Zarabiasz na wynajmie krótkoterminowym? O tym pamiętaj przy wyborze ubezpieczenia

Na wynajmie krótkoterminowym można dobrze zarobić, ale wiąże się też on z ryzykiem strat. Najemcy nieraz potrafią coś uszkodzić w mieszkaniu czy domu, a zdarzają się i poważniejsze problemy, jak np. zalania. Standardowe polisy ubezpieczeniowe nie zawsze należycie przed tym chronią. Na co zwrócić uwagę?

domy jednorodzinne

i

Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Murator Remontuje #2: Dziury w ścianie, uszkodzona ściana – jak naprawić?
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Wynajemu krótkoterminowego ubezpieczenie często nie obejmuje
  2. Co powinna zawierać polisa przy wynajmie krótkoterminowym?

Wynajemu krótkoterminowego ubezpieczenie często nie obejmuje

Celowe i przypadkowe szkody to norma w przypadku wynajmu krótkoterminowego. Większość gości dba o udostępnione im mienie, ale fakty są takie, że prędzej czy później do zniszczeń z pewnością dojdzie. Niestety, większość standardowych polis ubezpieczeniowych na rynku nie obejmuje najmu krótkoterminowego albo stosuje wobec niego liczne obostrzenia i wyłączenia, na co właściciele nieruchomości nie zawsze zwracają uwagę. Powoduje to, że za powstałe szkody właściciel płaci później z własnej kieszeni.

– Szkodowość w tego typu najmie wbrew legendom miejskim jest nieduża i głównie występują szkody takie jak awaria urządzeń wodno-kanalizacyjnych i zalania, czyli takie zdarzenia, jakie przytrafiają się przy zamieszkaniu na stałe. Niemniej jednak występuje tu czynnik ryzyka związany z rotacją najemców. Nawet jeśli 99 najemców będzie w pełni szanować pozostawione wyposażenie, to może trafić się jedna osoba, która dokona szkód – nieumyślnie lub np. przez niedopilnowanie dzieci. Posiadanie dobrej polisy bez wyłączeń to podstawa – mówi Ewa Wielgórska, prezes Fairy Flats, firmy zarządzającej wynajmem krótkoterminowym.

Co powinna zawierać polisa przy wynajmie krótkoterminowym?

Oferując mieszkanie czy dom na wynajem krótkoterminowy, trzeba zatem posiadać dobre ubezpieczenie. Najważniejszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest zakres ubezpieczenia. Powinno ono oczywiście obejmować podstawowe obszary – chronić przed włamaniami, aktami wandalizmu, pożarem, zalaniem itp. Warto pamiętać, że polisa powinna obejmować zarówno mury i elementy nieruchome (np. zabudowę kuchenną), jak i ruchomości (m.in. meble, RTV, AGD).

Kluczową kwestią jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej najemcy (OC). To właśnie tu właściciele nieruchomości na wynajem krótkoterminowy najczęściej napotkają niekorzystne dla nich wyłączenia. Częste jest np., że polisa zapewnia OC tylko w przypadku dużych szkód jak pożar czy zalanie, ale nie obejmuje już np. dewastacji mienia w lokalu. Może też nie obejmować szkód, które poniosą sąsiedzi (np. najemca zrzuci coś ciężkiego z balkonu na balkon poniżej). Trzeba zatem zwrócić na to uwagę i wynegocjować odpowiedni zakres OC.

– Rzadkością są również polisy z ochroną czynszu w przypadku, gdy mieszkanie nie nadaje się do zamieszkania w wyniku awarii. To są bardzo istotne kwestie, gdy np. mamy gości i musimy ich relokować do innego lokalu – podkreśla Wielgórska.

Inne istotne kwestie, które warto uwzględnić w polisie przy najmie krótkoterminowym, to:

  • ubezpieczenie utraty czynszu (rekompensata finansowa w okresie, gdy wynajem jest niemożliwy z uwagi na naprawy),
  • usługi „złotej rączki” (gwarantują szybkie naprawy w lokalu),
  • usługa pomocy prawnej (przydatna w razie konfliktów z sąsiadami czy problemów z najemcami).

Aktualnie na polskim rynku wybór polis uwzględniających specyfikę tej formy wynajmu jest dość niewielki. Najczęściej oferują je firmy zajmujące się zarządzaniem najmem, warto zatem sprawdzić ich ofertę.

Murowane starcie
Brama wjazdowa – rozwierana czy przesuwna? MUROWANE STARCIE
Murator Google News