Oczko wodne na tarasie. Budowa małego oczka wodnego

2013-06-04 16:39 Anna Skórkowska

Oczko wodne może powstać nawet w małym ogrodzie, wystarczy duże naczynie i odpowiednie miejsce. Małe oczko wodne: budowa. Zobacz, jak zrobić małe oczko wodne, które może być nawet na tarasie i jakie wybrać rośliny do małego oczka wodnego.

Małe oczko wodne może być nawet na tarasie. Jeśli chcesz mieć miniaturowe oczko wodne, podpowiadamy jak je zrobić. Takie oczko wodne będzie cieszyć i wprowadzi niecodzienny nastrój na tarasie. Radzimy, jak zrobić małe oczko wodne i jakie wybrać do niego rośliny. Oczko wodne w naczyniu: poradnik.

Małe oczko wodne: jak zrobić

Do budowy małego oczka wodnego, które można postawić na tarasie wybierz naczynie. Naczynie, w którym powstanie miniogród wodny, musi być szczelne i dosyć głębokie – pamiętaj, że w małym oczku wodnym i płytkim woda nagrzewa się zbyt mocno i intensywnie paruje, szybko też stygnie. Jedno i drugie nie sprzyja rozwojowi roślin w oczku wodnym. Najlepiej, żeby zbiornik na małe oczko wodne miał nie mniej niż 50 cm głębokości, jeśli jest płytszy, lepiej ustawić go w cieniu. Nawet budując małe oczko wodne warto zainstalować w nim małą pompkę fontannową (do nabycia w sklepach i centrach ogrodniczych) i ustawić ją tak, aby działała jako fontanna z pióropuszem wody wznoszącym się nad roślinami lub jako bulgoczący wodą gejzer. Nie tylko dlatego, że to efektowne rozwiązanie i takie oczko wodne będzie wzbudzało zachwyt gości, ale też dla zdrowia utworzonego zespołu roślinnego. Wprawiona w ruch woda nawet w małym oczku wodnym nasyca się tlenem, a to utrudnia rozwój glonów i wpływa korzystnie na klarowność wody.

Małe oczko wodne: pielęgnacja

Trzeba kontrolować poziom wody w oczku wodnym i uzupełniać ją w miarę potrzeb. Zwłaszcza podczas upałów ubytek może być znaczny, jeśli mamy małe oczko wodne. Rośliny do takiego oczka wodnego powinny być niewielkie. Odpowiednie są do małych oczek wodnych: karłowe odmiany grzybieni, hiacynt wodny, pistia, nieco rzęsy wodnej (trzeba uważać, bo silnie się rozrasta), kosaciec żółty lub syberyjski. Najlepiej, jeśli będą zajmowały około 60% powierzchni lustra wodnego, bo to ograniczy rozwój glonów.

Małe oczko wodne zimą

Jesienią rośliny z oczka wodnego trzeba przenieść do jasnego pomieszczenia i umieścić w naczyniach z wodą. Pistie i hiacynty wodne można też posadzić w piasku i zalać wodą około centymetra powyżej powierzchni podłoża. Tak należy je przechowywać do wiosny. Na dwór można je wynieść po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE