Uproszczą przepisy: rachunki za prąd będą bardziej zrozumiałe, firmy łatwiej skorzystają z OZE

2025-05-09 10:48

Rząd chce uprościć przepisy i ułatwić życie indywidualnym odbiorcom prądu oraz firmom stawiającym na odnawialne źródła energii. Rachunki za prąd mają mieć uproszczoną formę.

Rachunek za prąd

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Uproszczą zbyt skomplikowane przepisy 
  2. Będą prostsze rachunki za prąd
  3. Inne przepisy związane z energetyką także będą zmienione
  4. Co się więc zmieni dla firm?

Uproszczą zbyt skomplikowane przepisy 

W marcu tego roku rząd powołał specjalny zespół, którego zadaniem jest przegląd i uproszczenie przepisów, które dziś bywają zbyt skomplikowane albo po prostu nieprzystające do rzeczywistości. Jednym z obszarów, którymi zajął się zespół, jest energetyka – i to właśnie tutaj zaproponowano konkretne zmiany.

tiktok_murator_czy_ktos_kradnie_ci_prad

Będą prostsze rachunki za prąd

Najczęściej postulowanymi zmianami, których wprowadzenia chcieliby właściciele gospodarstw domowych - jest uproszczenie rachunków za energię elektryczną, jakie są wysyłane do indywidualnych odbiorców. Dziś częstokroć można tam znaleźć skomplikowane wzory matematyczne, tłumaczące, jak wyliczono dane wskaźniki. Dla większości osób, właścicieli domów i mieszkań to zupełnie niezrozumiałe tłumaczenie. Dlatego też ma to zostać uproszczone.

Jak uproszczą rachunki za prąd? Tak, by kluczowe informacje, w tym całkowita kwota do zapłaty, były widoczne już na pierwszej stronie.

Inne przepisy związane z energetyką także będą zmienione

Wśród przepisów, których uproszczenia domagali się z kolei właściciel firm znalazło się kilka dość istotnych zmian. W proponowanych projektach ustaw chodzi o to, by kontakt z firmami energetycznymi był łatwiejszy, a rozwój zielonej energii – szybszy i mniej obciążony papierologią. To ma nie tylko pomóc gospodarstwom domowym i przedsiębiorcom, ale też przyspieszyć drogę Polski do neutralności klimatycznej.

Co się więc zmieni dla firm?

Wszelka korespondencja między firmami energetycznymi, urzędami i odbiorcami ma być domyślnie prowadzona przez Internet, pocztą elektroniczną. Jednak osoby, które wolą listy papierowe, nadal będą mogły z nich korzystać. Dzięki tzw. cable poolingowi, czyli łączeniu różnych źródeł energii, np. słońca i wiatru, oraz możliwości magazynowania energii będzie można lepiej wykorzystać istniejące sieci energetyczne. To ułatwi budowę nowych instalacji bez konieczności rozbudowy sieci. Nowe przepisy mają też ułatwić życie firmom inwestującym w OZE.  Obecnie instalacje o mocy powyżej 1 MW wymagają koncesji. Po zmianach ten próg wzrośnie do 5 MW, co znacznie ograniczy formalności. Projekt ustawy zakłada też zwiększenie progu mocy, przy którym nie potrzeba pozwolenia na budowę – dziś instalacja fotowoltaiczna o mocy powyżej 150 kW wymaga takiego pozwolenia. Po zmianach granica wzrośnie do 500 kW, o ile instalacja służy tylko do zaspokajania własnych potrzeb.

Murowane starcie
Dom - drewniany czy murowany? MUROWANE STARCIE
Murator Google News