Oczko wodne na tarasie. Budowa małego oczka wodnego

2013-06-04 16:39

Oczko wodne może powstać nawet w małym ogrodzie, wystarczy duże naczynie i odpowiednie miejsce. Małe oczko wodne: budowa. Zobacz, jak zrobić małe oczko wodne, które może być nawet na tarasie i jakie wybrać rośliny do małego oczka wodnego.

Małe oczko wodne może być nawet na tarasie. Jeśli chcesz mieć miniaturowe oczko wodne, podpowiadamy jak je zrobić. Takie oczko wodne będzie cieszyć i wprowadzi niecodzienny nastrój na tarasie. Radzimy, jak zrobić małe oczko wodne i jakie wybrać do niego rośliny. Oczko wodne w naczyniu: poradnik.

Małe oczko wodne: jak zrobić

Do budowy małego oczka wodnego, które można postawić na tarasie wybierz naczynie. Naczynie, w którym powstanie miniogród wodny, musi być szczelne i dosyć głębokie – pamiętaj, że w małym oczku wodnym i płytkim woda nagrzewa się zbyt mocno i intensywnie paruje, szybko też stygnie. Jedno i drugie nie sprzyja rozwojowi roślin w oczku wodnym. Najlepiej, żeby zbiornik na małe oczko wodne miał nie mniej niż 50 cm głębokości, jeśli jest płytszy, lepiej ustawić go w cieniu. Nawet budując małe oczko wodne warto zainstalować w nim małą pompkę fontannową (do nabycia w sklepach i centrach ogrodniczych) i ustawić ją tak, aby działała jako fontanna z pióropuszem wody wznoszącym się nad roślinami lub jako bulgoczący wodą gejzer. Nie tylko dlatego, że to efektowne rozwiązanie i takie oczko wodne będzie wzbudzało zachwyt gości, ale też dla zdrowia utworzonego zespołu roślinnego. Wprawiona w ruch woda nawet w małym oczku wodnym nasyca się tlenem, a to utrudnia rozwój glonów i wpływa korzystnie na klarowność wody.

Małe oczko wodne: pielęgnacja

Trzeba kontrolować poziom wody w oczku wodnym i uzupełniać ją w miarę potrzeb. Zwłaszcza podczas upałów ubytek może być znaczny, jeśli mamy małe oczko wodne. Rośliny do takiego oczka wodnego powinny być niewielkie. Odpowiednie są do małych oczek wodnych: karłowe odmiany grzybieni, hiacynt wodny, pistia, nieco rzęsy wodnej (trzeba uważać, bo silnie się rozrasta), kosaciec żółty lub syberyjski. Najlepiej, jeśli będą zajmowały około 60% powierzchni lustra wodnego, bo to ograniczy rozwój glonów.

Małe oczko wodne zimą

Jesienią rośliny z oczka wodnego trzeba przenieść do jasnego pomieszczenia i umieścić w naczyniach z wodą. Pistie i hiacynty wodne można też posadzić w piasku i zalać wodą około centymetra powyżej powierzchni podłoża. Tak należy je przechowywać do wiosny. Na dwór można je wynieść po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.

Oczko wodne w ogrodzie