienia wtedy, gdy zwiększymy grubość ściany przy granicy tak, że obrys budynku wyjdzie poza granice działki. Jeśli sąsiad się tego dopatrzy i zacznie protestować, może skutecznie zablokować budowę domu, doprowadzając do uchylenia pozwolenia w trakcie inwestycji.
Uzyskanie ponownej decyzji przy braku zgody sąsiada na wykonanie części obiektu na jego działce będzie niemożliwe i – żeby kontynuować budowę – trzeba ją będzie najpierw doprowadzić do stanu zgodnego z prawem, czyli zmniejszyć grubość ściany. Tam, gdzie zmiany występują w obrębie działki i są niezauważalne gołym okiem, raczej nie zdarza się, aby nadzór budowlany interweniował i karał inwestora nakazem doprowadzenia do stanu zgodnego z pierwotnym projektem.
Podstawa prawna: art. 36a ustawy z 1 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. DzU z 2010 r. nr 243, poz. 1623 z późn. zm.