Masz fotowoltaikę? Dlaczego więc płacisz wysokie rachunki. 8 przyczyn i rozwiązań problemu!

2025-04-16 10:16

Wysokie rachunki za prąd mimo posiadania fotowoltaiki? To możliwe! Odkryj, dlaczego Twoja instalacja fotowoltaiczna generuje wysokie koszty i jak to naprawić!

Panele fotowoltaiczne

i

Autor: Andrzej Papliński

Spis treści

  1. Rachunek grozy za prąd z fotowoltaiki?
  2. Faktura prognozowana
  3. Duże zużycie energii
  4. Zbyt dużo energii oddawanej do sieci
  5. Zbyt swobodne korzystanie z energii
  6. Za duża moc instalacji
  7. Awaria fotowoltaiki
  8. Zanieczyszczenie paneli fotowoltaicznych
  9. Błędny odczyt licznika
tiktok_murator_czy_ktos_kradnie_ci_prad

Rachunek grozy za prąd z fotowoltaiki?

Wysoki rachunek za prąd po zainstalowaniu fotowoltaiki może oznaczać, że gdzieś doszło do błędu lub nieporozumienia. Często jest to efekt kombinacji kilku czynników, które należy przeanalizować, żeby móc znaleźć rozwiązanie. Potrzebna jest do tego analiza zużycia energii i monitorowanie jej produkcji przez instalację fotowoltaiczną. Oto 8 możliwych przyczyn wysokich rachunków za prąd z fotowoltaiki i sposoby na ich uniknięcie.

Faktura prognozowana

Rozliczenia z dystrybutorem energii zwykle odbywają się na podstawie prognoz zużycia energii. Faktura prognozowana jest wyliczona na podstawie wcześniejszego (zeszłorocznego) zużycia energii. Nic więc dziwnego, że w pierwszym roku po zainstalowaniu fotowoltaiki otrzymujemy faktury na kwoty, które są zbliżone do tych sprzed montażu instalacji. Możemy te faktury opłacać, co najprawdopodobniej będzie skutkować powstaniem znacznej nadpłaty. Będzie ona rozliczona po wystawieniu faktur za kolejny okres rozliczeniowy i może być wykorzystana do opłacenia przyszłych rachunków, ale możemy też wystąpić o jej zwrot. A jeżeli nie chcemy teraz wydawać pieniędzy, rozwiązaniem jest złożenie wniosku o zmniejszenie wysokości faktur prognozowanych do wysokości opłat abonamentowych. Mamy do tego prawo zgodnie z rozporządzeniem Ministra Energii z 06.03.2019 roku w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (§ 32, ust. 5).

Dowiedz się też:

Duże zużycie energii

Częstszym powodem wysokiego rachunku jest sezonowość produkcji energii. Fotowoltaika dostarcza najwięcej prądu w słoneczne, letnie dni. Zimą, gdy dni są krótkie, słońce jest niżej nad horyzontem, a niebo często jest zachmurzone, produkcja energii znacząco spada. Jednocześnie zimą zwykle potrzebujemy więcej energii elektrycznej niż latem, choćby do oświetlenia, a nierzadko też ogrzewania, więc w okresie zimowym pobieramy więcej prądu z sieci, co przekłada się na wyższy rachunek.

Rozwiązaniem może być rozbudowa instalacji fotowoltaicznej tak, aby miała moc wystarczającą do pokrycia zapotrzebowania na energię w okresie zimowym oraz montaż magazynu energii, dzięki któremu z energii produkowanej w dzień będziemy mogli korzystać po zachodzie słońca i w ten sposób zwiększymy poziom autokonsumpcji. Taką inwestycję należy jednak poprzedzić analizą zużycia energii w różnych okresach.

Zbyt dużo energii oddawanej do sieci

System rozliczeń dla prosumentów (osób produkujących i zużywających energię) w Polsce opiera się na zasadzie net-billingu. To znaczy, że nadwyżki energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną są sprzedawane do sieci po cenie rynkowej i również po cenie rynkowej kupowana jest energia z sieci w celu uzupełnienia jej niedoboru w gospodarstwie domowym. Problem w tym, że często cena zakupu jest dużo wyższa niż cena sprzedaży, przez co wytwarzanie energii ponad własne potrzeby się nie opłaca.

