Śmietnik na odpadki stałe - gdzie postawić, jak przygotowac śmieci

2015-09-08 11:33

Nawet na najmniejszej działce musimy wydzielić miejsce, w którym staną pojemniki przeznaczone do gromadzenia odpadów stałych. Jak urządzić śmietnik i przygotowywać śmieci do odbioru.

Śmietnik może mieć formę wiaty, altanki, zadaszenia lub po prostu stanowiska ukrytego wśród zieleni – ważne, aby zmieściło się tyle pojemników, ilu potrzebuje dana rodzina. Statystycznie cztery osoby zapełniają tygodniowo jeden 120-litrowy pojemnik, ale zawsze trzeba dostosować ich liczbę do indywidualnych potrzeb.

Warto śmieci segregować, a także przed wyrzuceniem zgniatać puszki, butelki plastikowe i kartony po sokach. Dzięki temu zmniejszy się ich objętość i zapełnimy mniej pojemników lub rzadziej trzeba będzie je opróżniać. Śmietnik należy umieścić tak, by łatwy dostęp do niego mieli nie tylko domownicy, ale też pracownicy firmy wywożącej
zgromadzone przez nas odpady. Ze względów estetycznych nie powinien się rzucać w oczy – może stanowić część ogrodzenia, nawiązywać wyglądem do elewacji budynku lub wtapiać się w zieleń ogrodu. Najczęściej lokalizowany bywa przy ogrodzeniu graniczącym z ulicą.

Zgodnie z przepisami śmietnik można postawić nie bliżej niż 3 m od okien i drzwi budynku mieszkalnego oraz 2 m od granicy z sąsiednią parcelą (może stanąć w ostrej granicy, jeśli będzie się stykał ze śmietnikiem stojącym na sąsiedniej działce). Jego lokalizację i wygląd najlepiej określić już na etapie projektowania domu, dzięki temu unikniemy trudnych do rozwiązania kolizji, jak choćby umieszczenie (z braku innej możliwości) wiaty śmietnikowej przed oknem salonu czy sypialni.

Odpadki organiczne po pracach w ogrodzie

W każdym ogrodzie prace pielęgnacyjne dostarczają znacznej ilości resztek roślinnych, takich jak skoszona trawa, wycięte pędy i gałęzie, wygrabione liście oraz wypielone chwasty, co stanowi sporą część domowych odpadów. Można jednak, zamiast ponosić koszty ich wywożenia, wykorzystać je i przerobić na znakomity nawóz. Wystarczy w kącie ogrodu znaleźć miejsce na kompostownik i gromadzić w nim odpadki organiczne: niezdrewniałe części roślin, a także wióry z rozdrobnionych grubszych gałęzi, popiół z kominka, spożywcze resztki kuchenne (z wyjątkiem mięsa i ryb).

Pozostałe podkategorie