250 zł kary za brak podświetlenia tabliczki z adresem domu! Jak powinna wyglądać zgodnie z prawem?

2023-05-10 15:53
Tabliczka z numerem domu
Autor: Gettyimages Przepisy dotyczące właściwego wyeksponowania tabliczki z adresem domu są jasno określone w prawie

Zdecydowana większość właścicieli prywatnych nieruchomości bądź właścicieli budynków należących do konkretnych przedsiębiorstw nie zdaje sobie sprawy z obowiązku, który ciąży na nich w zakresie właściwego utrzymywania i podświetlenia tabliczki z adresem nieruchomości. Masz tabliczkę z adresem niezgodną z przepisami? Narażasz się na kary!

Spis treści

  1. Tabliczka z adresem domu zgodnie z prawem
  2. 250 zł kary za brak podświetlonej tabliczki z adresem
  3. Kiedy obowiązek podświetlenia tabliczki z adresem?

Tabliczka z adresem domu zgodnie z prawem

Obowiązek odpowiedniego utrzymania i podświetlenia tabliczki z adresem domu wynika z obowiązujących przepisów ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2022 r. poz. 2151).

Odpowiedzialność za podświetlenie tabliczki z adresem nieruchomości ponoszą:

  • właściciele;
  • administratorzy;
  • dozorcy;
  • użytkownicy nieruchomości.

Czytaj też: Jak uzyskać adres dla nowego domu?

250 zł kary za brak podświetlonej tabliczki z adresem

Jeśli nie dopełnimy obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Dodatkowo tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem domu –  tak mówi art. 64 Kodeksu wykroczeń.

W praktyce przepis ten co do zasady nie jest respektowany. Jeżeli już dojdzie do kontroli, wówczas najczęściej kończy się to na karze nagany i zobowiązaniu do doprowadzenia nieruchomości do stanu zgodnego z przepisami prawa.

Kiedy obowiązek podświetlenia tabliczki z adresem?

Jako ciekawostkę należy wskazać, że obowiązek ten obowiązuje od samego początku funkcjonowania przepisów Kodeksu wykroczeń w polskim porządku prawnym, czyli nieprzerwanie już od dnia 1 stycznia 1972 r.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2022 r. poz. 2151).
WAŻNE

Aktualizacja stanu prawnego na dzień 12.05.2023 r. – przedmiotowa regulacja została uchylona w dniu 12 maja 2023 r. na podstawie art. 3 z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Jak można zauważyć, nasz ustawodawca czasem jest racjonalny i usuwa z systemu prawnego regulacje, które są w zasadzie martwe. Niezależnie od powyższego należy wskazać, że to w interesie każdego właściciela jest właściwe oznakowanie swojej nieruchomości np. na wypadek sprawnego odszukania odpowiedniego adresu przez służby takie jak np. straż pożarna, policja czy pogotowie ratunkowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE