Budynek czy budowla? Będą zmiany w podatku od nieruchomości
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian przepisów podatkowych, tak żeby niektóre kwestie prawnopodatkowe dotyczące budynków i budowli były rozstrzygane na gruncie prawa podatkowego, a nie prawa budowlanego. Proponowane zmiany mają wyeliminować spory co do interpretacji skarbowej. Przed nami zmiany w opodatkowaniu silosów, elewatorów, stacji paliw, garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.
Spis treści
- Budynek czy budowla
- Garaże wielostanowiskowe w budynkach mieszkalnych
- Inne zmiany
- Od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?
Rząd opublikował projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Finansów w odpowiedzi m.in. na wyroki sądowe, w szczególności Trybunału Konstytucyjnego, wskazujące na odmienne traktowanie pewnych kategorii budowli na gruncie prawa podatkowego.
Budynek czy budowla
Projektowane zmiany w prawie dotyczącym nieruchomości mają wyeliminować wątpliwości co do kwalifikacji podatkowej niektórych budowli. Do tej pory korzystano w tym celu z definicji zawartych w prawie budowlanym, co prowadziło do sporów interpretacyjnych, które musiały być rozstrzygane przez sądy administracyjne. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 lipca 2023 r. (sygn. SK 14/21) uznał definicję budowli, która obowiązywała odnośnie do podatku od nieruchomości, za niezgodną z Konstytucją. Jednocześnie zobowiązał ustawodawcę do wprowadzenia nowych przepisów najpóźniej w styczniu 2025 r., co właśnie zaczyna być realizowane. W projekcie zmiany przepisów zaproponowano nowe definicje “budynku” i “budowli”, które miałyby być stosowane na potrzeby prawa podatkowego. Dzięki temu powinny zakończyć się spory dotyczące podatkowej kwalifikacji obiektów takich jak silosy, elewatory, stacje paliw, stadiony.
Sprawdź też: Nowy obowiązek dla właścicieli garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych
Garaże wielostanowiskowe w budynkach mieszkalnych
Ta zmiana jest również efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a dokładniej wyroku z 18 października 2023 r. (sygn. SK 23/19). Trybunał Konstytucyjny orzekł, że garaże znajdujące się w budynkach mieszkalnych, będące odrębnymi nieruchomościami lokalowymi - posiadające odrębną księgę wieczystą - nie powinny być opodatkowane wyższą stawką niż mieszkanie w tym samym budynku. A tak się dotychczas działo. Na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych garaże wielostanowiskowe w budynkach mieszkalnych są różnie traktowane, zależnie od tego czy są garażami stanowiącymi odrębną nieruchomość z księgą wieczystą, czy niewyodrębnionymi prawnie - stanowiącymi element nieruchomości wspólnej. Garaże wielostanowiskowe będące wyodrębnionymi lokalami w budynkach mieszkalnych są opodatkowane stawką od budynków pozostałych, czyli ich właściciele płacą wyższy podatek od nieruchomości niż osoby mające prawo do korzystania z miejsca postojowego w hali garażowej w budynku mieszkalnym, stanowiącej element nieruchomości wspólnej. Po zmianie przepisów wszystkie garaże wielostanowiskowe w budynkach mieszkalnych będą traktowane jako część budowli mieszkalnej i podatek od nieruchomości będzie od nich taki sam.
Czytaj też: Lista ZUM bez pomp ciepła największych producentów
Inne zmiany
W planowanej nowelizacji przepisów znajdują się również regulacje prawne dotyczące terminali kolejowych, lotnisk, instytutów badawczych.
Od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?
Przed nami jeszcze cała droga legislacyjna. Przewidywany termin przyjęcia ustawy to IV kwartał br. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.
Nieduży dom Eweliny i Darka pod Dębicą - dokładnie taki, jaki chcieli mieć - zobacz zdjęcia
Autor: Szymon Starnawski
Dom pięknie prezentuje się po zmroku – dzięki dużej liczbie lamp oświetlających jego bryłę i strefę wejścia