Wspólne budowanie domu: kto załatwia pozwolenie na budowę i inne formalności budowlane
Jeżeli budujesz dom np. wspólnie z bratem lub znajomym, pamiętaj, że z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę występują do starosty obaj współwłaściciele. To samo dotyczy podpisywania umów, np. z firmą budującą dom. Wspólne budowanie domu to wspólne decyzje, potwierdzone na piśmie, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań.
Kto występuje o pozwolenie na budowę
Po nabyciu działki z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę występują do starosty obaj współwłaściciele (mogą być reprezentowani przez pełnomocnika).
Do wniosku trzeba dołączyć przede wszystkim projekt budowlany domu. Współwłaściciele powinni wspólnie dokonać wyboru projektu domu dla dwóch rodzin jeszcze przed zakupem nieruchomości, aby uniknąć późniejszych nieporozumień, które mogą w ostateczności doprowadzić do decyzji o wycofaniu się z inwestycji i współwłasności.
Kto zawiera umowy z wykonawcami?
Gdy wspólnicy mają już pozwolenie na budowę, mogą przystąpić do wznoszenia wspólnego domu, przy czym muszą pamiętać, że przepisy Prawa budowlanego nakładają na nich różne obowiązki, poczynając od konieczności zatrudnienia kierownika budowy, którym może być tylko osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie techniczne i praktykę zawodową.
Jeżeli współwłaściciele nieruchomości chcą powierzyć budowę domu firmie specjalizującej się w budowie tego typu obiektów – obydwaj powinni zawrzeć z firmą umowę o roboty budowlane; ewentualnie jeden ze współwłaścicieli może upoważnić drugiego do podpisania i wykonywania umowy z ekipą budowlaną w jego imieniu. Upoważnienie może mieć dowolną formę, najlepiej jednak, gdy jest pisemne.
W takiej sytuacji współwłaściciele powinni spisać umowę określającą, w jaki sposób będą się rozliczać z ekipą budowlaną i między sobą oraz do czego jest upoważniona osoba działająca w ich wspólnym imieniu – na przykład do jakiej wysokości może zaciągać zobowiązania dotyczące budowy domu.
Czy współwłaściciele powinni zawrzeć ze sobą umowę?
Jeśli dom ma być wznoszony tak zwanym systemem gospodarczym, czyli własnymi siłami, najbezpieczniej będzie, gdy współwłaściciele zawrą ze sobą umowę, w której określą, jakie spoczywają na nich obowiązki (kto kupuje materiały, kiedy i w jaki sposób rozlicza się ich zakup, kto zajmuje się pracami murarskimi, a kto instalacjami itp.). W ten sposób unikną nieporozumień przy realizacji wspólnej inwestycji.
Jak zakończyć budowę?
Zakończenie budowy współwłaściciele powinni zgłosić powiatowemu inspektorowi nadzoru budowlanego lub wystąpić o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu (jeśli taka decyzja jest wymagana), a następnie zgłosić zabudowanie nieruchomości w ewidencji gruntów i budynków i w sądzie prowadzącym księgi wieczyste.