Przepisanie domu na jedno dziecko bez zgody drugiego. Czy można przepisać dom tylko na jedno dziecko? Jakie zasady?
Rodzice, jeśli są właścicielami domu mogą dysponować prawem do niego w dowolny sposób. Mogą w ogóle nie zapisać go dzieciom, a przeznaczyć na inne cele. Wolno im także przekazać je jednemu z potomków z pominięciem innych. Niesie to jednak za sobą konsekwencje prawne w przyszłości. Jakie?
Spis treści
- Przepisanie domu na jedno z dzieci bez zgody drugiego
- Darowizna, a zachowek
- Komu należy się zachowek i ile procent?
- Zachowek po darowiźnie – jakie zasady?
Różne są koleje losu i bywa, że rodzice pragną uhonorować w jakiś szczególny sposób jedno ze swoich dzieci. Mogą oczywiście powiadomić pozostałe o swoim zamiarze. Zapis czasami jest wynikiem podziału majątku rodziców, co owocuje faktem, że jedno z dzieci otrzyma dom, drugie mieszkanie, a kolejne działkę.
Przepisanie domu na jedno z dzieci bez zgody drugiego
Przepisując dom na jedno z dzieci rodzice mają do wyboru trzy możliwości:
- zapis testamentowy;
- umowę dożywocia;
- umowę darowizny.
Każda z metod jest możliwa do przeprowadzenia bez potrzeby informowania pozostałej części rodziny. Oczywiście zachowywanie faktu w tajemnicy nie ma sensu, bo wiadomo, że wcześniej czy później prawda wyjdzie na jaw. Faktem tylko pozostaje, że rodzice mogą przepisać dom na jedno z dzieci bez zgody drugiego.
Darowizna, a zachowek
Najwięcej kontrowersji może budzić trzecia forma przekazania własności, czyli akt darowizny. W jego wyniku osoba obdarowana staje się właścicielem niezwłocznie i bezwarunkowo i może dysponować nim jak chce. Taka osoba jednak musi mieć na uwadze, że po śmierci rodziców w przypadku braku ich testamentu będzie zobowiązana do zachowku na rzecz pozostałego rodzeństwa. Akt własności nie wyklucza bowiem prawa innych spadkobierców ustawowych do zachowku.
W przypadku testamentu pozostawionego przez rodziców oraz umowy dożywocia, rodzeństwo może występować także o zachowek i wyrównanie udziałów. Oczywiście wyłączone z tego typu postępowania dzieci lub inni spadkobiercy ustawowi, które zostały wcześniej wydziedziczone, odrzuciły spadek, zrzekły się dziedziczenia, popełniły przestępstwo przeciwko spadkodawcy lub zostały przez niego uznane za niegodne.
Komu należy się zachowek i ile procent?
Do zachówku po zmarłej osobie zgodnie artykułem 991 § 1 uprawnieni są:
- zstępni, czyli dzieci, wnuki i prawnuki
- małżonek
- rodzice
To osoby, które powołane byłyby do spadku, jeśli spadkodawca nie pozostawiłby testamentu. Jeśli spadkodawca miał dzieci, to one w pierwszej kolejności są uprawnione do zachowku. W przypadku ich braku współmałżonek, a potem dopiero rodzice.
Uprawnionym osobom zachowek przysługuje w wysokości połowy należnej im ustawowo wartości spadku. W przypadku niepełnosprawności i niezdolności do pracy lub niepełnoletności spadkobiercy ustawowego - 2/3 należnej mu wartości spadku.
Zachowek po darowiźnie – jakie zasady?
W przypadku rodziny z trojgiem dzieci i przepisania domu na jedno z nich pozostałej dwójce należy się zachowek. Gdyby dziedziczyły równo to wówczas każdemu z nich przypadłaby 1/3 nieruchomości lub ten sam udział jej równowartości. W przypadku zachówku wynosi on połowę tego co przysługiwało po równym podziale, a więc każde ma prawo do 1/6 domu. W przypadku jego sprzedaży sprawa wydaje się prosta, gdyż mogą odebrać należną im cześć. Jeśli jednak obdarowane wcześniej dziecko chce pozostawić dom dla siebie z mocy prawa pozostałą dwójkę musi spłacić.
Przepisanie domu lub jakiejkolwiek części majątku na jedno z dzieci bez zgody pozostałego rodzeństwa nie pozbawia pominiętych darowizną potomków, a także innych spadkobierców do udziału spadkowego.
Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?
Autor: Szymon Starnawski/Murator
To nie tylko symbol Warszawy, ale też budynek mieszczący w sobie liczne muzea, teatry i kawiarnie. Zdecydowanie warto wybrać się na taras widokowy Pałacu – bilety są tanie, a z wysokości 30. piętra roztacza się niesamowity widok na centrum stolicy.