Taras kompozytowy - praktyczny i nowoczesny

2022-01-18 12:47
Taras kompozytowy
Autor: DLH Taras kompozytowy z desek z rysunkiem słojów jeszcze lepiej imituje drewno. Powierzchnia desek może być szczotkowana, co zwiększa efekt naturalnego surowca (tak wykończona jest zwykle jedna strona, a druga jest ryflowana)

Taras kompozytowy to propozycja dla osób, które pragną mieć tradycyjny „drewniany” taras, ale nie chcą poświęcać zbyt dużo czasu na jego konserwację. Taras z deski kompozytowej pasuje zarówno do nowoczesnej, jak i tradycyjnej zabudowy. Można go także ułożyć na balkonie.

Kompozyt to sprawdzony materiał do wykończenia powierzchni tarasu. Wyglądem przypomina drewno, lecz jest trwały i łatwy w pielęgnacji. Oferta prefabrykatów kompozytowych jest spora, łatwo więc można wybrać materiał, który najlepiej będzie pasował do elewacji domu i jego otoczenia.

Taras kompozytowy zalety i jakość

Asortyment desek kompozytowych jest bardzo duży, niestety nie wszystkie oferowane na rynku są takiej samej jakości. Te gorsze (czyli z reguły tańsze i nieznanych producentów) są mniej wytrzymałe, z czasem tracą barwę, mogą się odkształcać pod wpływem zmian temperatury i pękać. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy jakość produktów jest potwierdzona dokumentami (Deklaracja Właściwości Użytkowych, Europejska Ocena Techniczna, Krajowa Ocena Techniczna), a także czy deski posiadają certyfikat FSC lub PEFC. Służą one weryfikacji, czy drewno użyte do produkcji pochodzi z legalnych źródeł oraz czy obrót nim odbywa się zgodnie z przepisami obowiązującymi w UE.

Za najlepszy uważany jest taras kompozytowy złożony w 45-50% z mączki drzewnej lub bambusowej oraz w 40-45% z tworzywa PCW. Resztę stanowią barwniki i stabilizatory. Tego typu deski są trwałe i bardzo stabilne. Taras kompozytowy z nich wykonany będzie trwały i estetyczny. Nie zmieniają parametrów pod wpływem pogody, nie pękają i nie paczą się, dobrze znoszą wysoką i niską temperaturę oraz wytrzymują znaczne obciążenie. Poza tym odznaczają się wysoką odpornością na zarysowania i nie są śliskie, nawet po zmoczeniu wodą. Kompozyt na bazie PCW jest materiałem niepalnym. Jego barwa może na powietrzu nieco zblaknąć, lecz po kilku miesiącach stabilizuje się. W sprzedaży są także deski kompozytowe o większej ilości drewna (nawet 80%), jednak te produkty mają mniejszą żywotność. Mniej trwałe są także deski kompozytowe produkowane na bazie HDPE (polietylen o podwyższonej gęstości) i PP (polipropylen).

Najwyższej jakości deski kompozytowe objęte są 15-25-letnią gwarancją na biodegradację oraz 3-10-letnią gwarancją na wady techniczne.

Drewno na taras. Jakie deski tarasowe wybrać?
Taras kompozytowy
Autor: GAMRAT Niektórzy producenci kompozytowych systemów tarasowych oferują pasujące kolorystycznie profile ogrodzeniowe. Można z nich na przykład wykonać balustradę

Taras z desek kompozytowych - jakie wybrać deski?

Deski kompozytowe imitują te z drewna. Mają podobne wymiary (na przykład grubość 20, 21, 25 lub 28 mm), szerokość (140, 150, 160 mm) i długość (2, 2,4, 3, 4 lub 6 m). Niektóre firmy oferują na indywidualne zamówienie deski o długości wskazanej przez klienta.

Taras kompozytowy może mieć powierzchnię gładką lub jedno- albo dwustronnie ryflowaną. Dodatkowo deski mogą być szlifowane lub szczotkowane, co nadaje im charakter surowego drewna.

Kolorystyka tarasów kompozytowych jest bogata – zwykle nawiązuje do surowca naturalnego lub różnych odcieni szarości.

Oferowane w sprzedaży deski mogą być pełne lub komorowe. Deski pełne są bardziej odporne na uszkodzenia i wytrzymują większy nacisk, lepiej się też nadają na pomosty i tarasy przy basenach oraz innych zbiornikach wodnych. Ich zaletą jest to, że można je dowolnie docinać, kształtując na przykład łuki. Z kolei deski kompozytowe komorowe są tańsze. Ponieważ jednak są puste w środku, ich brzegi muszą być przykryte listwami maskującymi lub zaślepkami. Trudniej też z nich zbudować tarasy o nietypowym kształcie.

Taras kompozytowy
Autor: EKOTEAK Deski kompozytowe mają wszechstronne zastosowanie. Można je układać na balkonach i tarasach przy oknach o niskim profilu. Pasują do nowoczesnej architektury

Taras kompozytowy konstrukcja

Taras kompozytowy wykonuje się podobnie jak drewniany. Konstrukcję nośną tworzą legary zamontowane na stopach fundamentowych lub płycie betonowej (można je również umieścić na wspornikach o regulowanej wysokości), a na nich układa się deski. Budowa tarasów kompozytowych jest nawet łatwiejsza niż drewnianych, ponieważ są oferowane w postaci gotowych do złożenia systemów. W ich skład, poza deskami, wchodzą różnego rodzaju legary (wybiera się je zależnie od typu podłoża i wysokości zabudowy) oraz wszystkie potrzebne elementy montażowe (łączniki legarów, klipsy łączące deski, listwy maskujące i wkręty).

Budując taras kompozytowy, zawsze trzeba postępować zgodnie z wytycznymi producenta. Przede wszystkim należy zachować zalecaną odległość między legarami (zwykle nie większą niż 40-45 cm), ponieważ od tego zależy wytrzymałość konstrukcji.

Taras na lata
Autor: PRODECK Taras z kompozytów to rozwiązanie na lata. Nie wymaga zabezpieczeń, trzeba go tylko systematycznie myć

Taras kompozytowy czyszczenie

Zaletą tarasu kompozytowego jest to, że prawie nie wymaga pielęgnacji. Nawierzchnię wystarczy umyć wodą, na przykład posługując się myjką ciśnieniową.

Plamy, które powstają w czasie użytkowania tarasu kompozytowego, najlepiej zmywać na bieżąco przy użyciu detergentu, nie czekając, aż wnikną w strukturę materiału. Większe zabrudzenia usuwa się za pomocą odplamiaczy do kompozytu. Można także, zgodnie z zaleceniami producenta, delikatnie przeszlifować takie miejsce miedzianą szczotką lub papierem ściernym o drobnej granulacji. Tarasów kompozytowych nie należy odświeżać przy użyciu maszyn czyszczących, nie wolno też na nich stosować rozpuszczalników.

W sprzedaży są środki do konserwacji tarasu kompozytowego, które chronią powierzchnię przed zabrudzeniami i zmianą koloru.

Sonda
Najlepszy materiał do wykończenia podłogi na tarasie to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE