Jak dbać o drewno w ogrodzie. Impregnacja i malowanie drewnianych elementów w ogrodzie
Drewno w ogrodzie: pielęgnacja i zabezpieczenie. Wiele elementów architektury ogrodowej wykonanych jest z drewna. Jak prawidłowo dbać o drewniane elementy w ogrodzie? Podpowiadamy jak zabezpieczyć drewniane elementy w ogrodzie.
Autor: Andrzej Szandomirski
Bruk, płyty i bale z litego drewna, zwłaszcza miękkiego, warto nasączyć pokostem. Żeby głęboko wsiąkł, rozcieńczamy go pół na pół benzyną ekstrakcyjną. Takim preparatem powlekamy drewno kilka razy, a nakońcu stosujemy pokost nierozcieńczony. Podesty z desek czy paneli pokostujemy bądź malujemy innym impregnatem, który nie tworzy lakierowej powłoki. Możemy wybrać preparat koloryzujący – jest transparentny i nie kryje słojów drewna. Drewno impregnujemy, kiedy jest suche. Zabrudzone możemy myć wodą z szarym mydłem, najlepiej używając szczotki ryżowej.Gatunki twarde mają wysoką odporność na ścieranie, uszkodzenia, zarysowania. Z krajowych najtwardsze jest drewno dębowe, z egzotycznych – ipe (lapacho), bilinga, massaranduba.
Drewno w ogrodzie: naturalne czy malowane
Sposób wykończenia elementów drewnianych przeznaczonych do ogrodu zależy od charakteru całego wnętrza ogrodowego, w którym mają się znaleźć, oraz od rodzaju architektury, z którą sąsiadują. Elementy z drewna nielakierowanego lub pokrytego powłoką transparentną, niezmieniającą jego barwy, najlepiej współgrają z ogrodami rustykalnymi i naturalistycznymi. Meble oraz inne elementy malowane i lakierowane w barwach pastelowych doskonale sprawdzają się w ogrodach angielskich, a kolorowe w rustykalnych i nowoczesnych. W kompozycjach nawiązujących do ogrodów Wschodu stosuje się mającą znaczenie symboliczne czerwień. Urządzenia, z których korzystają dzieci, muszą być malowane farbami i impregnatami bezpiecznymi – z odpowiednim atestem.