Spis treści
- Uwaga na oszustów podszywających się pod Czyste Powietrze!
- Jak mogą cię oszukać nieuczciwe firmy?
- Na co zwrócić szczególną uwagę?
- Co robić, gdy masz wątpliwości? Ministerstwo radzi:
Uwaga na oszustów podszywających się pod Czyste Powietrze!
Program Czyste Powietrze to dla mieszkańców szansa na poprawę efektywności energetycznej domów oraz wymianę nieefektywnych źródeł ciepła. Niestety, to także pole działania dla nieuczciwych firm, które nadużywają zaufania beneficjentów, oferując „darmowe” doradztwo, wyłudzając pełnomocnictwa i narzucając zawyżone ceny usług oraz urządzeń. Działania te często odbywają się z nieuprawnionym użyciem logotypów programu i instytucji publicznych, co wprowadza mieszkańców w błąd.
- Czytaj też: Czyste Powietrze 2025. Będziecie zdziwieni czego teraz wymagają. Oto nowe zasady Czystego Powietrza
Jak mogą cię oszukać nieuczciwe firmy?
Często podszywają się pod oficjalne instytucje, używając bezprawnie logotypów programu i instytucji publicznych, aby Cię oszukać!
Pamiętaj! Jedynymi oficjalnymi operatorami programu Czyste Powietrze są gminy oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).
Żadna prywatna firma ani osoba nie ma prawa przedstawiać się jako partner programu Czyste Powietrze, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ani Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) i posługiwać się ich logotypami!
Na co zwrócić szczególną uwagę?
- "Darmowe" doradztwo: Uważaj na firmy oferujące "darmowe" doradztwo, które w rzeczywistości może być próbą wyłudzenia danych lub podpisania niekorzystnej umowy.
- Pełnomocnictwa: Nigdy nie podpisuj pełnomocnictw bez dokładnego zapoznania się z ich treścią i konsekwencjami.
- Zawyżone ceny: Porównaj oferty kilku wykonawców, aby upewnić się, że nie przepłacasz.
- Podszywanie się pod instytucje: Sprawdzaj wiarygodność firm i osób, które powołują się na współpracę z NFOŚiGW czy MKiŚ.
- Podejrzane spotkania: Wszelkie spotkania organizowane na terenie gminy, związane z programem, powinny być uprzednio weryfikowane pod kątem wiarygodności organizatora oraz prezentowanych treści.
Co robić, gdy masz wątpliwości? Ministerstwo radzi:
Skontaktuj się z gminą lub WFOŚiGW: Zweryfikuj informacje i uzyskaj poradę.Zgłoś podejrzenie oszustwa: Jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa, zgłoś to do Twojej gminy, do NFOŚiGW i WFOŚiGW oraz na policję.
Gmina powinna reagować na przypadki podszywania się pod instytucje publiczne i informuje mieszkańców o ryzykach związanych z wyborem nieuczciwych wykonawców. Pomieszczenia gminne udostępniane są wyłącznie firmom sprawdzonym.
