Taras pełen roślin. Jak urządzić ogród na tarasie
Taras wypełniony pięknymi roślinami to marzenie wielu ogrodników. Możesz je spełnić, ozdabiając taras roślinami posadzonymi w pojemnikach. Ogród na tarasie. Aranżacja tarasu.
Autor: Andrzej T. Papliński
Trejaż obrośnięty pnączami oddziela taras od świata i jest tłem dla innych roślin
Wybierając rośliny na taras, należy pamiętać o jego położeniu (strona świata) i otoczeniu (czy jest zacieniony, czy odkryty). Zwracajmy uwagę, czy wybrana roślina lubi słoneczne, czy cieniste stanowisko. Jeśli popełnimy błąd, cieniolubna roślina może zostać spalona przez zbyt silne dla niej słońce, a kwiat potrzebujący dużo światła będzie marnieć w cieniu.
Podłoże i pojemniki dla roślin na tarasie
Donice, skrzynie, wazy powinny być takiej wielkości, by zmieściły co najmniej dwa razy więcej ziemi, niż zajmuje bryła korzeniowa rośliny. Należy wypełnić je podłożem zgodnym z wymogami glebowymi danego gatunku. Najlepiej kupić gotowe mieszanki, np. podłoże dla roślin kwitnących, iglaków czy wrzosów. Często są one wzbogacone w hydrożel zatrzymujący wodę, a także wolno uwalniający się do gleby nawóz.
>>Przeczytaj też: Ogród w pojemnikach na balkonie: wybór pojemników i przygotowanie podłożaRośliny jednoroczne sadzimy co roku do świeżej ziemi, ponieważ stara została wyjałowiona. Byliny i krzewy przesadzamy co kilka lat, gdy zobaczymy, że gorzej rosną, a korzenie wyrastają z otworów w dnie doniczki. W bardzo dużych pojemnikach można wybrać jak najgrubszą warstwę starej ziemi z wierzchu i dopełnić je świeżym podłożem bogatym w składniki odżywcze.Pamiętajmy także o urodzie i stylu pojemników – dobrze, by harmonizowały z roślinami w nich posadzonymi, charakterem tarasu, materiałem, z którego został zbudowany, stylem budynku i wykończeniem elewacji. Naczynia ceramiczne krócej utrzymują wilgoć, ale są ciężkie i stabilne, więc nadają się do dużych, wysokich roślin, np. piennych odmian drzew. Są produkowane także w wersji mrozoodpornej. Plastikowe pojemniki są tanie i wygodne w użytkowaniu, ale często nie zadowala nas ich wzornictwo. Rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie plastikowej donicy (zawsze z odpływem) oraz osłonki z metalu, drewna, kamienia, wikliny lub ceramiki pasującej do naszej koncepcji kompozycji. Można też wykorzystać niekonwencjonalne pojemniki, np. stare kadzie, wysokie beczki, wydrążone kawałki pni albo konstrukcje plecione z wikliny czy witek brzozowych.
Pielęgnacja roślin na tarasie
Latem rośliny wymagają prawie codziennego podlewania, ponieważ w czasie upałów intensywnie pobierają wodę, ponadto ubywa jej na skutek parowania. Jeśli chcemy uniknąć nadmiaru pracy, możemy zainstalować mini linię kroplującą dostarczającą wodę bezpośrednio do każdej doniczki. Jest to wygodne rozwiązanie także w czasie urlopu. Należy pamiętać o regularnym nawożeniu wszystkich roślin – składniki mineralne zawarte w niedużej ilości podłoża zwykle szybko się wyczerpują. Można używać wieloskładnikowych nawozów w płynie i dodawać je do wody do podlewania (stosuje się je zwykle raz na tydzień-dwa tygodnie, zależnie od preparatu) lub nawozów o przedłużonym działaniu (zasilamy nimi rośliny raz-dwa razy w sezonie). Warto kupić specjalne nawozy dla konkretnych roślin, np. obficie kwitnących (surfinii, petunii, pelargonii) lub o dekoracyjnych liściach (funkie, bluszcze, winobluszcz), a także hortensji, róż czy iglaków.Pamiętajmy, że drzewa i krzewy uprawiane w pojemnikach należy zasilać skromniej, połową dawki zalecanej przez producenta, żeby zwolnić ich wzrost. Rośliny wieloletnie zasilamy nie dłużej niż do końca lipca. Późniejsze nawożenie przedłuża wegetację – roślina, zamiast szykować się do zimy, rośnie, a w konsekwencji będzie gorzej zimować.
Usuwajmy przekwitłe kwiaty, pobudzi to pojawianie się nowych. Przy okazji przeglądania roślin na tarasie zwracajmy uwagę na pierwsze objawy chorób lub żerowania szkodników – chore liście czy pędy wystarczy oberwać i nie będzie konieczności wykonania oprysku.
>>Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe: najczęstsze błędy w uprawie roślin balkonowych