Rozwiązaniem jest zwiększenie poziomu autokonsumpcji, czyli zminimalizowanie ilości energii sprzedawanej do sieci. Dobrym sposobem na to jest uruchamianie energochłonnych urządzeń, takich jak pralka, zmywarka czy klimatyzator, w czasie, kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej energii. Może w tym pomóc system inteligentnego zarządzania energią, który automatycznie uruchamia urządzenia w optymalnym czasie.

Murowane starcie
Narzędzia ogrodowe – spalinowe czy akumulatorowe? MUROWANE STARCIE

Zbyt swobodne korzystanie z energii

Z doświadczeń użytkowników fotowoltaiki wynika, że po jej zamontowaniu paradoksalnie zwiększyło się u nich zużycie energii. Tłumaczy się to poczuciem swobody korzystania z niej – skoro jest za darmo, to nie ma potrzeby jej oszczędzania. Należy jednak pamiętać, że fotowoltaika nie pracuje cały czas i na przykład po zmroku korzystamy z energii pobieranej z sieci (jeżeli nie mamy magazynu energii), a ta nie jest za darmo. W sytuacji, gdy płacimy za nią więcej, niż dostajemy za swoją energię sprzedawaną do sieci, możemy otrzymać wysoki rachunek. Żeby ich uniknąć, należy monitorować zużycie energii i świadomie korzystać z urządzeń, które jej dużo zużywają – unikać ich uruchamiania w czasie, gdy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje.

Za duża moc instalacji

Trzeba mieć świadomość, że zakup instalacji fotowoltaicznej o mocy zbyt dużej w stosunku do zapotrzebowania na energię w gospodarstwie domowym się nie opłaca, jeżeli rozliczamy się w systemie net-billingu. Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być dopasowana do rocznego zużycia energii. Zbyt duża instalacja oznacza duże nadwyżki energii oddawane do sieci po, najczęściej, niskiej cenie.

Rozwiązaniem jest dopasowanie wielkości instalacji fotowoltaicznej do swoich potrzeb. Optymalną moc instalacji powinien obliczyć instalator – warto poszukać takiego, który to zrobi uczciwie.

Awaria fotowoltaiki

Jeżeli nie monitorujemy na bieżąco wielkości produkcji energii, możemy nie zauważyć, że doszło do awarii któregoś z paneli słonecznych, falownika lub innych elementów instalacji fotowoltaicznej.

Rozwiązaniem jest monitorowanie produkcji energii na przykład za pomocą aplikacji. Jeżeli zaobserwujemy niepokojący spadek, powinniśmy skontaktować się z instalatorem. Warto też regularnie zlecać fachowcom przeglądy instalacji fotowoltaicznej.

Zanieczyszczenie paneli fotowoltaicznych

Liście, ptasie odchody, a nawet pył i kurz mogą ograniczyć dostęp promieniowania słonecznego do paneli fotowoltaicznych, przez co ich wydajność może się znacznie obniżyć. Umiarkowane zakurzenie powoduje spadek wydajności o 2-5%, liście i ptasie odchody o 5-15%, a wydajność paneli nie czyszczonych latami może być zmniejszona nawet o 30-40%. Szczególnie wtedy, gdy są mocno pochylone i rzadko pada na nie deszcz.

Czyszczenie paneli słonecznych jest zalecane 1-2 razy w roku, a jeśli znajdują się blisko ruchliwej drogi, kominów, pól uprawnych – nawet 4 razy w roku.

Błędny odczyt licznika

Taka sytuacja zdarza się rzadko, ale nie można wykluczyć, że do niej dojdzie. Wtedy należy ją wyjaśnić i zwrócić się o poprawienie błędu. Pomocne w znalezieniu takiego błędu jest regularne porównywanie danych z aplikacji falownika ze wskazaniami licznika.

Murator Google News